Gerdab.IR | گرداب

صدور گذرنامه‌های سری C و الکترونیک

تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اشاره به اینکه گذرنامه‌های سری C و الکترونیک صادر شده است گفت: بزودی شاهد اعمال شناسه‌های بیومتریک خواهیم بود.

به گزارش گرداب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، محمدحسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در حاشیه هشتمین اجلاس بین المللی ایکائو(هوانوردی) درجمع خبرنگاران در کیش، گفت: این اجلاس برای نخستین بار با تلاش نهادهای ذیربط در جمهوری اسلامی با حضور 13 شرکت داخلی و خارجی از 27 کشور و همچنین تعدادی از مسئولان ایکائو در حال برگزاری است.

وی با اشاره به جرایم و اقدام‌های سازمان یافته مجرمان و تبهکاران به ویژه اقدام‌های تروریستی در جهان و منطقه، بر انجام اقدام‌های اساسی برای کنترل مجرمان سازمان یافته تاکید کرد و افزود: این مجرمان یا گروه‌های تروریستی تردد زیادی بین کشورها دارند که یکی از این مسیرهای تردد، مرزهای هوایی است.

 معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور اظهار داشت: الکترونیکی کردن گذرنامه‌ها و شناسه‌های بیومتریک و اعمال کردن در اسناد مسافرتی باید دقیق باشد و خطای آن به حد صفر برسد و هر کشوری شناسه مخصوص به خود را دارد، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی در داخل کشور و بانک‌های بین المللی در کنترل مسافرت‌ها و اهداف سفرها موثر است و کمک بزرگی به امنیت کشورها در سطح داخل و بین‌الملل می کند.

ذوالفقاری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران زحمات زیادی کشیده و گذرنامه‌های سری C و الکترونیک در این راستا صادر شده است، گفت: بزودی شاهد اعمال شناسه‌های بیومتریک خواهیم بود.

وی برگزاری این اجلاس را در تبادل تجربه و ارتباط با سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی موثر دانست و با تاکید براینکه تلاش می‌کنیم در داخل کشور بانک اطلاعاتی داشته باشیم افزود: اینکار در کنترل کردن کسانی که قصد ورود و خروج دارند موثر است و با این اقدام می‌توان اهداف تردد را برای کمک بیشتر به امنیت کشور و جهان نیز کنترل کرد.

اجلاس ایکائو با همکاری مشترک وزارت کشور، سازمان هواپیمایی کشوری ، وزارت امور خارجه ، سازمان ثبت احوال، قوه قضائیه ، وزارت اطلاعات ، دستگاه‌های عضو ستاد گذرنامه ، پلیس ناجا در حوزه اسناد مسافرتی و هویتی قابل خواندن با ماشین MRTD در اولین روز خود در رده اجلاس‌های امنیت هواپیمایی و بین المللی برای مقابله با تردد مجرمان بین المللی است که مسئولانی از دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل و کارشناسان امنیتی در حوزه هوانوردی از کشورهای مختلف در آن شرکت دارند.