Gerdab.IR | گرداب

سردار سلامی:

اکنون در سوریه روند میدانی با امتداد قدرت سیاسی در دستان ماست

تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۴

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه اکنون در سوریه روند میدانی با امتداد قدرت سیاسی در دستان ماست گفت: ما همواره از تسلط تفکر غرب آسیب دیده‌ایم، هویت و منزلت ما همیشه توسط کسانی که حامیان اندیشه غرب بودند از بین رفته است.

به گزارش گرداب، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران صبح امروز با حضور در نشست 3هزار نفری مسئولان بسیج دانشجویی در مصلای بزرگ تهران اظهار داشت: امام خمینی(ره) مسلمانان را از گورستان جهل مدرن بیدار کرد، عنصر آگاهی را در ذهنیت جوامع مسلمان نشاند و فضای قلب‌ها را تسخیر کرد و ما را به هویت حقیقی دینی و ملی خود بازگرداند.

وی افزود: امام شخصیت افسرده ایران را که سال‌ها در پی ابرهای تیره‌ای از عقب‌ماندگی، تحقیر، ناکامی و وابستگی مخفی شده بود، منزلتی استثنایی بخشید.

سردار سلامی با اشاره به سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ما در آستانه ورود به سی و هشتمین سال درخشش خورشید اسلام در عصر جدید هستیم. انقلاب امام تجدید حیات دینی ملت‌های مسلمان بود. مقام معظم رهبری نیز پس از ارتحال امام بیرق انقلاب اسلامی را بر دوش گرفت. آن هم در عصر پیچیده‌ترین فتنه‌ها و توطئه‌های جهانی که در همه آنها جمهوری اسلامی ایران نقطه تمرکز تلاش‌های استراتژیک استکبار بود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: مقام معظم رهبری کشور ایران و بخش های مهمی از جهان اسلام را با روح مقاومت، ثبات قدم،  ایستادگی و آزادگی الهام بخشید و روح انقلاب اسلامی را در پیکره جهان اسلام منتشر کرد.

وی خاطرنشان کرد: با انقلاب اسلامی و امتداد آن دنیای خفته اسلام از خواب غفلت بیدار شد و شجره طیبه انقلاب اسلامی ریشه‌های مستحکمی در سرزمین باور، اعتقاد و احساس ملت‌ها پیدا کرد.

سردار سلامی با بیان اینکه سرزمین‌های بسیاری توسط جمهوری اسلامی فتح شد، گفت: این سرزمین‌ها دل‌ها و ذهن‌های مسلمانان بود که مقام معظم رهبری توانست در مقابل آرایش همه قدرت‌های جهانی با نفوذ به ژرفای نیات، مقاصد و آرمان‌های آنان و با آگاهی از سیاست‌های خطرناک و ویرانگر آنان و با بسیج ظرفیت‌های موجود در جهان اسلام برای اولین بار در جهان معاصر، تمام سیاست‌های قدرت‌های بزرگ را متوقف کنیم و هر روز صفحات درخشانی از پیروزی‌های بزرگ را به صفحات پرافتخار جهان معاصر، اسلام اضافه کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه خطاب به دانشجویان گفت: سرنوشت آینده ایران و اسلام در دستان پرقدرت شما و قلب‌های مصمم و اراده‌های مستحکم شماست. در این لحظات سرنوشت‌ساز به تعهدات خود بیندیشید چراکه شما در موقعیت سرنوشت‌سازی از تاریخ به سر می‌برید چراکه ما به تدریج پرچم را به دستان شما خواهیم سپرد و شما را به خدا.

وی در ادامه تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران م حصول اندیشه‌ها، اعتقادات، باورها و آرمان‌های امام و تقاطع آن با واقعیت‌های بسیار تلخی بود که ظرف سده‌های گذشته بر اسلام و ایران وارد شده بود. داستان تلخی بر سرنوشت مسلمانان تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حاکم بود.                      

