Gerdab.IR | گرداب

۱۰ ترفند برای امنیت اندروید

تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۴

اما در هر صورت از اندروید به عنوان بهشت بدافزارها یاد شده و با توجه به این که در میان سیستم عامل های موبایلی اندروید مشتریانی به مراتب بیش از دیگر سیستم  عامل ها دارد، توجه هکرها و نویسندگان بدافزار به این سیستم عامل به مراتب بیشتر است.

به گزارش گرداب، چندی پیش وزیر ارتباطات اعلام کرده بود که حداقل 25 میلیون گوشی هوشمند در دست مردم است. حال گرچه به طور مشخص نمی توان گفت که چه تعداد از این گوشی ها با سیستم عامل اندروید کار می کنند؛ اما در هر صورت از اندروید به عنوان بهشت بدافزارها یاد شده و با توجه به این که در میان سیستم عامل های موبایلی اندروید مشتریانی به مراتب بیش از دیگر سیستم  عامل ها دارد، توجه هکرها و نویسندگان بدافزار به این سیستم عامل به مراتب بیشتر است. در این راستامرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) در 10 گام روش های مهم افزایش امنیت گوشی های هوشمند مبتنی بر  اندروید را بیان کرده است.

1-  تمام گذرواژه های خود را در گوشی ذخیره نکنید:بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند تمایل دارند گذرواژه های خود را برای سرویس های برخط و سایت های مختلف ازجمله شبکه های اجتماعی، ایمیل ها و فروم ها روی گوشی هوشمند خود ذخیره کنند. از ذخیره سازی گذرواژه های خود به ویژه آن ها که مربوط به  حساب های بانکی یا برنامه های کاربردی پرداخت برخط هستند جدا خودداری کنید. به گزارش ایسنا، بهتر است از یک گذرواژه پیچیده و طولانی برای بالا بردن امنیت حساب های کاربری خود استفاده کنید. گذرواژه  شما باید حداقل شامل 8 حرف و ترکیب عدد با نمادها به صورت بزرگ و کوچک باشد. هر چند وقت یک بار گذرواژه خود را تغییر دهید.

2- از امکانات امنیتی موجود در اندروید استفاده کنید:می توانید از قفل صفحه نمایش و رمزنگاری که در اندروید وجود دارد برای افزایش امنیت خود استفاده کنید. تنوع زیادی در قفل صفحه نمایش وجود دارد که می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید ازجمله گذرواژه، پین کد، الگو (Pattern)، تشخیص چهره، اثرانگشت که در تنظیمات اندروید موجود است. پس ازاین که یکی از این گزینه ها را (به جز اثرانگشت و تشخیص چهره) برای قفل صفحه نمایش خود انتخاب کردید سعی کنید کدها و الگوهای شما برای هکرها ساده و قابل حدس زدن نباشند.

3-  برنامه هایکاربردی خود را قفل کنید:خیلی مهم است برنامه های کاربردی خود را قفل کنید. به ویژه آن دسته از برنامه های کاربردی که اطلاعات مهمی را در آن ها ذخیره کرده اید و مایل به افشا شدن آن ها نیستید. این کار درواقع لایه دوم امنیتی است که در صورتی که دستگاه شما در اختیار شخص دیگری به ویژه به هنگام گم شدن قرار گیرد، مانع از افشای اطلاعات شما حتی پس از عبور از قفل صفحه نمایش اندروید می شود . برای قفل کردن برنامه های کاربردی خود می توانید از برنامه کاربردی App Lock استفاده کنید.

4-  مجوزهای مورد درخواست برنامه های کاربردی را هنگام نصب به دقت بخوانید:پیش از این که برنامه کاربردی را که از فروشگاه معتبر گوگل (Google Play) دریافت کردید روی گوشی هوشمند خود نصب کنید، یک فهرست از درخواست های دریافت مجوز که برنامه کاربردی نیاز دارد برای شما ظاهر خواهد شد. همیشه پیش از اتمام مراحل نصب یک برنامه کاربردی تمامی مجوزهای درخواستی را مطالعه کنید . زیرا همه برنامه های کاربردی موجود در فروشگاه گوگل ایمن نیستند و برخی از آن ها شامل بدافزارهای جاسوسی و کدهای مخرب  است هنگامی که می خواهید یک برنامه کاربردی را دریافت کنید حتماً نظرات کاربران را درباره آن برنامه کاربردی مطالعه و سپس به دریافت آن اقدام کنید.

