Gerdab.IR | گرداب

افت رونق گوشی های هوشمند

افت رونق گوشی های هوشمند
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۴

رشد فروش گوشی‌های هوشمند در آیفون‌ها و همچنین سامسونگ کاهش یافته است و این موضوع موجب نگرانی سرمایه‌گذاران این حوزه شده است.

به گزارش گرداب به نقل از کامپیوترورلد، اپل و سامسونگ هر دو رشد کندی را برای فروش گوشی‌های هوشمند و تلفن‌های همراه در اوایل سال 2016 پیش‌بینی کرده‌اند و این سرمایه‌گذاران را حساس کرده است.

آیفون‌های شرکت اپل اکثریت درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهند و به همین خاطر سهام اپل روز چهارشنبه پس از اینکه تیم کوک-مدیرعامل این شرکت- به سرمایه‌گذاران گفت که انتظار دارد فروش آیفون در سه‌ ماهه سال جدید در مقایسه با سال گذشته کاهش یابد، 6.5 درصد افت کرد.

همچنین سهام سامسونگ وقتی که شرکت کره‌ای اعلام کرد که فروش موبایل‌ها در سه ماهه آخر سال 2015، 10 درصد کاهش داشته است، 2.5 درصد افت کرد. این شرکت گفت که این موضوع چالشی برای حفظ سود حال حاضر در سال 2016 خواهد بود.

نگاه‌های دو شرکت به آینده حاکی از اشباع بازار برای گوشی‌های هوشمند است، خصوصا در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته؛ همچنین به این خاطر که مشتری‌ها از گوشی‌های هوشمند خود برای مدت طولانی‌تری استفاده می‌کنند و میانگین کاربران دلیلی نمی‌بینند که گوشی‌های هوشمند خود را هر یک سال یا دو سال یک بار به‌روز کنند زیرا مدل‌های جدید گوشی‌ها را به طور قابل توجهی بهتر از آنچه که دارند نمی‌دانند.

جک گولد که تحلیلگر است می‌گوید:‌ بسیاری از افرادی که برای خرید گوشی‌های هوشمند به بازار می‌روند، خودشان صاحب گوشی‌های هوشمند هستند، بنابراین موضوع اشباع واقعا فاکتور مهمی است؛ همچنین باید این حقیقت را اضافه کرد که گوشی‌های مدل جدید به جای ارتقای عمده، تنها کمی از گوشی‌های قبلی پیشرفته‌تر هستند و بسیاری از افراد وقتی گوشی‌هایی دارند که کاملا کاربردی است و نیازهایشان را برآورده می‌کند، تمایلی به خرید مدل‌های جدید ندارند.

جک نارکوتا، تحلیلگر شرکت TBR، می‌گوید: بازار گوشی‌های هوشمند از دوی سرعت به دوی استقامت تبدیل شده است. شیبی که از سال 2007 شروع شده واقعا هیجان‌انگیز است،‌ مخصوصا برای شرکت اپل. حالا بازار واقعا یکدست شده زیرا دستگاه‌های باکیفیت زیادی در بازار هستند که قیمت بالایی ندارند و افراد زیادی نیستند که نسل‌های متعدد گوشی‌های هوشمند را پشت سر گذاشت باشند.

بنابراین آیا بازار گوشی‌های هوشمند به اوج خود رسیده است؟ تحلیل‌گران تمایلی ندارند که بگویند قطعا بازار به اوج خود رسیده، اما اذعان دارند که از آنچه در گذشته وجود داشته، هموارتر شده است. برای مثال، اپل ممکن است اولین کاهش درآمد را در سه ماهه آینده مشاهده کند و یا افزایش درآمدش کمتر از همیشه باشد.

تعداد گوشی‌های هوشمند

تحلیل‌گران می‌گویند که در حال حاضر تعداد گوشی‌های هوشمند در جهان از رکورد 1.4 میلیارد در سال 2015 با افزایش 10 درصدی نسبت به سال قبلش پیشی گرفته است. البته در سه ماهه پایانی 2015،‌ رشد فروش گوشی‌های هوشمند نسبت به مدت مشابه سال قبلش شش درصد کاهش داشته و این کندترین رشدی است که تا به حال تجربه شده است.

در آمریکا تحلیل‌گران تخمین زده‌اند که رشد فروش گوشی‌های هوشمند در سه ماهه پایانی سال 2015، چهار درصد بوده است و پیش‌بینی کرده‌اند که این رشد می‌تواند در سه ماهه کنونی به یک یا دو درصد کاهش یابد. در چین، سه ماهه پایانی سال 2015 شاهد کاهش چهار درصدی بود و لیندا سو، تحلیل‌گر استراتژیک می‌گوید: چین بازار در حال بلوغی دارد و با فشارهای نزولی اقتصادی مواجه است.

تحلیل‌گران استراتژیک پیش‌بینی کرده‌اند که در سال 2016،‌ تمامی نواحی دنیا شاهد رشد تک‌رقمی خواهند بود، به جز آفریقا که در آنجا انتظار رشد دو رقمی می‌رود.

خوش‌بینی‌ها

پاتریک مورهد، دیگر تحلیل‌گر استراتژیک می‌گوید: هنوز هم فضا برای رشد گوشی‌های هوشمند وجود دارد، اما این فضا به طور عمده در نواحی در حال توسعه خواهد بود که کاربران می‌خواهند گوشی‌های معمولی خود را به گوشی‌های هوشمند ارتقا دهند؛ حتی در نواحی در حال توسعه هم فروش بر مبنای اقتصاد جهانی پیش می‌رود و ضریب اطمینان مصرف‌کننده در حال حاضر پایین است.

بنا به گفته‌های تحلیل‌گرانی که با آنها مصاحبه شده است، همگی معتقدند واکنش‌های منفی وال‌استریت به اظهارات اپل درباره گوشی‌های هوشمند، احتمالا یک واکنش افراطی از جانب سرمایه‌گذارانی است که به قدرت اپل در حوزه گوشی‌های هوشمند عادت کرده‌اند.

مورهد اشاره می‌کند: تخمین زده شده 90 درصد سودی که از فروش گوشی‌های هوشمند حاصل می‌شود برای اپل است، حتی اگر سامسونگ گوشی‌های هوشمند بیشتری بفروشد. سهام اپل ممکن است افت کند، اما این شرکت برای نزدیک به یک دهه رشد عظیم و تغییرات گستره‌ای داشته است و تمامی سرمایه‌گذاران سود زیادی از اپل کسب کرده‌اند، بنابراین حالا سرمایه‌گذاران پس از مدتها برای اولین بار شاهد عدم رشد مثبت هستند.

حتی با وجود خبرهای منفی موجود، به نظر نمی‌رسد که اپل و سامسونگ بخواهند تغییر بزرگی در استراتژی‌های خود ایجاد کنند. سامسونگ منتظر است که مدل جدید گوشی‌های هوشمند خود یعنی گلکسی S7 را 21 فوریه در بازار جهانی موبایل عرضه کند و مدل بعدی آیفون (آیفون 7) نیز در سپتامبر ارائه خواهد شد.