Gerdab.IR | گرداب

اجرای ۵ پروژه راهبردی IT

تاریخ انتشار : ۰۸ اسفند ۱۳۹۴

معاون وزیر ارتباطات از آغاز به‌کار ۵ پروژه راهبردی در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور همگام با حرکت سایر کشورهای دنیا در دستیابی به این فناوریهای نوظهور خبر داد.

به گزارش گرداب، مرتضی براری با اشاره به تعریف ۵ پروژه راهبردی در بخش فناوری اطلاعات کشور و برنامه های مدنظر برای تحقق این پروژه ها تا پایان برنامه ششم توسعه، گفت: این ۵ پروژه شامل پروژه های جویشگر بومی، اینترنت اشیاء، محاسبات ابری (کلود کامپیوتینگ)، بیگ دیتا (داده های عظیم) و نسل پنجم ارتباطات سیار (۵G) می شود.

وی ادامه داد: برای این پروژه ها هم اکنون شوراهای راهبری در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده است. در این راستا از شرکتهای فعال دانش بنیان که در این زمینه ها فعالیت می کنند حمایت صورت می گیرد.

معاون امور دولت و مجلس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شوراهای راهبری طرح های مذکور، آغاز به کار کرده اند، گفت: شرکتهای توانمند این حوزه ها، می توانند با معرفی به شوراهای راهبری، از ظرفیتهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات استفاده کنند.

براری با اشاره به روند جهانی رشد فناوریهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی که با مفاهیمی چون «بیگ دیتا» و «اینترنت اشیاء» به پیش می رود، خاطرنشان کرد: این پروژه ها با محوریت مرکز تحقیقات مخابرات ایران و در بازه زمانی ۵ ساله عملیاتی خواهد شد و تنها موضوع مربوط به مطالعات آن، مدنظر نخواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه برای حمایت از طرح جویشگر بومی، به شرکتهای فعال در این بخش تاکنون ۱۵ میلیارد تومان، اختصاص یافته است ادامه داد: در بودجه سال آینده برای این پروژه های راهبردی، اعتبارات خیلی خوبی دیده شده است. برای مثال بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان اعتبار به طرح جویشگر بومی در یک بازه زمانی ۳ تا ۵ ساله تعلق می گیرد.