Gerdab.IR | گرداب

وقتی سعودی ها تفاوت وبلاگ و زیرساخت سایبری را نمی دانند

تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۴

یکی از وبلاگ‌های منتسب به پرتال امام خمینی رحمه‌الله علیه، توسط هکرهای سعودی هک شد!

به گزارش گرداب، ساعاتی پیش برخی از رسانه‌های جهان، با ذوق‌زدگی فراوان خبر از هک شدن یکی از وبلاگ‌های منتسب به پرتال امام خمینی (ره) و موسسه تنظیم و نشر آثار ایشان توسط هکرهای سعودی دادند. ذوق‌زدگی و دستپاچگی انتشاردهندگان خبر به حدی بود که این وبلاگ، در متن خبر به عنوان وبگاه رسمی حضرت امام معرفی شد. بیان این نکته ضروری است که سطوح امنیتی وبگاه و وبلاگ تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. در این خبر آمده است:

«وبگاه رسمی بنیان‌گذار و اولین رهبر عالی انقلاب ایران، روح‌الله خمینی توسط هکرهای سعودی هک شد. از زمان بالا گرفتن تنش‌ها بین دو کشور ایران و عربستان سعودی، هکرها اقدام به هدف قرار دادن زیرساخت‌های سایبری یکدیگر کرده‌اند. در همین راستا، هکرهای سعودی، اقدام به هدف قرار دادن وبگاه رسمی رهبر پیشین ایران کرده‌اند.»

این حمله از نوع تغییر ظاهر وبگاه بوده و در آن هکرها، کاریکاتور توهین‌آمیزی از امام خمینی (ره) را بر روی صفحه اول وبلاگ قراردادند. جدا از کاریکاتور قرار داده شده در این حمله هکرها، این حمله و نحوه انتشار خبر آن از چند جنبه قابل بررسی است.

این حمله و سایر حملات از این دست هکرهای سعودی، مهر تأییدی بر ناتوانی سعودی‌ها در فضای سایبر است. سعودی‌هایی که به ادعای برخی از کارشناسان غربی، قطب سایبری خاورمیانه محسوب می‌شوند، با انجام کارهایی از این دست، ثابت می‌کنند که کاملاً در این فضا دست‌وپا بسته‌اند و حتی ساده‌ترین اصول رایانه‌ای را بلد نیستند. چرا که تغییر ظاهر وبگاه، ساده‌ترین نوع عملیات هکری محسوب می‌شود و نه تنها نیازی به دانستن هیچ علم خاصی در فضای سایبر ندارد، بلکه حتی با مراجعه ساده به چند وبگاه آموزش هک، به راحتی می‌توان آن را فرا گرفت. جالب توجه است که حتی هکرها، حداقل در این مورد تفاوت وبلاگ با وبگاه رسمی را تشخیص نداده و در ارائه تصویر وبگاه هک شده، آدرس وبلاگ فرعی وابسته به این وبگاه را قرار داده‌اند. نکته بعدی، قرار دادن یک وبلاگ در زمره زیرساخت‌های سایبری ایران، توسط انتشاردهندگان خبر فوق است. عملی که بیشتر به یک شوخی ژورنالیستی مشابهت دارد.

با دقت در سایر عملیات هکری چند وقت گذشته علیه ایران که به هکرهای سعودی نسبت داده شده است، به سادگی می‌توان دریافت که هکرهای سعودی نتوانسته‌اند حتی برای یک بار هم پا را فراتر از تغییر ظاهر وبگاه بگذارند. به اعتقاد برخی کارشناسان، اصالت همان حملات نیز قابل تائید توسط هیچ مرجع رسمی خاصی نیست، چرا که سعودی‌ها اصولاً عادت دارند تا هر چیزی را با پول به نام خود بزنند.

سعودی‌ها مدت‌ها است که با پا گذاشتن در معرکه‌های مختلفی که هیچ توانی برای برون‌رفت از آن‌ها ندارند، کشورشان را متحمل خسارات جبران‌ناپذیر کرده‌اند. اتفاقات یمن، سوریه، عراق و بحرین باید آن‌ها را به این نتیجه رسانده باشد که قبل از ورود به هر عرصه‌ای، ابتدا نیم‌نگاهی هم به توان داخلی کشورشان داشته باشند.