Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی آمریکا و انگلیس از نیروی هوایی اسرائیل

تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

اسنادی که ادوارد اسنودن فاش کرده، نشان می‌دهد که واشنگتن و لندن از سال 1998 به شبکه ارتباطی نیروی هوایی اسرائیل نفوذ کرده‌اند.

به گزارش گرداب، اسناد افشا شده از سوی «ادوارد اسنودن» کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا نشان می‌دهد که آمریکا و انگلیس در برنامه‌ای که از سال 1998 آغاز شده، به شبکه ارتباطی نیروی هوایی اسرائیل نفوذ کرده و اطلاعات رد و بدل شده در آن را رصد کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، مقامات اسرائیلی در واکنش به انتشار این گزارش که از سوی سه رسانه مختلف منتشر شده و ممکن است بار دیگر روابط تل‌آویو و واشنگتن را با تنش مواجه کند، ابراز تدسف کرده‌اند.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» گزارش داده است که آژانس امنیت ملی آمریکا همراه با همتای انگلیسی خود یعنی اداره ارتباطات دولتی، در عملیاتی موسوم به «آنارشیست» عملیات‌های نیروی هوایی اسرائیل برای جاسوسی از غزه، سوریه و ایران را زیر نظر داشاته است.

اطلاعات مربوط به این عملیات که از پایگاهی در قبرس فرماندهی می‌شده و کشورهای خاورمیانه را تحت نظر داشته، در روزنامه اشپیگل آلمان و سایت اینترسپت، که «گلن گرینلوالد» روزنامه‌نگار افشاگر که اسناد اسنودن را در اختیار دارد، در آن فعال است، منتشر شده است.

سفارتخانه‌های آمریکا و انگلیس در پاسخ به رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که در مورد موضوعات اطلاعاتی اظهار نظر نمی‌کنند.

«یوال اشتاینیتز» وزیر انرژی اسرائیل که در امور اطلاعاتی نیز سابقه دارد، در مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل این مسئله را کم اهمیت جلوه داد، اما گفت تل‌آویو باید از این اطلاعات درس گرفته و روش‌های کدگذاری خود را اصلاح کند.