سردار سلامی در ادامه با اشاره به اوضاع جهان اسلام در حضور استعمار در آن گفت: از زمانی که نفت در کشورهای اسلامی کشف شد غرب در جهان اسلام شدیدترین ضربه‌ها را به ما وارد کرد و ملت‌های مسلمان را در عقب‌ماندگی، فقر، حقارت شخصیت، غارت هویت و چپاول ثروت قرار داد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: انگلیس در جنگ جهانی اول از هند بزرگ آن زمان 40 هزار مسلمان را اجیر کرد و به صحنه جنگ آورد و همه آنان را به پای سیاست‌های خود ذبح کرد. این داستان چند ماه پیش توسط یک مجله معتبر انگلیسی فاش شد.

وی اظهار داشت: در آن زمان مسلمانان می‌بایست در منطق سیاسی غرب عمل می‌کردند. ژئوپولتیک جهان اسلام در جغرافیای سیاسی غرب تعریف می‌شد. همه حاکمان جهان اسلام دست‌نشانده غرب بودند. همچنین غرب در ادامه طرح تشکیل رژیم صهیونیستی را در دستور کار خود قرار داد و یک ملت را در جهان بدون سرزمین و دولت آواره کرد.

سردار سلامی در ادامه با بیان اینکه ایران نیز در آ زمان در اختیار انگلیس بود، گفت: بعد از آن نیز ایران در اختیار آمریکا قرار گرفت و 40 هزار مستشار آمریکایی برای برنامه‌های اقتصادی، فرهنگی، نظامی و اطلاعاتی ما تصمیم‌گیری می‌کردند. غارت هویت فرهنگی ما در آن زمان  توسط آمریکا صورت می‌گرفت و این وضعیت هویت ایران بود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه در آن زمان ما قادر نبودیم یک پیچ و مهره ساده بسازیم گفت: در آن زمان همه چیز برای ما روی کاغذ بود و یک کشور کاملا مصرفی بودیم که افتخارش این بود دنباله‌رو فرهنگ غربی است. در ‌آن زمان با تشکیل رژیم صهیونیستی این رژیم توانست در 4 جنگ مسلمانان شکست دهد. هنوز هم صدای چکمه‌های این رژیم بر ارتفاعات جولان به گوش می‌رسد. این سرنوشت تلخی بود. علاوه بر این ما نیز بخشی از سیاست‌ دو ستونه نیکسون بودیم. ما بخشی از سیاست مهار کمونیست توسط آمریکا بودیم. انقلاب امام آمد و این رویای شیرین غرب که می‌رفت تا کاملا جهان اسلام را در ارزش‌های غرب محو کند و جغرافیای سیاسی در امتداد غرب بسازد را بر هم زد.

وی در ادامه با بیان اینکه انقلاب زمانی ظهور کرد که فضای جهان دوقطبی بود، گفت: قدرت انقلاب در این بود که در فضای دوقطبی آن زمان که هیچ کس نمی‌توانست خارج از این دو قدرت باشد سر برآورد و هنر امام این بود که هندسه آن نظام را شکست و توانست از جاذبه این قدرت‌های بزرگ عبور کند. امام آن نظم کهن را فرو پاشاند.

سردار سلامی در ادامه با بیان اینکه هر قدرتی که ظهور کند و بخواهد نظم حاکم را بر هم بریزد، قدرت‌های حاکم مقابل قدرت تازه می‌ایستند، گفت: مانند آنچه شوروی و آمریکا برای پاره پاره کردن انقلاب امام با هم همسو شده بودند. این دو قدرت همچون تیغه‌های یک قیچی برای قطعه قطعه کردن انقلاب امام با هم همسو شدند. چون این انقلاب پیام جدیدی برای بشریت داشت همه قدرت‌های حاکم علیه این انقلاب بسیج شدند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اضافه کرد: تاریخ سراغ ندارد کشوری در مقابل ائتلاف همه قدرت‌ها این چنین بایستد. انقلاب در ابتدا تجربه سی و هفت سال عبور از بحران‌های سخت را نداشت. سربازان امام باید دستاورد بزرگ در مقابل هجوم جهانی مقاومت می‌کردند. همه قدرت‌های جهانی با تمام ظرفیت‌هایشان به جنگ با این انقلاب آمده بودند تا دوباره به سرنوشت ما برگردند و تا جهان را از شوک انقلاب اسلامی نجات دهند.

