Gerdab.IR | گرداب

فعاليت‏هاي مخوف "هاسبارا" و شگرد ارتش اینترنتی

تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۳۸۹

وظیفه هاسبارا "مظلوم ‏نمایی و توجیه جنایت ‏های اسرائیل"، "ایجاد همدلی بین مردم دنیا نسبت به رژیم غاصب" و "ترمیم چهره آن در جهان بین ‏الملل" است؛ یعنی چیزی بسیار فراتر از تبلیغات عادی نظام ‏های سیاسی.

گرداب- چند ماه پیش از آغاز حمله، در می 2008 تعدادی فرانسه‏زبان که از سوی وزارت خارجه و با همکاری آژانس یهود و سازمان صهیونیست جهانی انتخاب شده بودند به سوئیس، فرانسه و بلژیک اعزام شدند. افراد انگلیسی‏زبان نیز به آمریکا، انگلستان، ایرلند، هلند و دانمارک اعزام شدند. این افراد وظیفه انتقال پیامی را داشتند که هیچ مأمور رسمی نمی‏توانست عهده‏دار آن باشد. به این افراد آموزش داده شده بود که...
اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از سوی امام خمینی(ره) موجب شده است که مسأله فلسطین همواره در جان جامعه‏ مسلمانان زنده بماند.

یکی از کارکردهای مهم این روز، بی‏اثر کردن تبلیغات شدید و "پروپاگاندا"ی صهیونیست‏ها است که در اصطلاح خودشان "هاسبارا" نامیده می‏شود. حضور مردم مسلمان جهان در خیابان‏ها در یک روز مخصوص و نشان دادن جنایات اسرائیلی‏ها به جهانیان در آن روز، بخش زیادی از حجم تبلیغات هاسبارایی غاصبان قدس را خنثی می‏کند.

آنچه در پی می‏آید گزارشی کوتاه از فعالیت مخوف دستگاه هاسبارای رژیم اسرائیل غاصب است که از سوی خبرگزاري اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ و به مناسبت روز جهانی قدس تهیه شده است:
 
رژیم غاصب صهیونیستی دستگاه یا وزارتخانه‏ای به نام "هاسبارا ـ Hasbara" دارد که در خارج از اسرائیل چندان شناخته‏شده نیست. وظیفه این دستگاه "مظلوم‏نمایی و توجیه جنایت‏های اسرائیل"، "ایجاد همدلی بین مردم دنیا نسبت به رژیم غاصب" و "ترمیم چهره آن در جهان بین‏الملل" است؛ یعنی چیزی بسیار فراتر از تبلیغات عادی نظام‏های سیاسی.

هاسبارا یعنی چه؟
هاسبارا صورت اسمی فعلی است در زبان عبری به معنای "توضیح دادن". دولت جعلی اسرائيل، واژه هاسبارا را به جای کلمه‏ "پروپاگاندای سياسی" به کار می‏برد.

رژیم جعلی و غاصب اسرائیل، قبل و بعد از هر جنگی نیاز مبرم به یک عملیات هاسبارا دارد تا چهره خود را در دنیا ترمیم و کارش را برای جهانیان توجیه کند.

زمان تأسیس هاسبارا
وزارت هاسبارا ابتدا در سال 1974 و در یکی از دوره‏های نخست‏وزیری "شیمون پرز" تأسیس شد؛ ولی چند سال بعد فعالیت آن از حالت متمرکز خارج و وظایف این دستگاه به تمامی وزارتخانه‏ها محول شد.

در سال‏های اخیر و در جریان حمله اسرائیل غاصب به غزه، وزارت هاسبارا دوباره احیاء و پررنگ شد. اینک هاسبارا به یک وظیفه برای صهیونیست ها تبدیل شده است.

