Gerdab.IR | گرداب

در رزمایش ارتش؛

فیلمبرداری‌ پهپادهای نداجا از ناوهای بیگانه

تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۴

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش می‌گوید پهپادهای این نیرو بارها در شب بر فراز شناورهای بیگانه پرواز کرده و چندین ساعت فیلم از آنها در اختیار نیروی دریایی است.

به گزارش گرداب، رزمایش بزرگ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام ولایت94 روز گذشته با انجام رژه یگان های سطحی، زیر سطحی و پروازی نداجا در آبهای دریای عمان به پایان رسید.

این رزمایش که بزرگترین رزمایش سالیانه نیروی دریایی ارتش محسوب میشود در گسترده ای به مساحت 3 میلیون کیلومتر مربع از شرق تنگه هرمز تا مدار 10 درجه شمال اقیانوس هند برگزار شد.

امیر سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش و معاون عملیات نداجا در پایان این رزمایش در گفتگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس به جمع بندی کوتاه از این رزمایش پرداخت.

وی هدف اصلی برگزاری رزمایش ولایت94 را افزایش ارتقای آمادگی رزمی و نمایش قدرت بازدارندگی نظام جمهوری اسلامی در پهنه آب‌های آزاد و شمال اقیانوس هند عنوان کرد و گفت: اما هر مانوری اهداف فرعی دیگری نیز دارد که یکی از آنها انتقال دانش و تجربه به کارکنان جوان نیرو بود.

سخنگوی رزمایش ولایت 94 افزود: هدف بعدی این رزمایش آزمایش تجهیزات جدید با اجرای سناریوهای تاکتیکی بود که ازجمله آنها می توان به رادارهای باند L اشاره کرد که اخیرا توسط مرکز جهاد خودکفایی نداجا تولید و برای ارزیابی میزان کارایی و رصد اهداف سطحی و هوایی به‌کارگیری شد.

دریادار موسوی ادامه داد: با انجام این آزمایشات، نقطه‌نظرات کارکنان ما برای هرچه بهتر شدن این سامانه قبل از تولید انبوه به سازندگان منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه سامانه‌های تسلیحاتی، موشکی، توپخانه،‌ جنگال و ارتباطی نیز در این رزمایش مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفت، تصریح کرد: برخی از سامانه‌های جنگال برای اولین بار در این رزمایش بکار گرفته شد که آزمایشات آن نیز موفقیت‌آمیز بود.

معاون عملیات نداجا تصریح کرد: یک نمونه از این سامانه‌های جنگال، به‌صورت واقعی یک فروند پهپاد خودی را پس از خارج کردن از کنترل هدایت کننده اصلی، در اختیار خود گرفت و موفق به باز کردن چتر و فرود اضطراری آن در منطقه مورد نظر خود شد.

دریادار موسوی در بخش دیگری از گفتگوی خود با فارس خاطرنشان کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم نیروی دریای ارتش آمادگی کامل برای برقراری امنیت در آب‌های خود را دارد و اگر کشورهای همسایه مشارکت و از قابلیت‌های خود استفاده کنند، یقینا نیاز به حضور نامشروع بیگانه در منطقه نیست و این باعث می‌شود وحدت رویه‌ای بین کشورهای منطقه ایجاد شود.

وی در ادامه به موضوع رصد ناو هواپیمابر آمریکایی توسط یگانهای زیرسطحی وپهپادی نداجا اشاره کرد و افزود: رصد کلیه تحرکات و فعالیت‌های یگان‌های فرامنطقه‌ای از حدود یک ماه قبل از شروع رزمایش به‌صورت ویژه در دستورکار بود و بازخورد آن نیز در اختیار طراحان و برنامه‌ریزان اصلی رزمایش قرار گرفت و بخش‌های مختلف رزمایش برمبنای آخرین اخبار و وضعیت تحرکات نیروهای فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای اجرا شد.

موسوی با اشاره به اظهارات فرماندهان آمریکایی در خصوص رصد ناو هواپیمابر آنها به‌وسیله پهپاد نیروی دریایی ارتش گفت: هرچند که آنها گفته‌اند این موضوع مربوط به گذشته است، اما مهم این است که رصد نامحسوس و به دور از چشم آنها در نیروی دریایی ارتش صورت می‌گیرد.

معاون عملیات نیروی دریای ارتش تأکید کرد: در هین رزمایش به یک ناوشکن دیگر آنها نیز توسط یگان‌های پروازی اخطار دادیم و این یگان هم تحت رصد ما قرار داشت.

دریادار موسوی تأکید کرد: ما نه تنها تصاویری در روز، بلکه تصاویر زیادی از رصد شناورهای خارجی توسط پهپادهایمان در شب داریم و اگر لازم باشد می‌توانیم چندین ساعت از این فیلم‌ها را پخش می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: در رزمایش ولایت94 برخی از طرح‌های عملیاتی شبیه‌سازی و در محیطی کاملاً واقعی اجرا شد تا عملکرد فرماندهان و یگان‌های در صحنه بررسی شود.

معاون عملیات نداجا تصریح کرد: در این رزمایش از هر بخش نیروی دریایی قسمت کوچکی حضور داشت و این عزیزان در کنار هم نمونه‌ای از به‌کارگیری کلیه سامانه‌های نیرو را در محدوده‌ای گسترده و وسیع با هدایت و مدیریت خوب و عملکرد صحیح و به‌موقع فرماندهان در صحنه نشان دادند.

دریادار موسوی در پایان خاطرنشان کرد: همه این تمرینات بدون هیچ سانحه‌ای که منجر به خسارت جانی و مالی شود برگزار شد که یک ویژگی منحصر به فرد محسوب می‌شود.