Gerdab.IR | گرداب

مقامات ایرانی درمهمانی اپراتور فرانسوی

تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۴

حدود پنج ماه گذشته با سفر هیأت فرانسوی به ایران، احتمال فروش سهام یکی از اپراتورهای موبایل کشور به اورنج فرانسوی پیش کشیده شد و حالا وزیر ارتباطات جهت بازدید از این کمپانی و سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه ICT ایران راهی فرانسه شده است.

به گزارش گرداب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اواخر شهریور ماه سال جاری در دیدار با وزیر تجارت خارجی فرانسه در وزارت ارتباطات با اشاره به جزئیات این دیدار و توافقات صورت گرفته در این زمینه اظهار کرد: بعد از توافق وین، مذاکرات بسیاری با کشورهای مختلف صورت گرفته است و فرانسوی‌ها برای همکاری با ایران اقبال خوبی نشان داده‌اند.

وی مشاوره، مطالعات تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه امنیت شبکه و کیفیت را از دیگر محورهای این مذاکرات عنوان کرد و گفت: یکی از اپراتورهای بزرگ فرانسه با نام اورنج که در 28 کشور دنیا فعال است برای همکاری بیشتر با اپراتورهای موبایل ایران و نیز تولید کارت هوشمند و سیم‌کارت ابراز تمایل کرده است.

وزیر ارتباطات افزود: این اپراتور در حال مذاکره با یکی از اپراتورهای کشور است تا بخشی از سهام این اپراتور را خریداری کند. همچنین کمپانی اورنج برای حضور در اپراتور مجازی موبایل ایران نیز تمایل دارد.

به گزارش تسنیـم با توجه به سبقه ایرانسل، بعید است که این اپراتور خارجی به سمت اپراتور دوم برود و تمامی احتمالات پیرامون فروش سهام همراه اول به این کمپانی مطرح است.

اورنج شرکت مخابراتی فرانسوی و چندملیتی است که معروف‌ترین نام تجاری شرکت "فرانس تلکوم" به‌ حساب می‌آید. این شرکت در سطح بین‌المللی، خدمات تلفن همراه، خطوط تلفن ثابت، اینترنت، اینترنت تلفن همراه و همچنین خدمات تلویزیون اینترنتی را ارائه می‌کند و دارای بیش از 226 میلیون مشترک در سراسر جهان است.

اورنج در سال 2000 میلادی توسط شرکت فرانس تلکوم خریداری شد و در حال حاضر همچنان به عنوان یک شرکت تابعه آن اما با مدیریتی مستقل فعالیت می‌کند.

"فرانس تلکوم" هم بزرگترین شرکت مخابراتی فرانسه و هفتاد و یکمین شرکت بزرگ دنیاست؛ حدود 221 میلیون مشترک در جهان دارد و دفتر مرکزی آن در پاریس مستقر است.

در حالیکه این اظهارنظرات تمامی توجهات را به دلیل داشتن شریک خارجی در پروژه ایرانسل، معطوف دو برند همراه اول و رایتل می‌کرد اما مجید صدری –مدیر عامل رایتل- با توجه به سبقه این شرکت که قرار بود مشارکت‌هایی با اورنج داشته باشد درباره احتمال این همکاری در قالب فروش سهام رایتل به اورنج گفت: با گروه‌های خارجی متعددی برای مشارکت مذاکره کرده‌ایم و هدفمان از این شراکت استفاده از نیروی فنی و تکنولوژی شریک خارجی است که سرمایه‌گذاری خارجی نیز طی آن انجام می‌شود.

وی گفت: هدف رایتل مشارکت در قالب فروش سهام خواهد بود؛ اکثر شرکت‌های طرف مذاکره در حوزه مخابرات و تلکام فعال هستند اما هنوز هیچ یک از مذاکرات نهایی نشده است.

اردیبهشت ماه سال 89 به دنبال انتشار شایعه‌ای در ارتباط با انتخاب شرکت پارس الکتریک به عنوان پیمانکار داخلی رایتل، یکی از اعضای هیات ‌مدیره وقت شرکت تامین تله‌کام عقد هر گونه قرار داد با پارس الکتریک را تکذیب کرد و گفت: تأکید شرکت تامین تله‌کام استفاده حداکثری از توانمندی‌های تمامی شرکت‌های داخلی است اما تاکنون با هیچ پیمانکار مشخصی قراردادی بسته نشده است.

