Gerdab.IR | گرداب

جنگ سایبری آمریکا از دریا تا فضا

تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

فرماندهی سامانه‌های جنگ نیروی دریایی و فضایی آمریکا (SPAWAR)، برنامه‌ی راهبردی جدید خود را با هدف افزایش گسترش جنگ سایبری در فضا، منتشر کرد.

به گزارش گرداب، فرماندهی سامانه‌های جنگ نیروی دریایی و فضایی آمریکا یکی از مراکزی است که وظیفه‌ی گسترش، رساندن و حفظ توانایی‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی برای جنگجویان را بر عهده دارد. این فرماندهی نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای موردنیاز مأموریت‌های نیروی دریایی آمریکا را فراهم می‌کند. به‌تازگی برنامه‌ی راهبردی این فرماندهی منتشر شد که چشم‌انداز اصلی آن، رساندن ظرفیت‌های جنگ سایبری از بستر دریا به سمت فضا است.

در بخشی از این برنامه آمده است: عملیات سایبری باید قسمتی از مأموریت اصلی ما برای حفظ منافع جنگی باشد. از آرمان‌های فرماندهی یادشده در این برنامه‌ی راهبردی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    تسریع روند رساندن فناوری‌های پیشرفته و ظرفیت‌های جدید اطلاعاتی
2.    کاهش هزینه‌های عملیاتی
3.    بهسازی نیروها و سازمان‌ها
4.    ایجاد رهبری موردنیاز برای نیروی دریایی در حوزه‌ی سایبری

این راهبرد تأکید می‌کند برنامه‌ی امنیت سایبری این فرماندهی، هرسال باید منتشر شود تا راهنمایی‌های جامع مدیریت و اجرا، در اختیار مسئولان قرار بگیرد. ایجاد اتاق جنگ سایبری برای موفقیت در فعالیت‌ها و طرح‌های آینده، از نکات برجسته برنامه‌ی راهبردی مزبور است.

همچنین دسترسی آسان، مطمئن و مداوم به اطلاعات برای بهبود تصمیم‌گیری مسئولان، یکی از اهدافی است که در راهبرد این فرماندهی به آن اشاره شده است.