Gerdab.IR | گرداب

انتقاد استیو وزنیاک از شرکتهای فناوری

تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۵

استیو وزنیاک یکی از موسسان شرکت اپل و از پیشگامان دنیای فناوری معتقد است شرایط در دره سیلیکون که مرکز فناوری آمریکاست تغییر کرده و همه بیش از اندازه به پول اهمیت می دهند.

به گزارش گرداب به نقل از مشبل، وزنیاک که با طراحی اولین رایانه اپل شهرت یافت می گوید علیرغم این تغییرات وی اشتیاق خود را به فناوری های جدید از دست نداده است.

وزنیاک که در مصاحبه با سایت مشبل در مورد امور گوناگونی اظهارنظر کرده از پیشرفت فناوری هدستهای واقعیت مجازی هم ابزار تعجب کرده و تجربه استفاده از Gear VR و Oculus Rift را بسیار جالب دانسته است. وی در این مورد افزوده است: تصور می کنم تغییر بزرگی در راه است زیرا استفاده از این ابزار کاربر را کاملا در معرض واقعیت قرار می دهد.

وی دربخش دیگری از این مصاحبه در مورد میزان کارآیی و مفید بودن فناوری های پیشرفته برای افراد ساکن در کشورهای فقیر ابراز تردید کرد و گفت: وقتی شما برای به دست آوردن آب و غذا می جنگید، پاسخ دادن به این سوال دشوار است. نقاط زیادی در جهان وجود دارد که باید به شیوه های دیگری مورد توجه قرار بگیرند.

وزنیاک در مورد تغییرات دره سیلیکون نیز چنین گفت: وقتی که من در هفت سالگی در این منطقه بزرگ می شدم اسم آن دره سانتا کلارا بوده و نه سیلیکون و تا چشم کار می کرد در آن درختان میوه بود.اما یکی از مخترعات ترانزیستور به اینجا آمد تا اولین محصولاتش را تولید کند. سپس دیگر شرکت های فناوری به اینجا امدند. امروزه اینجا پر از فروشگاه و خانه و .. شده و من دوست دارم در جایی روستایی تر باشم و از اینجا خارج شوم.  

این موسس اپل با اشاره به تاسیس این شرکت با دست خالی و بر مبنای ایده های بکر افزود: فکر می کنم پول افراد مختلفی را جذب فناوری کرده و آنها می خواهند با تاسیس شرکت های نوپا از این طریق کسب درآمد کنند. این روزها شرکت های دره سیلیکون بیش از حد به پول اهمیت می دهند.