Gerdab.IR | گرداب

سازمان‌پدافندغیرعامل‌مطرح‌کرد؛

مخاطرات خرید نرم افزار خارجی توسط شاپرک/ بانک مرکزی هشدار گرفت

تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: شرکت شاپرک وابسته به بانک مرکزی یک سری نرم افزارهایی خریداری کرده است که می تواند برای کشور مخاطراتی داشته باشد.

به گزارش گرداب، سردار جلالی با حضور در برنامه تیتر امشب با اشاره به خرید نرم افزارهای مالی و پولی توسط بانک مرکزی از کشورهای غربی گفت: شرکت شاپرک وابسته به بانک مرکزی یک سری نرم افزارهایی خریداری کرده است که می تواند برای کشور مخاطراتی داشته باشد.

سردار جلالی افزود: خیلی از کشورها، سازمان هایی با عنوان سازمان دفاع سایبری شکل داده اند. ما وقتی در مورد فضای سایبر صحبت می کنیم، منظورمان چهار حوزه است: زیرساخت های فیزیکی، انسانی، معنوی و سایبری در شیب خیلی تندی این سرمایه ها در حال تبدیل شدن به سرمایه های سایبری است می توان گفت امروز ماهیتا 90 تا 95 درصد سایبری است.

وی گفت: ماهیت سرمایه پولی ما از حالت فیزیکی به حالت سایبری تبدیل شده است. این مسئله قابلیت های زیادی و فرصت های زیادی را ایجاد می کند، اما این نوع خدمات متکی بر یک سری سامانه های خارجی است، لذا غربی ها می توانند از آنان سوء استفاده کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: آمریکایی ها اخیرا اشاره کرده اند که در عملیات «نیترو زئوس» در زیرساخت های سایبری ایران دستگاه های الکترونیکی کاشته اند که هم میتوانند جاسوسی و هم در مواقع لزوم تخریب ایجاد کنند. لذا ما در زمینه های بانکی به دوستان بانک مرکزی گوشزدهای لازم را داده ایم. اگر نرم افزارهای داخلی وجود دارد که باید از داخل تهیه شود اگر نه باید ما انرا ارزیابی دقیق بکنیم.

دکتر جلالی در خصوص تبلیغات اخیر آمریکایی ها و ایران هراسی سایبری که به راه انداخته اند نیز گفت: معمولا ارتش ها دو کار انجام می دهند، دفاع و پاسخ به حملات. ما سازو کارهای دفاع را داریم انجام می دهیم.

وی افزود: در سیاست های کلی نظام در حوزه تبادل فضای اطلاعات آمده است که کشور بتواند توانایی پاسخ را داشته باشد. آمریکایی ها در حال ایجاد تصویر اغراق آمیز از توانمندی های ایران در حوزه سایبری هستند. آنان در تلاش هستند از طریق تحریم سایبری دسترسی ها را محدود کنند مقدماتش این است که ایران را به عنوان مهاجم سایبری معرفی کنند.

در وضع موجود اگر تحریم بوجود آمد، حتی امکان یک جابجایی پولی ممکن نخواهد بود از این رو مسئولان باید به توسعه شبکه های زیرساخت ملی سرعت بدهند که اگر تحت تأثیر تحریم قرار گرفتیم، مشکلی و خللی پیش نیاید. با همین نگاه به آینده ضرورت سرعت دادن به شبکه ملی اطلاعات بیش از پیش احساس می شود.

سردار جلالی گفت: با توجه به اطلاعاتی که من دارم، شبکه ارتباطات ملی در بخشهایی انجام شده است ولی هنوز جای کار زیادی دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به تفاهم نامه ای که با وزارت علوم در حوزه پدافند غیرعامل امضاء شده است گفت: حدود 45 حوزه از حوزه های کشور هست که موضوع پدافند غیرعامل است. ما باید تهدید را از منظر علمی بشناسیم و قابل ورود به نظام های مهندسی و روش مقابله را هم بومی سازی کنیم. البته در فضای علمی شکافی بین وضعیت موجود و تهدیدات وجود دارد. ما با وزارت علوم تفاهم کردیم برای 45 حوزه قطب علمی تشکیل بدهیم که بتوانیم ارتباطمان را با سازمان های علمی برقرار بکنیم.

سردار جلالی در خصوصی وضعیت آمادگی سازمان های کشور در برابر تهدیدات نیز گفت: ما نیازمند انجام چهار کار هستیم. یک؛ هشداری به دستگاه های مختلف اعلام کردیم. دو؛ بتوانیم برای هر دستگاهی کلاس های توجیهی بگذاریم، سوم؛ این که یک بازدید از زیرساخت های مختلف در دستگاه ها انجام دهیم. چهارم؛ در حوزه هایی که می تواند تهدید خیلی جدی باشد، نرم افزارهای جایگزین طراحی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شبکه های اجتماعی به ویژه شبکه های اجتماعی گوشی های تلفن همراه گفت: فرصت ها و تهدیدهای شبکه های اجتماعی همواره مد نظر ما بوده است. در کنار آن می تواند گروه بندی لایه های اجتماعی ما به شکلی که هر نرم افزار خارجی که می خواهید استفاده کنید، از شما می خواهد که به تماس ها، عکس ها، ایمیل ها و ... دسترسی داشته باشند که این امر می تواند به ارائه اطلاعات لایه ای از افراد مختلف جامعه و در نهایت دسته بندی اطلاعات بیانجامد.