Gerdab.IR | گرداب

درآمد فناوری هند بیش از درآمد نفت ایران

تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۴

معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی وضعیت صنعت فناوری اطلاعات کشورهای هند و کره جنوبی را مورد بررسی قرار داد و بر لزوم بهره‌گیری ایران از تجارب فضای مجازی این دو کشور تاکید کرد.

به گزارش گرداب، عباس آسوشه معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی روند رشد سرمایه گذاری حوزه فناوری اطلاعات در مناطق درحال توسعه جهان را ناشی از اثرات مثبت مستقیم و غیرمستقیم این بخش بر اقتصاد کشورها دانست و گفت: صنعت فناوری اطلاعات هند با بازار چند ده میلیارد دلاری و ١٠ میلیون نیروی کار،  یکی از بزرگترین بازارهای فناوری اطلاعات در جهان است که  اقتصاد این کشور را متحول کرده است.

وی افزود: این تاثیر گذاری درحالی است که رقابت پذیری قیمتی موجود در هند، موجب عرضه خدمات با قیمتی در حدود ٣ تا ٤ برابر ارزانتر از آمریکا و انتقال سرمایه ­های فکری و شرکت های IT جهانی به این کشور شده است.

درآمد هند از فناوری اطلاعات به ۲۳۰ میلیارد دلار می رسد

دکتر آسوشه پیش بینی شرکت پژوهشی گارتنر را مورد استناد قرار داد و اظهار داشت: اندازه بازار صنعت IT هند با رشد ٦ درصدی نسبت به سال ٢٠١٥ به ٧١ میلیارد دلار در سال ٢٠١٦ و درآمد این بخش از ٧٦.٣ میلیارد دلار سال ٢٠١٠ ، به ٢٢٥ میلیارد دلار در سال ٢٠٢٠ و در ادامه به ٣٥٠ میلیارد دلار در سال ٢٠٢٥ ، افزایش خواهد یافت.

وی افزود: صادرات بخش IT هند تا سال ٢٠١٥ نیز  با نرخ رشد ١٤.٥٧ درصد ، به ٩٨ میلیارد دلار رسیده است .

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، با اشاره به اینکه روند افزایش هزینه های پرداختی IT  در هند با نرخ رشد ترکیبی سالیانه ٥ درصد تا سال ٢٠١٩، به ٨٧.٦٧ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت، گفت: تامین هزینه های مربوط به فناوری توسط بخش های بانکداری و دولت و نیز رشد نفوذ فن آوری های جدید مانند ابری و اینترنت اشیاء، موجب توسعه بازار فن آوری اطلاعات کشور هند شده است و پیش بینی می شود این کشور بعداز چین درجایگاه دوم منطقه آسیا پاسفیک، قرار گیرد.

وی افزود: میزان هزینه های پرداختی IT این کشور در سال ٢٠١٥ برابر ٦٦.٩٨ میلیارد دلار است که در سال ٢٠١٦ برابر ٧٠.٩٩ میلیارد دلار (حدود ٧١ میلیارد دلار) پیش بینی شده است.

آسوشه نتایج آخرین پیش بینی مربوط به بازار ٧٠.٩٩ میلیارد دلاری این بخش در سال ٢٠١٦را مورد اشاره قرار داد و گفت: دستگاههای ارتباطی شامل گوشی های موبایل، کامپیوتر و تبلت ها تقریباً با رشد ٧.٤ درصدی تا سال ٢٠١٦ ، ٣٢ درصد این بازار را به خود اختصاص می­ دهند و سیستم های مراکز داده نیز از رشد ٤ درصدی در سال٢٠١٦ برخوردار می شوند.

وی کسب و کار دیجیتالی را محرک صنعت فناوری اطلاعات دانست و گفت: کشور هند با ٣١٠٠ استارت آپ فناوری در سال ٢٠١٤، چهارمین اقتصاد مبتنی بر کسب و کار جدید است که این تعداد تا سال ٢٠٢٠ به ١١٥٠٠ استارت آپ فناوری افزایش یافته و بعنوان روند تکامل واقعی بخش، فعالیت بازار این کشور را به طور کلی تغییر خواهد داد.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی میزان جذب سرمایه خارجی هند در این بخش را در بین سال های ٢٠٠٠ تا ٢٠١٥ ، برابر ١٨.١٧ میلیارد دلار اعلام کرد و اظهار داشت: افزایش ١٠ برابری سرمایه گذاری خطرپذیر برای اینترنتی شدن شرکت ها طی سال ٢٠١٣ تا ٢٠١٤، حمایت مالی ٨٠٠ استارت آپ در برابر ٢٠٠ استارت آپ در سال ٢٠١٢ با سرمایه ٣.٤ میلیارد دلاری و افزایش سه برابری نسبت به سال قبل از آن ،از جمله اقدامات دولت هند در راستای توسعه صنعت فناوری اطلاعات این کشور است.

وی اضافه کرد: پیش بینی ها نشان می دهد اقتصاد اینترنتی هند در سال ٢٠١٨ با اختصاص سهم ٥ درصدی از تولید ناخالص داخلی به ١٥١.٦ میلیارد دلار افزایش یابد.

