با وجود کاربرد فراوان وای‌فای عمومی، سرقت اطلاعات کاربر از طریق حملات مردمیانی و حمله‌ی packet sniffing، از خطرهای سایبری این فناوری است.
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۵
کد خبر: ۱۸۴۳۴
به گزارش گرداب، استفاده از خدمات وای‌فای در سطح جهان، در حال افزایش است. امروزه وای‌فای در بسیاری از اماکن عمومی و بخش‌های تجاری، حاضر است. شرکت امنیتی سیسکو در گزارشی اعلام کرد: تا سال 2019، 63 درصد از ترافیک اینترنت، به‌صورت وای‌فای خواهد بود.


گرچه وای‌فای عمومی فرصت‌های بی‌نظیری را برای افراد و بخش‌های مختلف جامعه به وجود آورده و بسیاری از کشورهای پیشرفته به دنبال گسترش این فناوری هستند، اما خطرهای سایبری نیز، همگام با رشد این فناوری، مشکلاتی را ایجاد کرده است. مشاغل کوچک و متوسط با ارائه‌ی وای‌فای، موجب افزایش رضایت مشتریان، ایجاد حس اعتماد و فرصت‌های بازاریابی می‌شوند؛ اما این نوع مشاغل، هدف بسیاری از هکرها هستند؛ زیرا این هکرها می‌دانند، مشاغل کوچک و متوسط از حفاظت سایبری مناسبی برخوردار نیستند.


مجرمان سایبری، آسیب‌پذیری‌هایی را در شبکه‌های وای‌فای یافته‌اند. یکی از خطرناک‌ترین مشکلات استفاده از وای‌فای عمومی، نفوذ هکرها از طریق حملات مردمیانی است. وقتی کاربری با استفاده از وای‌فای در یکی از اماکن عمومی، به حساب بانکی خود وارد شود، یک هکر می‌تواند با برقرار کردن اتصالات مستقل میان کاربر و بانک، تمام ارتباطات و پیام‌های آن‌ها را کنترل کرده و در نتیجه اطلاعات ردوبدل شده را سرقت کند.


یکی دیگر از خطرهای استفاده از وای‌فای عمومی، در کمین حمله‌ی «Packet Sniffing» واقع‌شدن است. در این نوع حمله، هکر با استفاده از روش‌هایی، بسته های اطلاعاتی را که در طول شبکه حرکت می‌کند، تکثیر کرده و از اطلاعات حساس، با خبر می‌شود. در نتیجه هکر، ترافیک شبکه را در سطح اترنت (Ethernet) در اختیار گرفته و بعد از آن اطلاعات قربانی را می‌تواند به دست بیاورد. در این نوع حملات، از نرم‌افزارهای عیب‌یابی شبکه، استفاده می‌شود.


این مطلب قابل‌انکار نیست که بسیاری از خدمات مهم در بخش‌های یک کشور، وابسته به اینترنت و خصوصاً خدمات بی‌سیم است. در نتیجه لازم است سیاست‌گذاران، راهبردهای امنیتی برای استفاده از خدمات بی‌سیم را تنظیم کنند تا احساس امنیت بیشتری به مشتریان خود ببخشند. در غیر این صورت، راه برای هکرهای کلاه‌سیاه باز خواهد شد تا اطلاعات ارزشمند مشتریان را – در حالی که از وای‌فای استفاده می‌کنند- به سرقت ببرند.

برچسب اخبار:
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد