Gerdab.IR | گرداب

افشای اطلاعات ۷۰ هزار کاربر دوستیابی

تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵

اطلاعات شخصی نزدیک به ۷۰ هزار نفر از کاربران سایت دوستیابی OKCupid در اینترنت در دسترس همگان قرار گرفته، اما این بار محققان و نه هکرها عامل این افشاگری بوده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از دیلی میل، یک گروه از پژوهشگران اطلاعاتی را از این سایت جمع آوری کرده و در قالب مقاله ای در اینترنت آپلود کرده اند تا دیگر محققان را به اشتراک گذاری داده های خام در حوزه علوم اجتماعی تشویق کنند.

اگر چه اسامی افراد در این فایل قرار داده نشده، اما اطلاعات دیگری مانند سن، جنسیت، طالع بینی، برخی عکس ها، علائق جنسی، نام کاربری و موقعیت جغرافیایی افراد از این طریق در دسترس است. کارشناسان معتقدند اطلاعاتی که از این طریق در دسترس قرار گرفته در مجموع در حدی هست که منجر به شناسایی هویت واقعی افراد شود.

این گروه محقق پاسخ های داده شده به 2600 سوال پرطرفدار موجود در این سایت را هم جمع آوری کرده است. این سوالات برخی موضوعات حساس در مورد مصرف مواد مخدر توسط کاربران و ... را هم در برمی گیرد. یکی از سوالات جنجالی که پاسخ های داده شده به آن در این تحقیق جمع آوری شده این است: آیا فکر می کنید در صورت ممنوع شدن تولیدمثل برای افراد دارای ضریب هوشی پایین دنیا جای بهتری بود؟

سخنگوی شرکت OKCupid این اقدام محققان را نقض آشکار موافقتنامه استفاده از خدمات سایت یاد شده و در تضاد با قانون Computer Fraud and Abuse دانسته و افزوده که پیگیری قضایی این موضوع در دستور کار قرار دارد.

مسئول اصلی این اقدام Emil Kikegaard، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه Aarhus دانمارک است. وی در واکنش به اعتراضات به عمل امده گفته شما باید مقاله ما را بخوانید و صرفا به شنیده هایتان اکتفا نکنید. او افزوده که برای جمع آوری این اطلاعات از نرم افزاری خاص استفاده شده، اما OkCupid بعد از اطلاع از موضوع سیستم سایت را تغییر داده تا این نرم افزار نتواند اطلاعات مختلف را جمع آوری کند.

داده های جمع آوری شده بازه زمانی نوامبر 2014 تا مارس سال 2015 را در برمی گیرد و شامل 36 متغیر در مورد هر کاربر است.