کره جنوبی پیشرو در رایانش ابری

آسوشه یکی از ظرفیت های فضای مجازی را رایانش ابری دانست و کره جنوبی را یکی از کشورهای پیشرو در این حوزه معرفی کرد و گفت: این کشور به واسطه سیستم ارتباطی پیشرفته و خدمات اینترنتی پرسرعت خود، شهرت جهانی دارد و یکی از پیشگامان دولت الکترونیک محسوب می شود که دلیل این صدرنشینی، به سابقه توجه به مقوله دولت الکترونیک و تلاش برای تحقق آن باز می گردد.

وی افزود: در حال حاضر ٨٥ درصد خدمات و سرویس های عمومی در کره جنوبی، به صورت آنلاین ارائه می شود و این موضوع آنقدر جدی گرفته می شود که تعداد مراجعات حضوری مردم برای دریافت خدمات شهری و دولتی به ٣ بار در سال کاهش پیدا کرده است.

آسوشه کره جنوبی را یکی از کشورهایی دانست که تمرکز ویژه ای روی دولت الکترونیک و سرمایه گذاری در عرصه پردازش ابری دارد و اظهار داشت: این کشور به منظور بهبود و بهره وری در ارائه خدمات عمومی، در حال انتقال  بیش از ۴۰۰ نوع سرویس مرتبط با دولت الکترونیک به فضای پردازش ابری بوده و پیش بینی می شود تا پایان  سال ۲۰۱۶ میلادی، ۳۵۰ سرویس باقیمانده را هم به این فضا منتقل کند، در نتیجه تا سال ٢٠١٧، حدود ٦٠ درصد از سیستم های ارتباطی و خدمات دولت الکترونیک این کشور، به فضای پردازش ابری منتقل می شود.

وی تاکید کرد: در حقیقت کره جنوبی با استفاده از این تکنولوژی، به دنبال صرفه جویی به میزان ٣٢٠ میلیون دلار در هزینه بخش های دولتی کشور است.

بهره گیری ایران از تجارب فضای مجازی هند و کره جنوبی

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، ضرورت بهره گیری کشورمان از تجارب سایر کشورها، از جمله هند و کره جنوبی، در بکارگیری ظرفیت های فناوری اطلاعات در اقتصاد کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: طبق گزارش بانک مرکزی، میزان درآمدهای نفتی ایران طی سال‌های ٨٦، ٨٧ و ٨٨ به ترتیب ٥.٨٤، ٦.٨٥ و ٩.٦٩ میلیارد دلار و این رقم برای سال١٣٩١ حدود ١.٣ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با بازار ٢ میلیارد دلاری IT هند در سال ٢٠١٥، قابل توجه و تامل است.

آسوشه، یکی از مهم ترین فرصت هایی که فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی پیش روی کشور ما قرار می دهد را امکان استفاده از این فناوری برای مهندسی مجدد معماری دولت و دسترس پذیرتر، کارآمدتر و پاسخگوتر ساختن آن دانست و اظهار داشت: یکی از این فناوری های نوین رایانش ابری است که با داشتن دسترسی آسان، مجموعه ای از منابع رایانشی پیکربندی پذیر، مانند شبکه ها، سرورها، فضای ذخیره سازی، برنامه های کاربردی و سرویس ها، می تواند با کمترین هزینه و  دخالت فراهم کننده سرویس و با سرعت مناسب، به خواسته کاربر پاسخ دهد.

مشترکان رایانش ابری به ۴.۶ میلیارد نفر می رسند

آسوشه برآورد کارشناسان مرکز تحقیقاتی Juniper مبنی بر افزایش مشترکین خدمات رایانش ابری تا سال ٢٠٢٠ میلادی، به بیش از ٤.٦ میلیارد نفر را حائز اهمیت دانست و گفت: با توجه به فراگیر شدن خدمات رایانش ابری اعم از سرویس های نرم افزاری، بستر و پلتفرم ابری و سرویس های زیرساختی، میزان استفاده از این خدمات، افزایش پیدا کرده و به یکی از پر مخاطب ترین فناوری ها تبدیل شده است، در صورتی که این میزان در سال ٢٠١٣، ٢.٤ میلیارد نفر بود.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی افزایش استفاده از سرویس های مبتنی بر رایانش ابری و جایگزین شدن این سرویس ها به جای خدمات سنتی IT را قابل توجه دانست و گفت: مطالعات انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی گارتنر، حاکی از آن است که استفاده از رایانش ابری در حال رشد بوده و تا سال ٢٠١٦ به یکی از بخش های پرهزینه از نظر سرمایه گذاری در صنعت فناوری اطلاعات تبدیل خواهد شد.

وی افزود: درآمد حاصل از خدمات ابری در تمامی بازارهای سرویس های ابری، بین سال های ٢٠١٢ تا ٢٠١٧ با نرخ رشد ترکیبی سالانه ٣٣.٢ درصد رشد، مواجه است که خدماتی نظیر سرویس های نرم افزاری و زیر ساختی، به ترتیب با نرخ رشد ترکیبی سالانه ٣٤.٤ و ٣٩.٨ ،در صدر این حوزه قرار دارند.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر ظرفیت  فضای مجازی در جذب سرمایه های خرد و کلان و تاثیر آن براقتصاد کشورمان، گفت: این امیدواری وجود دارد تا با برنامه ریزی، تسهیل و تقویت شرایط سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ایران نیز با حضور بیشتر در بازارهای فناوری اطلاعات بعنوان جایگزین درآمدهای نفتی،از نتایج ارزشمند آن در جهت رونق اقتصادی کشور بهره برداری کند.