Gerdab.IR | گرداب

افشای اطلاعات ۵۰ میلیون شهروند ترکیه

تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۳۹۵

عده‌ای هکر مدعی دسترسی به اطلاعات شخصی نزدیک به ۵۰ میلیون نفر از شهروندان ترکیه و انتشار آنها در فضای مجازی شده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از تلگراف، وقوع چنین رویدادی در طول تاریخ بی سابقه است و بدان معناست که حریم شخصی و امنیت نزدیک به 70 درصد از جمعیت این کشور به خطر افتاده است. کشور ترکیه حدود 75 میلیون نفر جمعیت دارد.

افشای این حجم از اطلاعات شخصی مردم می تواند یک چالش امنیتی جدی برای دولت ترکیه هم باشد که در صورت تایید نهایی دو سوم مردم این کشور را در معرض کلاهبرداری های اینترنتی و سرقت هویت قرار می دهد.

برخی منابع خبری و از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس با بررسی داده های نشت کرده در اینترنت وقوع این رویداد را تایید کرده اند، اما هنوز ابعاد واقعی آن مشخص نشده است.

از جمله اطلاعاتی که از این طریق در اینترنت منتشر شده می توان به نام و نام خانوادگی افراد، شماره های ملی، آدرس، تاریخ تولد، اسامی والدین و ... اشاره کرد. حجم کل اطلاعات هک شده و منتشر شده در اینترنت 6.6 گیگابایت اعلام شده است.

به نظر می رسد هکرهایی که دست به این کار زده اند انگیزه های سیاسی داشته و به دنبال اعلام مخالفت خود با سیاست های اردوغان رییس جمهور ترکیه بوده اند. در پیامی که در صفحه انتشار این اطلاعات منتشر شده اردوغان به تبعیت از ایدئولوژی عقب مانده، پارتی بازی و افزایش افراط گرایی مذهبی متهم شده و همین مساله عامل آسیب پذیری هایی دانسته شده که هک شدن اطلاعات شخصی 50 میلیون شهروند ترکیه را ممکن کرده است. هکرها همچنین به آمریکایی ها هم در مورد انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور هشدار داده  و تصریح کرده اند: دانش ترامپ برای اداره یک کشور از اردوغان هم کمتر است!

هکرها همچنین از مردم خواسته اند در مورد اردوغان کاری بکنند؛ زیرا وی در حال تخریب اعتبار ترکیه است. دولت ترکیه هنوز در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده است.