Gerdab.IR | گرداب

اعلام علت قطع برق در اوکراین

تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۴

نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد که قطع برق کشور اوکراین در ماه گذشته تنها به علت نفوذ بدافزار رایانه‌ای اتفاق نیفتاده است.

به گزارش گرداب به نقل از کامپیوترورلد، این مساله باعث شد حداقل 80 هزار نفر در این کشور برای چند ساعت از استفاده از نعمت برق محروم شوند.

بدافزار عامل وقوع این مشکل امکان دسترسی هکرها به شبکه ای را فراهم کرده که دستکاری آن توسط مهاجمان موجب قطع برق شده است.

اطلاعاتی که توسط یک گروه تحقیقاتی موسوم به SANS Industrial Control Systems (ICS) منتشر شده نشان می دهد بسیاری از سیستم های کنترل صنعتی که در صنایع مختلف به کار می روند دارای آسیب پذیری های مهمی هستند و همین مساله زمینه را برای موفقیت حملات سایبری فراهم می کند. در واقع اگر سیستم های یاد شده در اوکراین به روز شده بودند حملات هکرها به سرانجام نمی رسید.

(ICS) معتقد است حملات یاد شده هماهنگ شده و برنامه ریزی شده بودند و ممکن است اقدامی ناشی از افزایش تنش میان روسیه و اوکراین از سال 2014 به این سو باشد. هکرها اگر چه از بدافزار برای دسترسی به شبکه برق استفاده کردند، اما توانستند اقدامات خود را عملیاتی عادی در سیستم توزیع برق جا بزنند و لذا حساسیتی ایجاد نکنند و این ناشی از ضعف سیستم های کنترل صنعتی بوده است.

آنها همچنین حملات موسوم به denial-of-service را بر علیه سیستم های تلفنی این تاسیسات انجام دادند تا مشترکان بی برق مانده نتوانند با تلفن موضوع را به اطلاع سازمان های مربوطه برسانند. بدافزار مورد استفاده در این حملات قبلا توسط یک گروه هکری روس موسوم به Sandworm به کار گرفته شده بود. حملات یاد شده موجب شد دهها هزار نفر در اوکراین به مدت سه تا شش ساعت مجبور به تحمل خاموشی شوند.