نپرداختن به اولویت های فضای مجازی به تأخیرهای چندماهه برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی در دوره دوم افزوده شد.
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۶
کد خبر: ۱۸۲۱۸
به گزارش گرداب، در دو جلسه تشکیل شده در دوره دوم شورای عالی فضای مجازی در طول 4 ماه گذشته به هیچ یک از اولویت های اساسی فضای مجازی کشور که در ده بند توسط مقام معظم رهبری همراه با حکم دوره دوم شورا ابلاغ شده بود، پرداخته نشد.

آخرین جلسه دوره اول شورای عالی فضای مجازی در 10 اسفند سال گذشته با تصویب توسعه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن و نیز تصویب راهکار توسعه صادرات نرم افزار برگزار شد. دو روز پس از این جلسه، دوره سه ساله اولین شورای عالی فضای مجازی به پایان رسید. با وجود برقرار بودن حکم قبل اعضاء تا صادر شدن حکم جدید، هیچ جلسه ای در دوره اول برگزار نشد تا این که با صدور حکم جدید شورا از سوی مقام معظم رهبری، پس از 6 ماه تأخیر، اولین جلسه دوره دوم شورا در 25 شهریور امسال برگزار شد. در این جلسه تنها دبیر جدید شورا مشخص شد و به موضوعی در دستور کار قرار نگرفت.

در حالی که انتظار می رفت با صدور حکم جدید و تعیین دبیر جدید شورا، جلسات به صورت منظم برگزار شود، تأخیرهای دوره اول شورا ادامه پیدا کرد و دومین جلسه دوره جدید با تأخیر 4 ماهه در 4 آذرماه برگزار شد و اکنون نیز با گذشت بیش از یک ماه خبری از جلسه جدید شورا نیست. در حالی که طبق آیین نامه شورایعالی فضای مجازی، جلسات این شورا باید هر دو هفته یکبار برگزار شود.

اما همه مشکل به اینجا ختم نمی شود و مهم تر از تاخیرهای چندماه جلسات، دستورکار جلسات است بطوری که در دو جلسه تشکیل شده دوره دوم شورا در طول 6 ماه گذشته، هیچ یک از اولویت های اساسی فضای مجازی کشور در دستور کار قرار نگرفت. یکی از اساسی ترین اولویت های فضای مجازی کشور که رهبر معظم انقلاب از اعضای جدید شورا خواستند اهتمام ویژه ای به آن داشته باشند، حذف شوراهای موازی به‌منظور تحکیم جایگاه فراقوه‌ای و موقعیت محوری و کانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی است. تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات نیز از دیگر اولویت های فضای مجازی کشور است که رهبر معظم انقلاب هم در حکم اول و هم در حکم دوم شورا بر آن تأکید کردند.

با وجود همه این تأکیدات و نیز سرعت روزافزون تحولات در فضای مجازی و لزوم سیاستگذاری مناسب و به موقع در این حوزه، جلسات شورا تشکیل نمی شود و اگرهم تشکیل شود هیچ یک از اولویت های فضای مجازی کشور در دستورکار قرار نمی گیرد.
 
فیروزآبادی، سومین دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در طول 6 ماه دبیری شورا تا به امروز تنها یک جلسه برگزار کرد که در دستور کار آن خبری از اولویت های فضای مجازی کشور نبود. چالش دستورکار در دوره اول شورا نیز وجود داشت و به همین خاطر جلسات شورا با وقفه های چندین ماه روبه رو بود. دلیل تشکیل نشدن جلسات هم از طرف رئیس مرکز ملی فضای مجازی و هم از طرف دولت، موضوع دستور جلسات اعلام شد.
 
انتظاری، دومین دبیر شورای‌عالی فضای مجازی نیز، از آبان 92 تا شهریور 94 تنها دبیری چند جلسه شورا را به عهده داشت و همیشه برای عدم برگزاری جلسات شورای‌عالی از سوی دولت به این موضوع متهم بود که «دستور جلسه مشخصی به دولت ارائه نشده است». اتهامی که هیچ‌گاه تأیید نشد و در پاسخ این اتهام بیان شد که «ده‌ها موضوع مهم در دستور کار شورا قرار دارد که به دولت هم ابلاغ شده است.» به نظر میرسد عدم اعتقاد دولت به جایگاه فراقوه ای شورای عالی فضای مجازی به عنوان تنها نهاد سیاستگذار فضای مجازی کشور دلیل مشکلات فوق باشد.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد