Gerdab.IR | گرداب

کمک جاسوسی انگلیس به عربستان

تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

دولت انگلیس مجوز فروش تجهیزات پیشرفته جاسوسی برای مانیتور همه ارتباطات اینترنتی و تلفنی مردم را به کشورهای عربستان و مصر، صادر کرد.

به گزارش گرداب، دولت انگلیس به شرکت‌های این کشور اجازه داده است که تجهیزات جاسوسی متجاوز به کشورهایی مثل عربستان سعودی، بفروشند.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی اختصاصی نوشت، این مجوز دولتی شامل ابزار‌آلاتی است که می‌توانند تمام شبکه اینترنتی یک کشور را استراق سمع کنند. برخی از این تجهیزات می‌توانند با مکان‌یابی تلفن‌ها، امکان گوش کردن به مکالمات تلفنی را فراهم کنند.

ایندیپندنت در ادامه نوشت، انگلیس به حکومت‌هایی که خطرناک و سرکوبگر هستند مانند عربستان سعودی و مصر، تجهیزات جاسوسی می‌فروشد.

این تجهیزات می‌توانند به‌راحتی با هک کردن تجهیزات ارتباطی مانند تلفن، از ارتباطات خصوصی افراد جاسوسی کنند.

بر اساس اطلاعاتی که ایندیپندنت به دست آورده معلوم می‌شود این حجم از صادرات تجهیزات جاسوسی انگلیسی برای اولین بار روی می‌دهد.

در میان این تجهیزات ابزارهایی به کشورهایی مانند عربستان و مصر فروخته می‌شوند که برای ردیابی گوشی‌های همراه و ورود به پیام‌های شخصی و مکالمات تلفنی به‌ کار برده می‌شوند.

مجوز دولت انگلیس به شرکت‌هایی نیز داده‌شده که تجهیزات ردیابی آی‌پی (نشانی اینترنتی) تولید می‌کنند. فروش این تجهیزات به دولت‌ها این اجازه را می‌دهد که در سراسر کشور برای مانیتور و بررسی همه فعالیت‌های کاربران به‌ کار برده می‌شود.