Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی آلمان از پناه‌جویان سوری

تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۴

یک هفته نامه آلمانی با استناد به اطلاعات دولتی خبر داد که سازمان‌های اطلاعاتی در آلمان بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ به پناهندگان نزدیک شده و در ازای ارائه خدماتی اطلاعات مورد نیاز خود را از آن‌ها دریافت می‌کردند.

به گزارش گرداب به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، ظاهرا پناهندگان برای سازمان های اطلاعاتی آلمان منابع اطلاعاتی جذابی هستند.

ظاهرا سازمان اطلاعات و امنیت آلمان و نهاد فدرال حفاظت از قانون اساسی این کشور( سازمان اطلاعات داخلی آلمان) بین سال های 2000 و 2013 به حدود 850 پناهنده نزدیک شده اند تا از آن ها اطلاعات دریافت کنند.

این خبر با استناد به پاسخ دولت آلمان به یک درخواست فراکسیون حزب چپ پارلمان این کشور ارائه شده که هفته نامه اشپیگل و خبرگزاری آلمان آن را منتشر کرده اند.

بر این اساس حدود 477 نفر از این پناهجویان در ازای ارائه اطلاعات حمایت هایی از جمله حق باقی ماندن در آلمان را دریافت کرده اند.

حزب چپ آلمان حالا معتقد است که سازمان های اطلاعاتی به پناهجویان وضعیت حفاظت در ازای دریافت اطلاعات را ارائه کرده اند.

به گفته "مارتینا رنر" از نمایندگان حزب چپ پارلمان آلمان، پناهندگان عملا در طول یک دهه توسط سازمان اطلاعات و امنیت آلمان و نهاد فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان مورد اخاذی قرار گرفته اند و این یک اقدام کاملا غیر قابل قبول در یک دولت دموکراتیک است. صحت اطلاعات این گونه بدست آمده مطمئن نیست.

وزارت کشور آلمان این گونه انتقادها را رد کرده و اعلام کرده که هیچ گونه ارتباطی بین ارتباط بین سازمان های اطلاعاتی با پناهندگان و ارائه و تضمین وضعیت حفاظت به آن ها وجود ندارد.

دولت آلمان در این پاسخ خود به حزب چپ مشخص نکرده است که سازمان های اطلاعاتی درباره چه موضوعاتی از پناهندگان اطلاعات دریافت می کردند.