Gerdab.IR | گرداب

حمله تند اپل به جاسوسی‌های سایبری انگلیس

تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۳۹۴

اپل خواستار تغییر در رویه های جاسوسی سایبری دولت انگلستان شده ، زیرا بیم دارد تداوم روش های فعلی موجب تضعیف امنیت داده های شخصی میلیون‌ها شهروند و کاربر اینترنت شود.

به گزارش گرداب به نقل از گاردین، اپل با ارسال متنی برای کمیته‌ای در مجلس عوام بریتانیا که در حال تهیه قوانین جدیدی در این زمینه است نگرانی های خود را در مورد تاثیرات وضع قوانین جدید بر امنیت و حریم شخصی کاربران بیان کرده است.

در بخشی از این متن آمده است: ما معتقدیم اشتباه خواهد بود که امنیت صدها میلیون مشتری تابع قانون را تضعیف کنیم ، زیرا نتیجه این کار تضعیف این کاربران در برابر افرادی است که عامل تهدید هستند. در دنیای به سرعت در حال تحول  تهدیدات سایبری شرکت ها باید بتوانند آزادانه از روش های قدرتمند رمزگذاری اطلاعات برای حفاظت از مشتریان خود استفاده کنند.

بر اساس لایحه ای موسوم به قدرت تحقیق که توسط وزارت کشور انگلیس به مجلس عوام این کشور تقدیم شده، توان و نفوذ ستاد ارتباطات انگلیس و دیگر نهادهای اطلاعاتی این کشور برای جاسوسی از کاربران اینترنت افزایش می یابد.

اپل در بیانیه خود به صراحت به بخش هایی از این لایحه که باید تغییر کنند، اشاره کرده است. شرکت مذکور از کمیته رسیدگی کننده به این لایحه خواسته تا اجازه ندهد دولت انگلیس بتواند درخواست ایجاد تغییر در نرم افزار پیام رسان خود موسوم به iMessage را مطرح کند.

اپل تصریح کرده دستکاری iMessage با هدف تسهیل نفوذ نهادهای جاسوسی انگلستان به آن و کنترل عملکرد کاربران هم نظام رمزگذاری را تضعیف می کند و هم به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی امکان استراق سمع از کاربران را می دهد.

این شرکت اصرار دارد که قوانین قبلی تنها سرویس دهندگان اینترنت را برای دریافت اطلاعات خصوصی کاربران هدف قرار داده بود، اما قوانین جدید همه شرکت های فناوری و از جمله اپل را هدف قرار داده است.

بخش دیگری از این لایحه که هک کردن رایانه ها در سراسر جهان توسط نهادهای اطلاعاتی انگلستان را مجاز می‌شمارد مورد اعتراض اپل قرار گرفته است. جالب اینکه بر طبق قانون یاد شده شرکت های مخابراتی و ارتباطی موظف به همکاری با نهادهای اطلاعاتی در این زمینه هستند. اپل چنین کاری را زمینه ساز تخریب اعتماد میان مشتریان و شرکت های فناوری دانسته است. در لایحه پیشنهادی هیچ استثنایی در این زمینه وجود ندارد و ممکن است دولت انگلیس برای هک کردن داده های یک شرکت فناوری ایرلندی در آلمان درخواستی به اپل بدهد.

منبع: فارس