روش‏های هاسبارا
برخی از فعالیت‏های مخوف و روش‏های مزورانه‏ هاسبارا برای رسیدن به هدفش به شرح زیر است:
ــ جعل و دروغ و تحريف.
ــ وارونه‏نويسی تاريخ و پس و پيش کردن وقایع آن به منظور آنکه قربانی را جلاد و جلاد را قربانی نشان دهد.
ــ ساختن چهره اهريمنی از مردم فلسطين و مسلمانان در افکار عمومی جهان.
ــ ساختن فيلم‏ها و کليپ‏های ضد فلسطيني، يا ترساننده‏ مردم عادی غرب از "شرق وحشی و آدمخوار".
ــ انجام تبلیغات تحريک‏کننده مسلمانان و منجر شونده به برخوردهای عکس‏العملی و مشمئزکننده‏ آنان.
ــ پرداخت پول به رسانه‏های جمعی و سايت‏های طرفدار رژیم جعلی اسرائیل.
ــ تعيين و تقسيم مأموريت‏های نیروهای قديم و جديد خود در کشورهای ديگر.
ــ ديکته کردن آنچه بايد نیروها باید در هر مقطعی انجام دهند و هدف‏هايی که بايد نشانه بگيرند.

نمونه‏ یک عملیات هاسبارا
قبل از آخرین حمله صهیونیست‏ها به غزه، عملیات هاسبارا در اروپا انجام شد. چند نمونه از اقداماتی که برای این عملیات انجام شد به این شکل بود:

چند ماه پیش از آغاز حمله، در ماه می 2008 تعدادی اسرائیلی فرانسه‏زبان که از سوی وزارت خارجه و با همکاری آژانس یهود و سازمان صهیونیست جهانی انتخاب شده بودند به کشورهای سوئیس، فرانسه و بلژیک اعزام شدند. افراد انگلیسی‏زبان نیز به کشورهای آمریکا، انگلستان، ایرلند، هلند و دانمارک اعزام شدند. این افراد وظیفه انتقال پیامی را داشتند که هیچ مأمور رسمی دولت جعلی اسرائیل نمی‏توانست عهده‏دار آن باشد. به این افراد آموزش داده شده بود که:

1. داستان شخصی خود را برای دیگران تعریف کنید.
2. به بحث سیاسی نپردازید و به آن کشیده نشوید.
3. تحت تأثیر کسانی که سعی خواهند کرد با گفتن اینکه "شما اشغالگر هستید" عصبانیتان کنند، قرار نگیرید.

دو هفته پیش از حمله به غزه نیز "بنیامین نتانیاهو" که در آن زمان رهبر حزب رقیب دولت بود، در یک برنامه تلویزیونی به نام "هاسبارا و تاریخ" برای حضار که نوجوانان 16 ساله بودند سخنرانی کرد.

وی در این برنامه 45 دقیقه‏ای سعی کرد به جوانان اسرائیلی آموزش دهد که چگونه می‏توانند اسرائیل را در دنیا معرفی کنند یا توضیح دهند. وی گفت: «ما باید تکنیک‏های دشمن را یاد بگیریم. آنها جای علت و معلول را عوض می‏کنند. آنها اسرائیل را متهم به اشغالگری می کنند حال آنکه اشغال این اراضی نتیجه تجاوز خود آنهاست»!!
هنگامی که حمله به غزه آغاز شد عملیات هاسبارا نیز شدت پیدا کرد.

یک هاسبارای دیگر در هائیتی
اسرائیل بلافاصله پس از زلزله هائیتی گروهی متشکل از 200 سرباز به محل فرستاد تا یک بیمارستان صحرایی در زمین فوتبال شهر "پورتو پرنس" برپا کنند. آنها تلاش کردند تا از آن فاجعه بزرگ، محملی برای شستشوی جنایات صهیونیست‏ها و فرصتی برای یک عملیات هاسبارا بسازند.

روزنامه‏های اسرائیلی هم وظیفه بازتاب گسترده‏ کمک‏های رژیم غاصب به زلزله‏زدگان را بر عهده گرفتند و تیتر زدند: «درباره این چه داری بگویی آقای گلد اسمیت؟» و منظور آنان گزارش گلد اسمیت درباره جنایات جنگی صهیونیست‏ها در غزه بود.

