Gerdab.IR | گرداب

نیوزویک فاش کرد:

3 برابر شدن سانسور در فیس‌بوک برای حذف اطلاعات حملات تروریستی پاریس

تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵

تعداد انواع محتوای محدود شده و حذف شده از فیس بوک در نیمه دوم سال 2015 تقریبا سه برابر شده و علت اصلی آن تلاش برای مقابله با انتشار یک عکس خاص از حملات تروریستی پاریس در ماه نوامبر بوده است.

به گزارش گرداب به نقل از نیوزویک، بر اساس گزارشی که فیس بوک در مورد درخواست های دولتی برای حذف اطلاعات خود منتشر کرده، این شرکت انتشار 55827 آیتم مختلف را از ماه جولای تا دسامبر 2015 به علت نقض قوانین کشورهای مختلف محدود و ممنوع کرده است.

فیس بوک در شش ماه اول سال 2015 تنها 20568 آیتم را به درخواست دولت های مختلف جهان حذف کرده بود و در شش ماه دوم سال این درخواست ها حدودا سه برابر شده است.

کریس ساندربای یکی از معاونان فیس بوک یکی از مهم ترین علل این رشد سه برابری را حذف یکی از عکس های مربوط به حملات پاریس می داند که به اعتقاد مقامات فرانسه ناقض قوانین مربوط به حفظ کرامت و شان انسانها بوده است.

بعد از حملات تروریستی داعش به پاریس عکس ها و ویدئوهای بسیار محدودی از این حملات منتشر شد و با توجه به انتشار تصاویر و ویدئوهای فراوان در رویدادهای مشابه در دیگر نقاط جهان، فرضیه دخالت دولت فرانسه برای سانسور عکس ها و فیلم های تهیه شده توسط مردم مطرح شود. نکته جالب اینکه دولت های غربی بهانه این کار را حفظ کرامت انسانی می دانند، اما در صورت واکنش مشابه دولت های غیرغربی آنها را به سانسور و مقابله با آزادی بیان متهم می کنند.

ساندربای می گوید عکس یاد شده ناقض استانداردهای فیس بوک نبوده، زیرا در تقبیح تروریسم بوده و در نهایت تصمیم گرفته شد دسترسی به آن تنها در فرانسه محدود شود. عکس یاد شده در محل برگزاری کنسرت Bataclan گرفته شده و جنازه برخی قربانیان را نشان می داد.

بعد از فرانسه که با درخواست حذف 37695 آیتم اطلاعات از فیس بوک در رتبه اول سانسور دولتی بوده، هند با طرح14971 درخواست رتبه دوم را از آن خود کرده است.