5  ایمن سازی شبکه ارتباطی:یکی از مهم ترین مواردی که امنیت گوشی اندرویدی شما را تأمین می کند ایمن بودن شبکه ارتباطی شماست. از اتصال به ارتباطات بی سیم عمومی جدا خودداری کنید. به ویژه هنگامی که می خواهید کارهای بانکی خود را از طریق اینترنت انجام دهید. هنگامی که به یک شبکه بی سیم عمومی متصل می شوید آن ها می توانند به راحتی بسته های ارسالی شما را شنود کرده و آن ها را به داده های اصلی ترجمه کنند که این داده ها می توانند اطلاعات خصوصی و گذرواژه های شما باشند.

6-  از برنامه های کاربردی امنیتی موبایل (ضدویروس ها) استفاده کنید:داشتن یک برنامه کاربردی از نوع ضدویروس کار شما را در تأمین امنیت دستگاه راحت تر می کند. یک برنامه کاربردی امنیتی که استفاده از آن ساده باشد انتخاب و اقدام به نصب آن کنید.

7-  با ایجاد چند حساب کاربری از حریم خصوصی خود محافظت کنید:اگر شما تبلت دارید و می خواهید آن  را با خواهر، برادر، همسر و یا فرزند خود به اشتراک بگذارید ایجاد چند حساب کاربری به شما در حفظ حریم خصوصی خود و دیگران کمک خواهد کرد. در نسخه های جدید سیستم عامل اندروید گزینه ایجاد حساب های کاربری وجود دارد و همچنین شما می توانید با ایجاد یک حساب کاربری عمومی برای هرکسی که می خواهد از دستگاه شما استفاده کند محدودیت دسترسی به اطلاعات ایجاد کنید. شما می توانید در قسمت Settings وارد بخش Users شوید تا از این قابلیت سیستم عامل اندروید بهره مند شوید.

8-  نسخه پشتیبان از داده های خود تهیه کنید:یک نسخه پشتیبان از داده های دستگاه شما می تواند مربوط به یک بازه  زمانی طولانی از داده های جمع آوری شده باشد. درصورتی که شما توانسته باشید دستگاه به سرقت رفته خود را دوباره به دست آورید بازهم ممکن است دستگاه در زمان سرقت دستکاری شده باشد و اطلاعات شما توسط هکرها موردحمله قرار گرفته باشد.

9- ردیابی دستگاه گم شده:علاوه بر ایجاد پشتیبان شما باید قابلیت ردیابی دستگاه به سرقت رفته و یا گم شده خود را داشته باشید. خوشبختانه گوشی های هوشمند دارای فناوری ردیابی هستند که به وسیله GPS این قابلیت برای آن ها امکان پذیر خواهد بود. برای دریافت آن شما باید سیستم موقعیت یاب جهانی موجود در گوشی خود را فعال کرده، تا بتوانید آن را ردیابی کنید. برنامه های کاربردی زیادی ازجمله AntiDroidTheft برای یافتن دستگاه به سرقت رفته و یا گم شده شما وجود دارد که برخی از آن ها قابلیت روشن کردن GPS از راه دور را نیز دارند.

10- فعال کردن بخش پاکسازی از راه دور:پس از انجام مراحل ذکر شده، تقریباً دستگاه شما از امنیت مناسبی برخوردار خواهد بود اما یک گام دیگر باقی خواهد ماند و آن قابلیت حذف اطلاعات دستگاه از راه دور است. برای شخصی که دیگر امیدی به بازگشت دستگاه خود ندارد بسیار مهم است که توانایی حذف داده های شخصی و محرمانه خود را از راه دور داشته باشد. برای این کار برنامه های کاربردی زیادی وجود دارند که 3CX Mobile Device Manager یک برنامه رایگان و با واسط کاربری ساده، نیاز شما را در این زمینه برآورده خواهد کرد.