Gerdab.IR | گرداب

بهانه‌ آمریکا برای ممنوعیت فروش گوشی رمزدار

تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۴

دادستان های محلی ایالت های نیویورک و کالیفرنیا به بهانه مقابله با تروریسم و قاچاق انسان درصدد غیرقانونی کردن فروش گوشی های هوشند رمزگذاری شده در این دو ایالت هستند.

به گزارش گرداب به نقل از ورج، آنها به این منظور به دنبال جلب حمایت نمایندگان محلی مجالس قانون گذاری دو ایالت یاد شده هستند و در تلاشند آنها را به سمت تصویب قوانینی سوق دهند که موجب خواهد شد تمامی سازندگان گوشی های هوشمند موظف به ایجاد آسیب پذیری های عمدی بر روی تولیداتشان به منظور تسهیل جاسوسی پلیس و نیروهای قضایی ایالات متحده شوند.

بر همین اساس جیم کوپر نماینده مجلس ایالتی کالیفرنیا لایحه ای را پیشنهاد کرده که بر طبق آن تمامی گوشی های هوشمند عرضه شده برای فروش در این ایالت باید از قابلیت رمزگشایی برخوردار باشند. لایحه مشابهی هم توسط متیو تایتون در مجلس ایالتی نیویورک پیشنهاد شده است. بر اساس این لایحه شرکت های فناوری که گوشی های تولیدی آنها از قابلیت رمزگشایی برخوردار نباشند به ازای هر گوشی فروخته شده 2500 دلار جریمه خواهند شد.

اگر چه هنوز تا تبدیل این لوایح به قانون راه درازی در پیش است، اما از هم اکنون اعتراضات شدیدی به علت طرح چنین پیشنهاداتی مطرح شده و منتقدان آنها را با آزادی بیان در تناقض دانسته و نسبت به تهدید آزادی های مدنی کاربران گوشی های هوشمند هشدار می دهند.

علیرغم این مخالفت ها با توجه به پشتیبانی دادستان های محلی در نیویورک و کالیفرنیا از لوایح یاد شده احتمال به نتیجه رسیدن انها وجود دارد. البته مخالفان این لوایح هم می توانند با مراجعه به ایالات دیگر برای خرید گوشی های رمزگذاری شده و غیرقابل هک اقدام کنند.