وحید صدوقی –مدیر عامل همراه اول- هم در نمایشگاه ایران تلکام 2015 پای تریبون رسانه‌ها آمد و خبر از تمایل کمپانی‌های خارجی برای ورود به صنعت ارتباطات ایران داد و اظهار کرد: ورود اپراتورهای خارجی به بازار ارتباطات ایران در قالب خرید سهام همراه اول نیازمند رعایت مقررات خاصی است و در زمان مقرر باید درباره آن صحبت کرد.

وی با بیان اینکه وزیر ارتباطات نام اپراتور مذاکره ‌کننده را براساس صلاحدید خود و در زمان مقتضی مطرح می‌کند، عنوان کرد: همراه اول منعی برای واگذاری سهام در بورس ندارد. شرکت ارتباطات سیار به دلیل اینکه یک شرکت بورسی است فروش سهام آن می‌تواند از طریق بورس انجام شود.

با این حال وحید صدوقی پیش از این در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم، اشاره‌ای به تمایل کمپانی‌های خارجی برای ورود به صنعت ارتباطات ایران داشت و اذعان کرد: علاقه‌مندی‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد و در همین راستا توافقاتی با دو اپراتور اروپایی داشتیم که ترجیح می‌دهیم با توجه به حساس بودن شرایط نامی از آنها نبرم.

مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار ایران گفت: ورود اپراتورهای خارجی به بازار ارتباطات ایران در قالب خرید سهام همراه اول نیازمند رعایت مقررات خاصی است و در زمان مقرر باید درباره آن صحبت کرد.

وی اذعان کرد: آنها به ‌صورت جدی دنبال خرید سهام همراه اول به‌ عنوان یک شرکت سودده هستند زیرا طی 10 سال گذشته، وضعیت این صنعت دستخوش تحولاتی شده و درآمد اپراتورهای دنیا به ‌شدت کاهش یافته است؛ در حالیکه همراه اول همچنان وضعیتی رو به رشد دارد.

حال با توجه به تمامی برداشت‌ها از رغبت اپراتور فرانسوی پیرامون سرمایه‌گذاری در یکی از اپراتورهای موبایل ایرانی، این بار محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- جهت گسترش همکاری‌های دو جانبه با کشورهای پیشرفته جهان به همراه بیش از 15 نماینده متشکل از شرکت‌های حاضر و فعال در بخش خصوصی فاوا، راهی فرانسه شده است.

به گفته حسن ملک -مدیرکل امور بین‌الملل وزارت ارتباطات- در این سفر واعظی از شرکت‌ها و موسسات فعال در حوزه فاوا و حوزه هوا فضا نیز دیدن و به مذاکره با آنها می‌پردازد و در برنامه‌های دیدار از شرکت‌های مطرح فرانسوی دیدار از شرکت‌های ایرباس، تلکام، اورنج صورت می‌گیرد.

قرار است این دیدار و مذاکرات با شرکت‌های مطرح شده در جهت توسعه همکاری‌های دو جانبه در زمینه فاوا و فضایی باشد.

در حوزه ارتباطات و فاوا مذاکرات در جهت توسعه همکاری در بخش خدمات مشاوره‌ای، سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه ICT ایران، انتقال دانش فنی در این حوزه به داخل کشور، تولید مشترک در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، همکاری دو جانبه در تحقیق و توسعه، اجرای مشترک پروژه‌های تحقیق و توسعه، همکاری دو جانبه در زمینه‌های علمی، فناوری و استانداردسازی، تبادل متقابل تجربه در طراحی و اجرای رویه‌ها و مقررات ارتباطات دیجیتالی شامل مدیریت و مانیتورینگ طیف فرکانس، صدور پروانه، کلیه فعالیت‌های مربوط به رگولاتوری ارتباطات، همکاری دو جانبه و تبادل اطلاعات در زمینه‌های سیاست‌‌گذاری در زمینه فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، نوآوری و حمایت از شرکت‌های کوچک، متوسط و شرکت‌های نوپا و همچنین ارتقاء همکاری در بخش‌های خصوصی برای برگزاری مناسبت‌ها از جمله نمایشگاه‌های تخصصی که می‌تواند موجب تقویت روابط دو جانبه در زمینه بازرگانی، صنعت و سرمایه‌گذاری مرتبط با فعالیت‌های فاوا شود، خواهد بود.

با این حال باید منتظر پایان سفر واعظی و شنیدن اخبار بیشتری پیرامون احتمال شراکت اورنج در اولین پروژه ارتباطات همراه ایران بود.