Gerdab.IR | گرداب

بازی با رمز و رموز امنیتی تلگرام

تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۵

پیام‌رسان موبایلی تلگرام این امکان را فراهم کرده تا با استفاده از چند راهکار ساده، امنیت و حریم خصوصی را در برقراری ارتباطات ارتقا داد.

به گزارش گرداب، گستردگی ابعاد فضای مجازی رقابتی بین آن و دنیای واقعی ایجاد کرده و همانطور که هر فردی علاقه‌مند به داشتن امنیت و حفظ چارچوب‌های حریم شخصی‌اش در دنیای واقعی است، در فضای مجازی نیز همین دغدغه‌ها به شکلی جدی‌تر وجود دارد زیرا جبران مافات در آن کار سختی است.

پیام‌رسان تلگرام نیز یکی از ابزارهای مبتنی بر بستر اینترنت و فضای مجازی است که شعار برقراری امنیت بالا را سر می‌دهد و راهکارهای امنیتی ساده و در عین حال پیچیده‌ای را برای برقراری ارتباطی ساده پیشنهاد می‌کند.

برای دستیابی به تنظیمات مربوط امنیت و حریم خصوصی باید وارد تنظیمات تلگرام شده و سپس به بخش Privacy and Security بروید. در این بخش گزینه‌های مختلفی نظیر لیست بلاک‌ها، قرار دادن رمز ورود به این برنامه، میز کارهای فعال و از بین بردن حساب کاربری در مدت زمان خاصی به چشم می‌خورد.

رمز ورود (Passcode Lock) این امکان را می‌دهد که در صورت تمایل، تلگرام‌تان را قفل کنید تا اگر گوشی‌تان دست فردی غریبه افتاد نگران ورود او به حریم شخصی‌تان در این برنامه نباشید.

کاربر قادر است در این بخش رمز عبور چهار رقمی را برای تلگرامش فعال کند. با اضافه شدن رمز، قفلی در صفحه اصلی تلگرام ظاهر می‌شود که نشان از فعال بودن قفل دارد.

برای تغییر یا خاموش کردن رمز، می‌توان همین رویه را دنبال و در نهایت گزینه مربوطه را خاموش کرد. گزینه دیگری در بخش فعال کردن رمز ورودی به نام Auto-Lock وجود دارد که می‌توان به صورت اتومات قفل تلگرام را در مدت زمان خاصی که از این برنامه استفاده نمی‌شود به صورت اتومات فعال کرد.

روش دیگر ارتقای امنیت، استفاده از امکان تأیید دو مرحله‌ای اصالت کاربر است. گزینه Two-step Verification موجب می‌شود تا علاوه بر دریافت رمز عبور به شکل سیستمی و پیامکی، رمز دیگری که از قبل توسط کاربر تلگرام در نظر گرفته شده نیز وارد شود.

در بخش تنظیمات امنیتی شاهد گزینه دیگری با عنوان Active Sessions هستیم، این مورد امکان مشاهده کلیه سیستم‌هایی که تاکنون با حساب کاربری خود نرم‌افزار در آنها فعال شده است را می‌دهد و کاربر می‌تواند در صورت عدم تطبیق با اطلاعات اصلی، سیستم‌های نامعتبر را غیرفعال نماید.

با وارد‌شدن به این بخش صفحه‌ای ظاهر می‌شود که بخش بالایی صفحه مشخصات سیستم و IP اصلی دستگاهی است که فرد با آن وارد تلگرام شده است و در بخش دوم مشخصات و IP سایر دستگاه‌هایی که کاربر با استفاده از آنها در تلگرام فعالیت کرده است. با استفاده از گزینه Terminate All Other Sessions کاربر می‌تواند حساب کاربری فعال شده در دستگاه‌های غیر از دستگاه اصلی را غیرفعال کند.

در منوی تنظیمات و نهایتا Privacy and Security، گزینه دیگری با عنوان Account self-destructs وجود دارد که امکان از بین بردن حساب کاربری و اطلاعات موجود در یک حساب تلگرام را به صورت اتوماتیک می‌دهد.

به عبارت دیگر این بخش این امکان را به کاربر می‌دهد در صورت عدم فعال بودن در مدت زمان تعریف شده توسط او، حساب کاربری‌اش به شکل خودکار از بین رفته و امکان دسترسی و سوء استفاده دیگران وجود نداشته باشد.

روش دیگر در برقراری ارتباطات ایمن و رمز شده که نهایتا بر چارچوب‌های حریم خصوصی می‌افزاید، استفاده از گفت‌وگوی محرمانه (Secret Chat) است. با استفاده از این قابلیت گفتگوها در کارگزارهای داده تلگرام ثبت نمی‌شود، به صورت سرتاسری رمزنگاری می‌شود یعنی پیغام‌های ارسالی از ابتدای مسیر تا رسیدن به مقصد رمز می‌شوند، در دستگاه‌های دیگر که در آنها از تلگرام استفاده می‌کنید دیده نمی‌شوند، گفت‌وگوهای انجام شده دارای یک زمانبندی برای تخریب هستند و بعد از گذشت زمان معینی از بین می‌روند و اجازه ارسال گفت‌وگوهای انجام شده به گروه‌ها و افراد دیگر به هیچ‌ کدام از افراد دو طرف ارتباط داده نمی‌شود.

برای انجام گفت‌وگوی محرمانه با یکی از افراد موجود در لیست مخاطبان، ابتدا وی را در لیست مخاطبان انتخاب کنید.

با انجام این انتخاب آخرین صفحه مکالمات اخیری که با هم داشته‌اید نمایش داده می‌شود. سپس قسمت بالای صفحه که نام مخاطب یا شماره وی همراه با تصویر نمایه وی قرار دارد را انتخاب کنید.

پس از انتخاب، مشخصات مخاطب مورد نظر نمایش داده می‌شود. در این صفحه با انتخاب گزینه Start Secret Chat یک گفت‌وگوی محرمانه میان شما و مخاطب مورد نظر ایجاد می‌شود.