Gerdab.IR | گرداب

سود اپراتورهای موبایل کاهش یافت

تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۴

گزارش جدید گروه جونیپر می‌گوید با توجه به آنکه خرج‌‌کرد سالانه‌ بهره‌برداران تلفن‌ همراه از ۸۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته است، هزینه‌های شماری از پیشتازان این حوزه اگر دست به اقدام اصلاحی نزنند در پایان دهه‌ جاری میلادی از درآمدشان بیشتر می‌شود.

به گزارش گرداب، ثابت شدن درآمدها به همراه جهش هزینه‌های گذرکرد (traffic) داده نهایتا موجب می‌شود قابلیت تداوم بهره‌برداری از شبکه به خطر افتد.

این گزارش که تحلیلی از وضعیت 12 بهره‌بردار بین‌المللی است، حاشیه‌ سود طی سه سال 6.4 درصد کاهش یافته و حاشیه‌ سود پنج بهره‌بردار مورد بررسی هر سال طی این بازه‌ زمانی افت داشته است.

در ضمن حاشیه سود شماری از بهره‌برداران بزرگ هم‌اکنون یک‌رقمی شده است. با توجه به آنکه در حال حاضر هزینه‌ها سالی 1.5 تا 2 درصد افزایش می‌یابد در دراز مدت نیز وضعیت ناپایدار است.

همچنین طبق این گزارش اگر بهینه‌سازی شبکه گسترده‌تر نشود، وضعیت در شماری از بازارهای رو به توسعه بحرانی می‌شود. برای مثال با توجه به آنکه رواج اینترنت همراه در شبه‌ قاره‌ هند در حال جهش است، هزینه‌های خدمات داده‌ای بهره‌برداران این منطقه اگر شبکه‌هایشان را بهینه‌سازی نکنند طی سه سال آینده 45 میلیارد دلار از درآمدهای خدمات داده‌ای‌شان بیشتر می‌شود.

البته در این گزارش از موفقیت‌هایی هم سخن رفته است؛ بخصوص در ایالات متحده که بهره‌بردارانی چون ورایزن و AT&T با معرفی طرح‌های داده‌ای اشتراکی جلوی روند کاهش حاشیه‌ سود را گرفته‌اند؛ به‌ طوری که درآمد خدمات بی‌سیم ورایزن با آنکه این شرکت در بازاری اشباع کار می‌کند به میزان بیشتر از هفت درصد در حال افزایش است.

بیش از 14 میلیون خانوار نیز اکنون مشترک طرح‌های اشتراکی‌ AT&T هستند.

با توجه به آنکه خدمات تلفن اینترنتی و پیامک درآمد خدمات هسته را به‌خطر انداخته است، تاکید ایالات متحده بر عنصر داده روش درستی است.

این نکته به‌ویژه در محیطی که به‌طور فزاینده در حال گذار به نسل 4 است صحت دارد.

به گزارش تسنیم، قطعا در چنین شرایطی برای جبران کاهش درآمدهای خدمات هسته، طرح‌های تشویقی از سوی اپراتورها مانند مکالمات نامحدود درون شبکه یا امکان ارسال پیامک به میزان بی‌نهایت در ماه در نظر گرفته می‌شود اما در کشور ما به منظور بحث‌های ضدرقابتی مخالفت می‌شود.

زمانیکه رویکرد مشترکان موبایل به سمت دیتا و خدمات داده‌ای می‌رود، اپراتورها ناگزیر از ارائه خدمات تشویقی با دایره‌ای وسیع هستند زیرا این کار حداقل مانع افت شدید درآمدهایشان می‌شود و از طرفی رضایت مشترکان موبایل که به نوعی تضمین درآمدهای دولت است را به ارمغان می‌آورد.