Gerdab.IR | گرداب

3 روش‌ طلایی‌ مجرمان سایبری

تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵

مجرمان نامرئی هیچ‌گاه دست از تلاش برای سرقت اموال و اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی برنمی‌دارند. این افراد هر روز با پیشرفت تکنولوژی، خود را برای جرایم اینترنتی به روز می‌کنند و با استفاده از روش‌های نوین دست به ارتکاب جرایم می‌زنند.

به گزارش گرداب، در روزهای تشکیل پلیس فتا، بیشترین پرونده‌ها با اختلاف زیاد، برداشت غیرمجاز از حساب و هتک‌حیثیت افراد در فضای مجازی بود. اما امروز مجرمان اینترنتی با روش‌های جدید اقدام به هک تلفن و رایانه شخصی افراد می‌کنند و دست به اخاذی می‌زنند. درحال‌حاضر مجرمان با استفاده از نرم افزارهای جدید تلفن همراه هوشمند دست به سرقت می‌زنند یا در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه برای طعمه‌های خود دام پهن کرده و سپس دست به سرقت از آنها می‌زنند.

براساس اطلاعات پلیس جرایم سایبری(فتا) امروزه بسیاری از مجرمان اینترنتی به سمت شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه و اپلیکیشن‌های آن رفته و مجرمان به‌راحتی دست به سرقت اطلاعات از تلفن همراه می‌زنند. به نظر می‌رسد امروز دیگر تلفن همراه تنها یک وسیله ارتباطی نیست و به صندوقچه اسرار صاحبش تبدیل شده است؛ صندوقی مجازی که در صورت سرقت آن، فرد با دردسر بزرگی روبه‌رو می‌شود. مشکلاتی که ممکن است تا ماه‌ها در زندگی او جاری باشد. برای این‌که فرصت سوءاستفاده از متهمان اینترنتی را بگیریم، بهترین و آسان‌ترین روش رعایت نکات ایمنی است که پلیس اعلام می‌کند.

1- اپلیکیشن‌های جاسوس

سرهنگ علیرضا آذردرخش ، سرپرست معاونت پیشگیری و تشخیص پلیس فتا درباره سوءاستفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه و راه‌های مقابله با آن به تپش گفت: اگر از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنید، احتمالا از برنامه‌های کاربردی تلفن همراه برای بازی، دسترسی به اخبار، کتاب‌ها، آب و هوا و... نیز استفاده می‌کنید، اما دسترسی آسان به این نرم‌افزارها و ساده‌بودن دانلود و اغلب رایگان بودن این برنامه‌ها نباید به دانلود هر برنامه‌ای بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی منجر شود.

بسیاری از دارندگان گوشی‌های هوشمند این روزها با دانلود اپلیکیشن‌های مختلف موبایلی از سایت‌ها و فروشگاه‌های مختلف، خود را در معرض سوءاستفاده
قرار می‌دهند.

وی از استفاده‌کنندگان از تلفن همراه خواست به‌هیچ عنوان برنامه‌های غیر ضروری را دانلود نکنند و بدانند ویروس و بدافزار از طریق دانلود از سایت‌های غیرمعتبر وارد تلفن همراه آنها می‌شود.

آذردرخش اضافه کرد: برخی نرم‌افزارها هنگام نصب از شما مجوز دسترسی به دفترچه تلفن یا فهرست مخاطبان ایمیل، فهرست تماس‌ها، داده اینترنت، داده‌های تقویم، داده‌هایی درباره مکان دستگاه و شناسه‌های دستگاه و نیز اطلاعاتی درباره چگونگی استفاده از برنامه‌های کاربردی را از کاربر می‌گیرند.

برخی از برنامه‌ها نیازی به این اطلاعات ندارند. پس اگر برنامه‌ای را نصب کردید و از شما اجازه دسترسی به اطلاعاتتان را خواست، از نصب آن خودداری کنید. البته یکی از راه‌های جلوگیری از ورود هکرها به تلفن همراه نصب آنتی ویروس‌ است. این ابزار تا حد زیادی از هک گوشی تلفن همراه جلوگیری کرد.

وی با بیان این‌که برخی اپلیکیشن‌های موبایلی موجود در این سایت‌ها و فروشگاه‌ها از کدهای مخرب استفاده می‌کنند و کنترل گوشی کاربر را دراختیار می‌گیرند، می‌گوید: فهمیدن این موضوع نیز بسیار مشکل است؛ چرا که کدهای این اپلیکیشن‌ها با ترکیب میلیون‌ها کد مختلف دیگر در سیستم عامل باعث می‌شوند از گوشی کاربران جاسوسی شود. کاربران قبل از دانلود باید بدانند این برنامه‌ها چه دسترسی‌هایی از کاربران می‌گیرند. لذا باید ابتدا از وضعیت دسترسی‌ها کسب اطلاع کرد و سپس اقدام به دانلود کرد.

