Gerdab.IR | گرداب

افشای جزییات تازه از استاکس نت

تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۴

رفتار شتاب زده رژیم صهیونیستی و تلاش آن برای خرابکاری سریع در رایانه‌های برنامه هسته‌ای ایران باعث شد تا ویروس استاکس نت نتواند اهداف معین شده را محقق کند.

به گزارش گرداب به نقل از جروزالم پست، این روزها فیلم مستندی در فستیوال برلین در حال نمایش است که در آن به مساله خرابکاری در برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران نیز پرداخته شده است.

این مستند که Zero Days نام دارد توسط آلکس گیبنی ساخته شده و تلاش های مشترک آمریکا و اسراییل برای طراحی استاکس نت و خرابکاری در برنامه هسته ای صلح آمیز ایران را افشا می کند.

در بخشی از مستند مذکور ژنرال مایکل هیدن رییس سابق سیا و همین طور آژانس امنیت ملی آمریکا مدعی می شود هدف از حمله احتمالی اسراییل به ایران کشاندن آمریکا به جنگ خواهد بود.

در این مستند یک مامور اطلاعاتی دیگر آمریکا اسراییل را به مختل کردن برنامه مخفی مشترک خرابکاری در برنامه هسته ای ایران متهم کرده و می گوید عملکرد شتابزده اسراییلی‌ها در تقابل با برنامه ریزی های مورد توافق دو طرف بود. در نتیجه صدها میلیون دلار پول سرمایه گذاری شده بر روی این عملیات تلف شد.

بر اساس شهادت برخی نیروهای اطلاعاتی در این فیلم که البته در قالب بازسازی توسط یک بازیگر صورت گرفته، شتابزدگی اسراییل باعث شد تلاش برای خرابکاری در تاسیسات مستحکم فردو به طور کامل ناکام  بماند. در این فیلم در مورد یک عملیات مخفی دیگر سایبری با اسم کد NZ (Nitro Zeus) هم افشاگری شده است.

یکی از منابع مورد مصاحبه قرار گرفته در این فیلم می گوید: ما میلیون ها دلار صرف خرابکاری در همه رایانه های مورد استفاده در زیرساخت های ایرانیان در قالب نمونه ای از یک جنگ کردیم. ما به دولت، ایستگاه ها و خطوط انتقال برق و اکثر زیرساخت های ایران نفوذ کردیم.

ویروس مرگبار استاکس نت در میان جاسوسان اسراییلی و آمریکایی به نام دیگری مشهور بوده که البته در این فیلم هم به نام مذکور اشاره ای نشده است. اما نام کل این عملیات بازی های المپیک بوده است. این اولین بار بود که دو دولت جهان رسما برای حمله سایبری به کشور دیگری با یکدیگر همدست می شدند.

جو بایدن معاون اول رییس جمهور آمریکا هم در این فیلم اظهار داشته اسراییلی ها با تغییر کد این ویروس مرگبار کاری کردند که بر خلاف برنامه اولیه، این ویروس از رایانه های مربوط به برنامه هسته ای به رایانه های متعددی در سراسر ایران منتقل شود و از آنها به رایانه هایی در سراسر جهان برود و حتی به رایانه هایی در شرکت های آمریکایی آسیب بزند.

گسترش برنامه ریزی نشده این ویروس منجر به افشای این عملیات شد و به ایرانیان امکان داد تا با همکاری متخصصان روس و بلا روس واکسنی برای رفع آلودگی رایانه ها ابداع کنند و بهتر بتوانند از برنامه هسته ای خود دفاع کنند.

افشای این عملیات باعث شد ویروس استاکس نت و حتی فرمول مخفی نگارش کدهای آن که یکی از پیشرفته ترین و محرمانه ترین انواع ویروس ها در جهان بود به دست ماموران اطلاعاتی ایران و روسیه بیفتد.

بر طبق این مستند طراحی استاکس نت از زمان ریاست جمهوری بوش آغاز شده بود که دوست نداشت برای مقابله با برنامه هسته ای ایران تنها گزینه نظامی را در اختیار داشته باشد. لذا متخصصان آمریکا و اسراییل به فکر خرابکاری در رایانه های مورد استفاده در تاسیسات هسته ای ایران افتادند. آنان با مشاهده تصاویر بازدید محمود احمدی نژاد از تاسیسات هسته ای نطنز به اطلاعات مورد نیاز از رایانه های نصب شده در آنجا دست یافتند و نقاط ورود و خروج ویروس به سیستم را هم مشخص کردند. یکی از متخصصانی که در این تصویر در حال همراهی رییس جمهور وقت ایران بود هم چند سال بعد در عملیاتی که به موساد نسبت داده شد ترور گردید.

از سوی دیگر کپی یکی از سانتریفیوژهای نطنز در آزمایشگاه های ملی آمریکا در Oak Ridge تنسی ساخته شد. استفاده از ویروس استاکس نت موجب آسیب دیدن و شکستن چرخاننده های سانتریفیوژ مذکور شد. بعد از نمایش موضوع برای بوش وی دستور سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه را صادر کرد و بعد از وی اوباما هم همین رویه را ادامه داد. البته او معتقد بود که اگر چه اجرای این طرح اسراییلی ها را آرام می کند، اما موجب می شود روس ها و چینی ها هم در آینده چنین کاری را بر ضد آمریکایی ها انجام دهند. از جمله دیگر افشاگری های جالب در این مستند اشاره به همکاری انگلیس با آمریکا و اسراییل برای جاسوسی تلفنی، استراق سمع، رمزشکنی و جنگ سایبری است.