Gerdab.IR | گرداب

حمله الکترونیکی انگلیس به داعش لیبی

تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵

نشریه "دیلی میل" گزارش داد، نیروهای ویژه انگلیس یک حمله الکترونیکی مخرب را علیه تروریست‌های داعش در لیبی انجام داده‌اند.

به گزارش گرداب، روزنامه دیلی میل گزارش داد این حمله که یک حمله پیچیده از نوع "پارازیت اندازی" بوده باعث فلج شدن شبکه ارتباطی بی سیم داعش در شهر سرت لیبی شده است.

بر اساس اعلام منابع دفاعی این حمله الکترونیکی علیه شبکه بی سیم داعش توسط خدمه یک هواپیمای جاسوسی انگلیس به نام هواپیمای ‌Rivet Joint صورت گرفته است.

کارشناسان ارتباطات رادیویی نیروی هوایی انگلیس این حمله را با تنظیم ادواتشان روی فرکانس‌های مورد استفاده دشمن صورت دادند. سرنشینان این هواپیما در ادامه از پارازیت اندازهای بسیار قدرتمندی که در این هواپیما تعبیه شده استفاده کردند تا در همان طول موج‌های بی سیم داعشی‌ها اخلال ایجاد کرده و به این ترتیب مکالمات رادیویی آنها را قطع کنند.

همزمان یک تیم سایبری وابسته به سازمان اطلاعات انگلیس مستقر بر کشتی HMS enterprise نیز به رصد پاسخ عوامل داعش به حمله پارازیتی علیه بی سیم مورد استفاده آنها در فضای مجازی و اینترنتی پرداختند.

یک منبع خبری گفت: آنها بسیار عصبانی شده بودند و نمی توانستند بفهمند کجای کار ایراد دارد. ما برای 40 دقیقه در فرکانس‌های رادیویی آن‌ها اختلال ایجاد کردیم. این زمان به حدی کافی بود که قابلیت‌های ما را ثابت کند اما آن قدر هم طولانی نبود که داعش بفهمد چه اتفاقی دارد می‌افتد.

وی خاطر نشان کرد: همه ارتباطات دشمن اعم از تلفن‌های همراه و ارتباطات اینترنتی آنها در مقابل رهگیری آسیب پذیر است. بهترین کار رصد و تحت نظر قرار دادن ارتباطات آنها و جمع آوری اطلاعات از این طریق است و بعد از آن ما باید با استفاده از حملات پارازیت اندازی در زمانهای مهم میان رده‌های آنها سردرگمی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: داعش در لیبی که گمان برده می شود حدود 6000 نیرو داشته باشد از کمبود منابع انسانی رنج می برد بنا بر این هر چقدر که ما بتوانیم با استراق سمع مکالمات آنها اطلاعات جمع کنیم برای ما بهتر است.

این گزارش در حالی منتشر شده که دیلی میل تصریح کرده به دلایل امنیتی زمان وقوع این حمله الکترونیکی نیروهای ویژه این کشور علیه داعش در لیبی را فاش نمی‌کند.