2- اطلاعات برنامه‌های اجتماعی را در اختیار دیگران نگذاریم

سرهنگ آذردرخش از دیگر روش‌های سرقت اطلاعات افراد را ورود به صفحه شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام دانست و در مورد شگرد مجرمان اینترنتی گفت: این افراد به بهانه برنده شدن در قرعه‌کشی پیامکی را برای شما ارسال می‌کنند و مدعی می‌شوند برای گرفتن جایزه کد چهاررقمی که به شماره شما ارسال شده را برای آنها بفرستید؛ غافل از این‌که شما کد فعال سازی برنامه‌های شبکه تلفن همراهی مانند تلگرام را برای فرد می‌فرستید و او به‌راحتی به تلگرام شما دسترسی پیدا کرده یا با ساختن تلگرامی جعلی برای شما اقدام به سوءاستفاده و
اخاذی می‌کند.

وی اضافه کرد: به هیچ‌وجه نباید اطلاعات شخصی خود را برای کسی ارسال کنید؛ چرا که مورد سوءاستفاده این افراد قرار می‌گیرید.

در این روش افراد از شما درخواست می‌کنند که عکس خود را برایشان ارسال کنید تا هنگامی که اسامی اعلام می‌شود عکس شما نیز باشد، غافل از این‌که عکس خود را به او می‌دهید تا او راحت‌تر و با جلب اعتماد دوستانتان از شما و آنها اخاذی و سرقت کند.

این کارشناس می‌گوید: گاهی کدها برای فرد ایمیل می‌شوند و سارقان نیز از آنها می‌خواهند که این ایمیل‌ها را برای آنها باز ارسال کنند در صورتی که به هیچ‌وجه ایمیل‌های حاوی کد و اطلاعات محرمانه نباید برای فرد دیگری ارسال شود.

چندی قبل در یک پرونده فردی که خودش کد فعالسازی تلگرام را برای مجرمان اینترنتی ارسال کرده بود با مراجعه به پلیس خواستار جلوگیری از سوءاستفاده شده بود.

باید بگویم که وقتی تمامی اطلاعات خود و حتی عکس‌هایتان را در اختیار این مجرمان قرار می‌دهید در صورت سوءاستفاده از اکانت و اطلاعات شما اگر جرمی با آن برنامه‌ای که به نام شماست واقع شود، خودتان باید در برابر قاضی به‌عنوان متهم پاسخگو باشید. به راحتی با رعایت چند نکته ساده و کنترل حس پیروزی خود می‌توان از سرقت اطلاعات و دردسرهای
بعد از آن رها شد.

چرا باید با یک لحظه غفلت، خودمان را در برابر کار یک مجرم نامرئی مسئول کرده و پاسخگو باشیم.

وی این روش را مانند روش کلاهبرداری کارت‌به‌کارت دانست و گفت: این روش دقیقا همانند همان روش است با این تفاوت که دیگر نیازی به حضور مقابل عابر بانک نیست و با دادن چند کد خودمان تمام اسرار و اطلاعات شخصی را در اختیار این افراد قرار می‌دهیم. این دسته از مجرمان علاوه بر سوء استفاده از اکانت دیگران برای پس دادن آن یا دست‌برداشتن از اعمال مجرمانه دست به اخاذی‌های میلیونی می‌زنند.

3- سرقت تحت پوشش فروش نرم‌افزار‌های امنیتی

آذردرخش به یکی دیگر از روش‌های در حال فراگیری مجرمان اینترنتی در کشور اشاره کرد و گفت:در این روش مجرمان نامرئی با راه‌اندازی سایت‌هایی ادعا می‌کنند نرم‌افزارهای امنیتی برای مقابله با هکرها را می‌فروشند.

این متهمان برای این‌که شما را قانع به خرید کنند برای شما پیام‌های هشدارآمیز ارسال می‌کنند. البته موضوعی که باید اینجا به آن اشاره کرد این است که این متهمان در خوشبینانه‌ترین حالت پس از ارسال اینترنتی پول به حسابشان برای شما ‌چند‌برنامه معمولی که در همه جا رایگان قرار داده شده است، می‌فرستند.

این دسته از افراد در بسیاری موارد برای شما بد افزار ارسال و اقدام به هک گوشی یا رایانه‌تان می‌کنند. البته این افراد بدون این‌که شما بدانید بد‌افزار تهیه کرده‌اید از شما می‌خواهند که برای پشتیبانی شماره تلفن و اطلاعات خود را در اختیار آنها قرار دهید. این افراد با به‌دست آوردن اطلاعات شما از جمله حساب بانکی دست به‌سرقت می‌زنند.

این مقام مسئول پلیس فتا تاکید کرد: هرگز به شرکت‌ها و افرادی که به بهانه پشتیبانی فردی اقدام به تماس تلفنی یا پیامک می‌کنند اعتماد نکرده و تا از صحت و معتبر بودن شرکت اطمینان کسب نکردید به هیچ‌گونه اطلاعات و پولی را ارسال ودر اختیار این‌گونه افراد قرار ندهید.

برای خرید نرم‌افزارهای امنیتی بهترین روش خرید از فروشگاه‌های معتبر و دارای نماد اعتماد است. این فروشگاه‌ها به دلیل این‌که تحت نظارت هستند نه بدافزار فروخته و نه از مشتری اخاذی می‌کنند.
منبع: جام جم