Gerdab.IR | گرداب

شش شرکت موافقت اصولی MVNO گرفتند

تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۴

معاون رگولاتوری با اعلام خبر اعطای موافقتنامه اصولی پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه به شش شرکت گفت: انتظار داریم سالانه حدود دو درصد از سهم بازار تلفن همراه برای اپراتورهای MVNO باشد.

به گزارش گرداب، اعطای پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) با مصوبه 210 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در واپسین روزهای اسفند 93 کلید خورد. پروانه‌ای که رگولاتوری با هدف افزایش رقابت، افزایش کیفیت و پوشش نیازهای مشترکان خاص و ترغیب نوآوری و ارائه خدمات ارزش افزوده در بازار  تلفن همراه کشور به دنبال تدوین و اعطای آن بود.

حالا پس از یکسال، در آستانه آخرین ماه سال 1394 شش متقاضی شامل شرکت توسعه فناوری ارتباطات نوین همراه (فناپ)، شرکت های‌وب، شرکت شاتل، کنسرسیوم شرکت خدمات انفورماتیک و صبانت، کنسرسیوم تجارت الکترونیک پارسیان و کنسرسیوم سامان موافقتنامه اصولی پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) را دریافت کردند.

صادق عباسی شاهکوه درباره وضعیت سایر متقاضیان MVNO اظهار کرد: پس از انتشار فراخوان، 51 متقاضی برای دریافت پروانه اعلام آمادگی کردند که از این تعداد، 11 متقاضی شرایط دریافت پروانه را نداشتند و از این فرآیند حذف شدند. از میان 40 متقاضی باقیمانده به 18 شرکتی که تمام شرایط لازم را دارا بودند اعلام شد که ضمانت‌نامه‌های لازم را ارائه کنند که در حال حاضر برای شش متقاضی‌ نامبرده شده که ضمانت‌نامه ارائه کرده‌اند، موافقت‌نامه اصولی صادر شده است.

وی افزود: برای 12 متقاضی دیگر نیز در صورت ارائه ضمانت‌نامه، موافقت اصولی صادر خواهد شد. 22 متقاضی باقیمانده نیز تا پایان بهمن فرصت دارند مدارک خود را تکمیل کنند که در صورت احراز شرایط، درمورد اعطای موافقت‌نامه به آنان نیز اقدام خواهد شد.

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی درباره اینکه شش دریافت‌کننده موافقت‌نامه اصولی پس از این چه فرآیندی را باید طی کنند؟، گفت: دریافت‌کنندگان موافقتنامه اصولی مطابق مصوبه کمیسیون شش ماه فرصت دارند که با اپراتورهای میزبان (اپراتورهای تلفن همراه) برای استفاده از شبکه دسترسی آنها به توافق برسند و در صورت توافق، پروانه برای آنها صادر خواهد شد و پس از آن می‌توانند به ارائه خدمات بپردازند. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که در نیمه اول سال 95 صدور پروانه و در نیمه دوم سال 95 آغاز سرویس‌دهی MVNO ها را داشته باشیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا متقاضیان دریافت پروانه، از نظر ظرفیت و توان ورود به بازار شرایط یکسان دارند؟، نیز گفت: از میان متقاضیان دریافت پروانه، 10 متقاضی دارای شریک خارجی فعال در زمینه مخابرات هستند و 8 متقاضی با مشارکت دارندگان پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و 13 متقاضی با مشارکت شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای دریافت پروانه MVNO اقدام کرده‌اند. بعضی از متقاضیان هم دارای ترکیبی از مجموعه‌های فوق هستند که نشان‌دهنده ظرفیت و توان ورود به بازار آنهاست.

عباسی شاهکوه با بیان اینکه البته طبیعی است که شرایط آنها یکسان نیست، درباره مزیت حضور شیک خارجی یا مشارکت با دارندگان FCP ابراز کرد: اپراتورهای MVNO با ریسک نسبتاً بالائی وارد بازار ICT می‌شوند و در صورتیکه با اپراتورهای با تجربه وارد فضای فعالیت بشوند، شانس موفقیت بالاتری دارند به همین دلیل چند متقاضی با مشارکت اپراتورهای بین‌المللی وارد این کسب‌و‌کار شدند.

او افزود: از سوی دیگر مشارکت برخی از متقاضیان با دارندگان پروانه FCP در واقع گام اول برای همگرایی شبکه ارتباطات سیار (موبایل) و شبکه ثابت است که آینده خوبی را برای فضای ICT ترسیم می‌کند. ضمن اینکه وجود FCPها که دارای کاربر هستند شرایط اولیه خوبی برای MVNOها رقم می‌زند.

وی درباره ظرفیت فضای ICT کشور برای فعالیت MVNOها اذعان کرد: شکل‌گیری MVNOها براساس مطالعاتی بود که با همکاری حوزه تحقیقاتی کشور و مشاوران داخلی و خارجی انجام شد. براساس برآوردها در طول 10 سال آینده حدود 15 درصد سهم بازار به MVNOها خواهد رسید. بنابراین انتظار داریم سالانه حدود دو درصد از سهم بازار تلفن همراه برای اپراتورهای MVNO باشد.

معاون رگولاتوری گفت: اینکه هر کدام از MVNOها چه سهمی از بازار را در اختیار بگیرند به توان خودشان بستگی دارد. البته بازارهای جدیدی مثل M2M هم می‌تواند اندازه کلی بازار و در نتیجه سهم بازار را افزایش دهد.

وی افزود: قاعدتاً متقاضیانی که با اپراتورهای با تجربه وارد این فضا شده‌اند، شانس موفقیت بیشتری در بازار دارند. هر متقاضی با طرح تجاری مشخص وارد این فضا شده و هر کدام در زمینه خاصی فعالیت می‌کنند و در فضای رقابتی ممکن است برخی از این اپراتورها در آینده حذف یا ادغام شوند.

او درباره اینکه کدام اپراتور تلفن همراه ظرفیت بالاتری برای همکاری با اپراتورهای MVNO دارد، گفت: در این فضا شانس اپراتوری که ظرفیت شبکه خالی بیشتری داشته باشد، بیشتر است.

عباسی شاهکوه در پاسخ به این سوال که با ورود اپراتورهای مجازی همچنان ما تعدد سیم‌کارت داریم، یعنی مشترک علاوه بر سیم‌کارت اپراتورهای موجود تلفن همراه ممکن است سیم‌کارت اپراتور MVNO را هم در اختیار داشته باشد؟، گفت: اپراتور MVNO از لحاظ سیم‌کارت اپراتوری مثل دیگر اپراتورهاست لذا مردم می‌توانند علاوه بر سیم‌کارت‌های معمول، سیم‌کارت MVNO هم داشته باشند. به هر حال مشترک حق انتخاب دارد که صرفاً از سیم‌کارت اپراتور MVNO استفاده کند یا سیم‌کارت‌های چند اپراتور را داشته باشد.

وی با بیان اینکه الزامی نیست اپراتور MVNO خدمات صوت و دیتا ارائه کند، ابراز کرد: ولی اگر اپراتوری سبد سرویس‌های قابل ارائه‌اش کاستی داشته باشد شانس کمتری برای جذب مشتری دارد. البته ممکن است که یک اپراتور MVNO فقط سیم‌کارت دیتا ارائه دهد.

او عنوان کرد: ما در واقع به مردم حق انتخاب می‌دهیم و کاربران متناسب با نیاز یا خدمات متفاوت اپراتورها، انتخاب می‌کنند چه سرویسی دریافت کنند.