Gerdab.IR | گرداب

سهم ایران از بازار ICT در برنامه‌ششم

تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵

معاون پارلمانی وزیر ارتباطات گفت: در برنامه ششم توسعه در نظر گرفتیم تا سهم‌مان از ICT به ۹۰ هزار میلیارد تومان برسد.

به گزارش گرداب، مرتضی براری در سمینار نقش نوآوری و خلاقیت در اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اینکه همواره مورد نظر شخص رئیس جمهور و وزارت ارتباطات این بوده تا جوانان به میدان توسعه ICT بیایند، اظهار کرد: اگر سال 2015 را مرجع در نظر بگیریم رقمی بالغ بر 3500 میلیارد یورو سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات دنیا بود.

معاون حقوقی، امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات عنوان کرد: از آن حیث که جمعیت کشور ما یک درصد از کل جمعیت دنیا را شامل می‌شود و به موازات همین، سهم یک درصدی را برای ICT متصور می‌شویم، باید رقمی حدود 35 میلیارد یورو معادل 140 هزار میلیارد تومان سهم ما از این بازار باشد.

وی افزود: سهم ما از این بخش سال گذشته با وجود تحریم‌ها 39 هزار میلیارد تومان بود در حالیکه اختلاف چشم‌گیری با 140 میلیارد تومان تصویر شده دارد. امیدواریم با تولید و ارائه محتوا بتوانیم جایگاه‌مان را در این بخش توسعه بخشیم.

او با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه در نظر گرفتیم تا سهم‌مان از ICT به 90 هزار میلیارد تومان برسد، گفت: بازار را سه بخش عمده 1. شبکه، 2. تجهیزات و 3. تولید محتوا تشکیل می‌دهد و تناسبی در این سه بخش شاهد نیستیم.

براری تصریح کرد: در سال 2012 سهم اقتصاد ICTدر دنیا 2650 میلیار یورو بوده و در سال 2015 این رقم به 3500 تومان رسید و پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال 2020 به 5000 یورو برسد.

وی خاطر نشان کرد: در این اقتصاد سهم ارتباطات 60 درصد و سهم فناوری اطلاعات 40 درصد است. اما در آخرین گزارش‌‌هایی که در این زمینه مطرح شده است این موضوع گفته شده در آینده نزدیک سهم ارتباطات به کمتر از 20 درصد خواهد رسید و سهم فناوری اطلاعات به 80 درصد خواهد رسید اتفاقی که برای کشور ما یک فرصت خواهد بود.