Gerdab.IR | گرداب

انتقاد ایران از سیاستهای جهانی اینترنت

تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۴

وزیر ارتباطات در دومین نشست جهانی اینترنت گفت:‌ سیستم حاکمیت جهانی اینترنت باید دموکراتیک، شفاف و حامی دولت ها باشد.

به گزارش گرداب، محمود واعظی در پایان دومین نشست جهانی اینترنت در شهر «وو جن» چین گفت: یکی از مشکلات اصلی فضای مجازی در شرایط کنونی سوء استفاده از اینترنت توسط گروه ها و افراد است و این موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت کنندگان در نشست اخیر بود که در کمیته‌های تخصصی در خصوص آن بحث شد.

وی گفت: این موضوع به قدری با اهمیت است که حتی بسیاری از کشورهای غربی شرکت کننده در نشست چین نیز بر لزوم مقابله جدی با جرائم سایبری و تروریسم سایبری تاکید داشتند.

واعظی  ادامه داد: سیستم حاکمیت جهانی اینترنت باید دمکراتیک، شفاف و در عین حال حامی دولت ها باشد تا انتظار و امنیتی که همه کشورها و دولت ها از فضای مجازی دارند، به آن دست یابند.

وی اظهارکرد:  آمریکا به دنبال آن است که انحصار اینترنت را همواره برای خود حفظ کند، اما با مباحثی که در این نشست سه روزه مطرح شد، به نظر می رسد عزمی جدید برای خاتمه این انحصار در حال شکل گرفتن باشد.

 واعظی خاطرنشان کرد: همه کشورها خواستار احترام به حاکمیت ملت ها در فضای مجازی و داشتن زیرساخت های امن و فضایی پاک و عاری از هرگونه تهدید هستند که این مهم فقط و فقط در سایه تلاش و کوشش بین المللی امکان پذیر است.

 وی با اشاره به اینکه «حریم خصوصی» و رعایت احترام به این حریم یکی از نکات مهم نشست های تخصصی در اجلاس جهانی اینترنت بود، افزود:  نمایندگان دولت ها در این نشست اعلام کردند باید تضمینی برای محافظت از این حریم و جلوگیری از سرقت اطلاعات موجود در آن ایجاد شود.

واعظی در بخش دیگری از سخنان خود به گسترش فضای مجازی و مشکلاتی که ممکن است چنین فضایی به لحاظ فرهنگی برای جوانان ایجاد کند نیز اشاره کرد و گفت: در عین حالی که فضاهای مجازی می تواند در خدمت بشریت باشد، به همان نسبت هم برای برای مردم جهان خطرآفرین است. چرا که ممکن است برخی افراد به فکر سوء استفاده از فضای مجازی و اینترنتی به نفع خود باشند و با طراحی برنامه هایی، کل ساختار اینترنت را به خطر بیاندازند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد که این موضوع در نشست جهانی اینترنت در چین یکی از محورهای مورد توجه کشورهای اسلامی به ویژه ایران بود و ما اعلام کردیم که مسائل ارزشی، اعتقادی و فرهنگی در فضای مجازی را نمی توانیم قربانی توسعه فناوری کنیم.

وی  ادامه داد: بر همین اساس تاکید کردیم که موضوع احترام به تنوع و گوناگونی ارزش ها و فرهنگ ها باید به عنوان یک میراث مشترک فرهنگی در فضای مجازی شناخته شود و این اصل باید از جانب همه کشورها به دیده احترام نگریسته شود.

واعظی یاداورشد: بی توجهی به موارد یاد شده می تواند شرایط را برای افراد خاطی در فضای اینترنت از هر حیث مهیا کند و آنان با سوء استفاده از شرایط پیش آمده اقداماتی انجام دهند که برای کشورها تهدید و خطری جدی تلقی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چاره کار برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در فضای مجازی را وضع قوانین و مقررات ویژه دانست و ادامه داد: همانطور که ما در «آی.تی.یو» نسبت به وضعیت مخابرات قانونگذاری کرده ایم، جوامع بین المللی نیز باید در فضای مجازی به این کار مبادرت کنند.

وی گفت: قواعد و قوانین بین المللی باید برای همه لازم الاجرا باشد و یکی از بحث های ما در نشست چین این بود که باید درباره اینترنت نیز کاری مشابه انجام داد تا از ایجاد هرج و مرج در فضای مجازی جلوگیری شود.

 وزیر ارتباطات درپایان تصریح کرد:‌ برای داشتن یک فضای مجازی ایمن و شفاف، تبیین قوانین و مقررات ویژه کاملا ضروری است تا دولت ها بتوانند علاوه بر مدیریت لازم، مانع از سوء استفاده و فعالیت های غیر اخلاقی و فرهنگی در آن شوند.

  وی مقابله جدی با تروریسم در فضای مجازی  را ضروری برشمرد و گفت: مبارزه با این پدیده که هر روز در حال گسترش است، دغدغه اصلی شرکت کنندگان بود.

وی اعلام کرد: همانند نشست نخست وزیران شانگهای در چین، شرکت کنندگان در این اجلاس هم اعلام کردند که باید برای مقابله جدی با این پدیده همکاری بین المللی داشت و کشورها دیگر نمی توانند برای مبارزه با این مشکل به تنهایی وارد عمل شوند.

او اظهار داشت: با توجه به اینکه تروریسم در حال تبدیل شدن به معضلی جهانی است، در این نشست تاکید شد که همه کشورها باید مشارکت فعالانه در این زمینه داشته باشند تا حریم و اطلاعات دولت ها از سوی گروه های تروریستی مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

واعظی در ادامه سخنان خود به واکنش وزیران و مقام های ارشد شرکت کننده در اجلاس جهانی اینترنت از حذف پرونده «پی ام دی» در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: انتشار این خبر موجی از خرسندی را در میان شرکت کنندگان ایجاد کرد و آنان با اعلام پیام های تبریک خود به دولت جمهوری اسلامی ایران، اعلام کردند که آماده گسترش و توسعه همکاریهای خود با تهران در همه زمینه ها هستند.

وی یادآور شد: آنان با بیان اینکه شرایط جدیدی برای ایران در عرصه بین المللی رقم خورده است، تاکید داشتند که شرایط عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای فراهم است.

واعظی تصریح کرد: حتی بسیاری از مقام های شرکت کننده در اجلاس شهر «وو جن» اعلام می کردند که با ایجاد شرایط جدید برای ایران آنان قصد دارند با حضور دوباره به بازار ایران، گذشته خود را جبران کنند.

منبع: فارس