Gerdab.IR | گرداب

آخرین تلاش‌ها برای تحریم سایبری ایران

تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۴

کارشناسان آمریکایی معتقدند کاخ سفید قصد داشت تا با مطرح کردن مجدد اتهام حمله سایبری ایران به سدی در حوالی نیویورک در سال 2013، هشداری سایبری به ایران صادر کند.

به گزارش گرداب، چند روز پیش خبری در رسانه‌های جهان مبنی بر دست داشتن ایران در حمله سایبری به سدی در حوالی نیویورک، مربوط به سال 2013، منتشر شد. در آن خبر، ایالات‌متحده اتهامی قدیمی و تکراری را مجداداً علیه ایران منتشر کرد، اتهامی که در برخی از اسناد منتشر شده از جانب آمریکایی‌ها، متوجه سپاه پاسداران شده است. بعدازآن، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا، از صدور کیفرخواستی برای پنج نفر از ایرانی‌هایی خبر داد که در این رابطه بازداشت شده بودند.

به نظر می‌رسد که صدور کیفرخواست برای ایران در رابطه با این حمله سایبری، نخستین اقدام اصلی آمریکا ضد ایران بعد از توافق هسته‌ای باشد و به اعتقاد کارشناسان آمریکایی، حاوی پیام و هشدارهایی برای سایر کشورهای جهان است که قصد انجام حملات سایبری به آمریکا را دارند.

به اعتقاد برخی کارشناسان آمریکایی، مقامات این کشور دقیقاً بعد از نهایی شدن توافق هسته‌ای با ایران، اقدام به پیگیری چنین موضوعی کرده‌اند، اتهامی که در سال 2013 نیز مورد استقبال قرار نگرفت. به اعتقاد این کارشناسان، موضوع حمله سایبری به سدی در حوالی نیویورک در سال 2013، دقیقاً چهار ماه بعد از زمانی مطرح می‌شود که کنگره آمریکا از رد توافق هسته‌ای با ایران ناکام ماند.

استیو داینس (Steve Daines) از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا در این رابطه گفت: «رفتار اوباما در رابطه با ایران بسیار شرم‌آور است که سه سال برای محکومیت ایران در مورد حملات سایبری صبر کرد. اوباما همزمان با ایرانی‌ها بر سر میز مذاکره نشسته بود.»