Gerdab.IR | گرداب

تلاش فرانسه برای ثبات فضای سایبر

تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۴

نقش فرانسه در ارتباط با اتحادیه‌ی اروپا در پیشبرد امنیت فضای سایبر، یکی از موضوعات مهم راهبرد امنیت سایبر جدید این کشور است.

به گزارش گرداب، فرانسه قصد دارد با اجرای راهبرد جدید خود، از طریق همکاری با اتحادیه‌ی اروپا، نوعی ثبات را در فضای سایبر ایجاد کند. فضای سایبر یک موضوع مهم برای مذاکرات بین‌المللی است. قوانین بین‌المللی بر فضای سایبر هنوز هم موردگفتگو است. این فضا، برای رشد و توسعه‌ی یک اقتصاد مطمئن در فضای دیجیتال، مناسب است.

در بخشی از راهبرد سایبری فرانسه آمده است: «درحالی‌که کشورهای بسیاری در حال تجهیز خود به توانایی‌های آفندی هستند، سطح کشمکش‌های میان دولت‌ها در فضای سایبری در حال افزایش است. به‌علاوه، گستردگی رفتارها و روش‌های جاسوسی که توسط دولت‌های بزرگ یا هم‌پیمانان آن‌ها علیه دولت‌ها، مردم و بخش تجاری کشورهای دیگر به کار گرفته می‌شود، نوعی بی‌اعتمادی سیاسی را به کشورهای تولیدکننده‌ی این محصولات و خدمات، افزایش داده است. به‌علاوه، سازمان‌های تروریستی از فضای فراهم آمده توسط شبکه‌های اجتماعی، برای نشر تبلیغات و جذب نیرو، استفاده می‌کنند. این گروه‌های مختلف، از تأثیر مداوم رسانه‌ها سود می‌برند.»

دولت فرانسه بر این باور است اتحادیه‌ی اروپا توانسته مشکلات فضای سایبر را تشخیص دهد و این اتحادیه در خلال مذاکرات و قوانین، سعی می‌کند ایده‌ها و روش‌هایی را فراهم کند که برای رشد دیجیتال مقاوم و پایا، مناسب باشد. فرانسه به دلیل اشتراک منافع با سایر اعضای اتحادیه‌ی اروپا، می‌خواهد نقش محرکی را در فناوری دیجیتال بازی کند.