وی افزود: دشمن در همین راستا ما را در انزوای سیاسی، اقتصادی و نظامی قرار داد، کودتا، ترور همراه یک جنگ خارجی ار علیه ما به راه انداخت. آنقدر به ما فشار آوردند که نفت ما بشکه‌ای 7 دلار صادر می‌شد. این داستان مقاومت یک ملتی است که همه جهان علیه آن بسیج شده بود.

سردار سلامی در ادامه با بیان اینکه 8 سال دفاع مقدس سرانجام با تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی خاتمه یافت، گفت: بعد از آن دشمن تغییر استراتژیک داد و این استراتژی به تحریم اقتصادی، علمی، فنی، صنعتی، انزوای سیاسی، فشار روانی، تهاجم فرهنگی و تهدید به اعمال قدرت نظامی تغییر کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تاکید کرد: اگر این تحریم‌های اقتصادی سنگین علیه هر کشور قدرتمندی حتی آمریکا اعمال می‌شد فرو می‌پاشید اما ملت ایران مقاومت کردند و رهبری نیز مردم را برای مقابله شدید آمده کردند.

وی با اشاره به اینکه ما همواره از تسلط تفکر غرب در کشور آسیب دیده‌ایم گفت: هویت فرهنگی و منزلت ما همیشه توسط کسانی که حامیان اندیشه غرب بودند از بین رفته است. همه مصیبت ما زمانی است که دشمن را دوست فرض کردیم و فریب لبخند فریبکارانه آنها را خوردیم.

سردار سلامی با اشاره به دو موضوع مطرح برای غرب برای جنگ با ما گفت: از جمله این دو موضوع جنگ بر سر شعاع نفوذ و بر سر ارائه یک مدل است. غرب و آمریکا می‌گویند ایران حامل تفکر انقلابی است که در اندیشه‌اش نفوذ کند فضای تنفس غرب و آمریکا تنگ می‌شود. علاوه بر این غرب نمی‌خواهد جمهوری اسلامی به عنوان یک مدل قابل تعمیم در جهان اسلام تبدیل شود. از اینکه یک کشور همانند ایران بتواند در  عین درگیر شدن با همه قدرت‌ها پیشرفت کند و مستقل بماند و در مقابل سیاست‌های قدرت‌های بزرگ بایستد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه ما پس از جنگ 8 ساله 4 شکست را به رژیم صهیونیستی تحمیل کردیم، گفت: این موضوع قدرت اسلام را نشان می‌دهد. امروز معمای امنیت برای اسرائیل یک واقعیت است دیگر آنجا یک محیط امن نیست.

وی پیرامون تحولات سوریه نیز گفت: شما مسیر تحولات میدانی در سوریه و جهان را مشاهده می‌کنید چه کسی قدرت محور این تحولات است؟ هر میز مذاکره‌ای را که می‌بینید؛، مدل توزیع قدرت در جهان را می‌دهد. در اکثر این میزها ایران به عنوان قدرت محور در یک سو و قدرت‌های بزرگ دیگر در سوی دیگر قرار گرفته‌اند.

سردار سلامی در ادامه اضافه کرد: همه قدرت‌های بزرگ در سوریه جمع شدند اما چون جمهوری اسلامی اراده کرده بود وبشاراسد را حفظ کند قدرت‌های بزرگ نتوانستند هیچ روندی ایجاد کنند. امروز هم روند میدانی با امتداد قدرت سیاسی در دستان ماست. شما در این خصوص گروه‌های جهادی فلسطینی، حزب‌الله لبنان، بسیج مردمی نیرومند در عراق و سوریه و انصارالله در یمن را مشاهده می‌کنید. اینان اعماق استراتژیک جمهوری اسلامی هستند که جبهه‌های وسیعی را علیه دشمن مدیریت می‌کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در خصوص پیشرفت‌های موشکی جمهوری اسلامی نیز گفت: ما در اوج تحریم توانستیم موشک‌های دقیقی را به آسمان بفرستیم آن هم در حالی که هیچ چیز برای ساخت موشک نداشتیم و تنها باور جوانان ما بود که ما را به قدرت موشکی در جهان تبدیل کرد؛ یک تحول فناورانه که شاید بتوانیم آن را تنها در دو ارتش شوروی یا آمریکا ببینیم.

