Gerdab.IR | گرداب

پیامد یک نزاع امنیتی؛

شکست اپل از اف بی آی پایان حریم خصوصی برای مردم آمریکا خواهد بود

تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۴

امروزه بسیاری از وسایل مورد استفاده مردم در آمریکا به شیوه های مختلف به اینترنت یا شبکه های رایانه ای متصل هستند و پلیس این کشور در تلاش برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در آنهاست.

به گزارش گرداب به نقل از انگجت، با همه گیرشدن اینترنت اشیا تعداد وسایلی که دارای حسگرها و ابزار شبکه ای برای اتصال به اینترنت هستند افزایش یافته و نتیجه جدال اپل با اف بی آی بر سر دسترسی به اطلاعات خصوصی ذخیره شده بر روی آیفون کاربران بر سرنوشت اطلاعات ذخیره شده بر روی این ابزار هم تاثیر می گذارد.

اپل در تلاش است مانع دسترسی اف بی آی به اطلاعات خصوصی کاربران آیفون شود و می‌گوید نظام رمزگذاری آیفون به گونه ای است که دسترسی به اطلاعات یاد شده را تنها توسط کاربران ممکن می‌کند، اما اف بی آی می‌گوید برای مقابله با تروریسم و جانیان خطرناک باید بتواند به هر گوشی آیفونی که تمایل داشت دسترسی داشته باشد و بتواند از آن جاسوسی کند.

کارشناسان می‌گویند اگر اف بی آی بتواند حرف خود را به کرسی بنشاند راه برای دسترسی به داده‌های شخصی کاربران انواع ابزار و لوازم الکترونیک هموار خواهد شد. زیرا با همین استدلال می‌توان از تولیدکنندگان و سازندگان آنها خواست تا اطلاعات خصوصی کاربرانشان را افشا کنند.

در آینده نزدیک قفل کردن درب منازل، تنظیم نور لامپ ها و دمای منزل، مدیریت سیستم تهویه مطبوع، پرده ها، تمامی لوازم خانگی و آشپزخانه، خودروها و ... از طریق اینترنت و برنامه های تلفن همراه صورت می گیرد و می توان تصور کرد که اطلاعات ذخیره شده در این ابزار در صورت افشاشدن نمایی کامل از زندگی خصوصی افراد در اختیار دیگران قرار می دهد. یک هکر می تواند با سواستفاده از این اطلاعات امنیت افراد را تهدید کند و پلیس هم می تواند با بررسی آنها درک کاملی از سبک زندگی و سلائق و علائق افراد به دست آورد.

بسیاری از شرکت های تجاری برای ترغیب افراد به منظور خرید محصولات مبتنی بر اینترنت اشیا از امنیت و حفظ حریم شخصی کاربران انها سخن می گویند، اما آنچه که در عمل در حال رخ دادن است تلاش برای دستکاری این وسایل به منظور دسترسی دائمی به اطلاعات کاربران انهاست.

برخی از این وسایل مانند دوربین های امنیتی که تمامی تحرکات صورت گرفته در یک خانه را در غیاب مالکان آن ثبت می کنند و دسترسی هکرها و دولت ها به اطلاعات ضبط شده بر روی این دوربین ها می تواند زندگی و امنیت افراد را به طور جدی در معرض خطر قرار دهد.

از جمله دیگر ابزار و وسایلی که اف بی آی و نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا می توانند با جاسوسی از آنها مردم را با مشکلات جدی مواجه کنند می توان به دوربین Nest Cam با قابلیت ردگیری تمامی تحرکات افراد و دستگاه Echo ساخت آمازون با میکروفون های دریافت کننده فرامین صوتی افراد و همین طور تلویزیون های هوشمندی اشاره کرد که صدا و حرکات افراد را به خاطر می سپارند.

جیمز آرلن، از مدیران ارشد گروه امنیتی لویاتان در این مورد می گوید: نحوه استفاده از این حجم از اطلاعات مایه نگرانی است. دنیای اینترنت اشیا که در ان انبوهی از پوشیدنی ها، خودروها و اشیا قابل اتصال به اینترنت وجود دارند باعث می شود بسیاری از شرکت های تجاری حجم بی سابقه ای از اطلاعات شخصی کاربران را در اختیار داشته باشند و نحوه محافظت از این اطلاعات از اهمیت فراوانی برخوردار است.

شرکت هایی مانند آمازون و نست می گویند اطلاعات کاربران محصولات خود را رمزگذاری می کنند، اما وزارت دادگستری آمریکا مدعی است با حکم دادگاه حق دارد به این اطلاعات دسترسی پیدا کند و مشخص نیست در چنین شرایطی که می توان به اطلاعات هر کاربری به بهانه دست داشتن در فعالیت های تروریستی یا جنایی دسترسی داشت شانسی برای دفاع از امنیت و حریم شخصی کاربران باقی می ماند یا خیر.

جیمز آرلن در این مورد می گوید: ما معتقدیم کاربران مالک داده های خود هستند و خودمان را موظف به حفاظت از آنها می دانیم. اما نکته این است که وقتی دستوری از سوی یک قاضی صادر می شود چشمان دیجیتال می توانند از تمامی شکاف های جزئی و کوچک عبور کرده و به داده های کاربران دسترسی پیدا کنند. با توجه به استفاده از بسیاری از محصولات اینترنت اشیا توسط کاربرانی در خارج از آمریکا این خطرات شهروندان دیگر نقاط دنیا را هم تهدید می کند و باید منتظر ماند و دید برای مقابله با این تهدیدات جدی چه راهکارهایی به وجود خواهد آمد.