تیتر روزنامه‏ای دیگر هم این بود: «نماینده‏های اسرائیل در هائیتی، بقیه را خجالت‏زده کردند» و تیتر دیگر اینکه: «آفرین بر ما» و پرتیراژترین روزنامه هم نوشت: «فاجعه هائیتی؛ بد برای آنها، خوب برای یهودیان» و این یعنی اینکه "عملیات هاسبارای هائیتی" موفق شده است.

تأثیرات هاسبارا
یک فعال جبهه‏ هاسبارا می‏گوید: «ما در جبهه آمریکای شمالی و اروپای شرقی موفق شده‏ایم و رسانه‏ها حقانیت ما را قبول کرده‏اند. اما اروپای غربی همچنان "یک منطقه هاسبارای دشوار" است.»

سخنگوی وزارت خارجه‏ اسراييل در سال 2006 در باره‏ هاسبارا چنين گفت: «ما هرگز هاسبارا را چنين پرتوان نديده بوديم. اين، ماشينی است که خيلی خوب، روغن کاری شده است.»

در فوریه امسال "وب‏سایت دولتی توضیح دهندگان"، دستورالعمل‏هایی را برای قدس‌نشینان اسرائیلی که به خارج سفر می‏کنند منتشر کرد. به گفته وزارت هاسبارا، این سایت اطلاعات مفیدی برای مقابله با انتقادهایی که شهروندان اسرائیلی در خارج با آن مواجه خواهند شد در اختیارشان می‏گذارد. در این وب‏سایت جزئیاتی از پیشرفت‏های اسرائیل در زمینه تکنولوژی و کشاورزی گنجانده شده و راه‏هایی برای "ترغیب سفر به اسرائیل" آموزش داده شده است.

این سایت مثلا به اسرائیلی‏ها یاد می‏دهد که در هنگام بحث به چشم طرف مقابل نگاه کنند چرا که دزدیدن نگاه باعث بازنده شدن در بحث می‏شود.

ساکنین غاصب قدس - مخصوصاً آنهایی که به خارج سفر می‏کنند - به این ترتیب شستشوی مغزی داده می‏شوند. جزوه‏های وزارت هاسبارا پیش از فرود هواپیما در رم، لندن و دیگر شهرهای جهان بین مسافران توزیع شده و حتی تلویزیون داخلی هواپیما هم برای این منظور به کار گرفته می‏شود.

ارتش اینترنتی؛ شگرد جدید هاسبارا
آنگونه که روزنامه‏ "هاآرتص"، "جروزالم پست" و "لوموند" نوشته‏اند، اینک روش جدیدی بر شگردهای گذشته‏ هاسبارا اضافه شده است: تشکيل يک لشکر اينترنتی!

دو روز بعد از اعلام آتش‏بس غزه، در 18 ژانويه وزارت مهاجرت رژیم جعلی اسرائيل، خبر از تأسيس "يک بريگاد مخصوص" داد که هدف آن، هجوم آوردن و آوار شدن بر سر سايت‏هايی است که در هر نقطه‏ای از جهان، عليه سياست‏های اسرائيل و عليه صهيونيسم مطلب منتشر می‏کنند.

در تشکيل اين ارتش جديد اينترنتی و بريگاد مخصوصش، وزارت امور خارجه اسرائيل غاصب نيز نقش ويژه‏ای بر عهده دارد. در این برنامه هر آماتوری قادر خواهد بود که بعد از موافقت مقامات مربوطه، به عضويت اين لشکر جديد و بريگاد مخصوص آن در آيد و "سايت‏ها و آدم‏های مسأله‏ساز" را نشانه بگيرد!

وزير مهاجرت رژیم جعلی اسرائيل، علت تشکيل ارتش اينترنتی را چنين توضيح می‏دهد: «اينترنت، به يک ميدان جديد نبرد، تبديل شده است.»

منبع: تابناک