وی با اشاره به تغییر موازنه قدرت هوایی در جهان گفت: ما شاهد تغییر قدرت هوایی در جهان هستیم. پهپادهایی داریم که سه هزار کیلومتر شعاع عمل آن است و می‌تواند 6 هزار کیلومتر بدون فرود تصاویر دشمن را ارسال کند. این پهپادها به تدریج سقف‌های بالاتر را نیز به خود اختصاص خواهند داد.

سردار سلامی در حوزه قدرت دریایی نیز گفت: در حوزه قدرت دریایی مواجهه گزینه‌های روی میز ما را با گزینه‌های روی میز آمریکا به شکل نمونه و سمبلیک با زانو زدن سربازان آمریکایی در مقابل برادران با اخلاص سپاه دیدید.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اضافه کرد: ما برای ادامه استقلال سیاسی، اقتصادی، نظامی و قدرتمند شدن در تراز جهانی چیزی کمبود نداریم. چند سال آینده ایران یکی از قطب‌های قدرت جهانی خواهد شد و این احساس نیست بلکه برآوردی از واقعیت‌هاست.

وی با تاکید براینکه افول قدرت‌های بزرگ را مشاهده می‌کنیم گفت: ما هر زمان و هر کجا مقابل دشمن ایستاده‌ایم در آنجا قوی شدیم. دشمن وقتی دید نمی‌تواند ادامه دهد از این مسیر منحرف شد. دشمن در موقعیی است که می‌خواهد مدل دوستی و دشمنی را عوض کند و از خود چهره موجه نشان دهد تا دوباره بر سرنوشت اقتصاد، سیاست، علم و صنعت ما وارد شود که نقطه خطر اینجاست.

سردار سلامی باشاراه به استراتژی آمریکا در قرن 21 گفت: آمریکا در این خصوص عنوان کرده است آنچه که قادر است آمریاک را فرو پاشد گسترش روحیه انقلابی ایران است. به همین خاطر تلاش می‌کند با تغییر مدل‌ها این موضوع را در کنترل بگیرد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه با بیان اینکه قرن جدید قرن نزدیک شدن قاره‌ها به یکدیگر است، گفت: طبق گفته یکی از اندیشمندان غرب مردم در قرن جدید شهروند یک دهکده جهانی می‌شوند. هرکجا تفاضل ارز و باور بیشتر باشد جریان این جنگ فرهنگی نیز بیشتر است. بر همین اساس غرب و آمریکا معتقدند همه مردم باید دارای سه خصوصیت مشترک باشند از جمله عقاید یکسان، مصرف کالای یکسان و دارای اطلاعات یکسان باشد.

سلامی افزود: امریکایی‌ها معتقدند از وین تا سیدنی همه باید یک مدل لباس بپوشند و موهایشان را به یک سبک آرایش کنند و حتی ذائقه انسانها باید یکسان باشد. امریکایی‌ها اسم این طرح را مکدونالد سازی گذاشته اند. انها قصد دارند سبک زندگی مشترک تولید کنند تا فرزندان از تاریخ و هویتشان جدا شوند. همه این اقدامات به این دلیل است که اسلام در حال فتح غرب و امریکا است. اینکه می‌بینید تکفیری ها را می اورند تا چهره اسلام را زشت نشان دهند برای این است که اسلام در حال فتح قلبها و ذهن ها در غرب است.

وی افزود: از دیدگاه غرب انسان به عنوان یک سیستم باز که دارای ساختار معنابخش درونی است تعریف می‌شود که ادراک انسان را شکل می‌دهد. داستان تهاجم و نفوذ فرهنگی این است که رفتار مسلمانان طبق اندیشه‌شان نباشد و غرب تلاش می‌کند عمل را از اندیشه مسلمانان جدا کند.

سردار سلامی در پایان خاطرنشان کرد: بر هم زدن تعامل جامعه با تغییر ارزش‌های آن جامعه ممکن است فتنه 88 نیز این بود که دشمن تلاش می‌کرد ساختمان درونی جامعه ما را تغییر دهد تا مردم از پیش‌فرض‌های ذهنی و باورهای خود فاصله بگیرند. امروز نیز همین گونه است اما منطق وحی پشتوانه ماست، رهبری پشتوانه ماست و ما بر این اساس باید از انقلاب پاسداری کنیم.