Gerdab.IR | گرداب

فارین پالیسی:

160 کشور تحریم ایران را اجرا نمی کنند

تاریخ انتشار : ۱۸ شهريور ۱۳۸۹

یک نشریه آمریکائی با بیان این نکته که تاکنون فقط سی و دو کشور عضو سازمان ملل، گزارش خود مبنی بر تحریم ایران را ارائه کرده‌اند نوشت: رعایت قطعنامه تحریم های ایران یک استثنا خواهد بود.

به گزارش گرداب، فارین پالیسی در مقاله ای با عنوان "راز کثیف تحریم های ایران" نوشت: وقتی شورای امنیت سازمان ملل دور جدید تحریم های ایران را تصویب کرد این خبر در صفحه اول روزنامه های جهان چاپ شد اما اکنون باید ببینیم چه اتفاقی پس از آن افتاده است.

به نوشته این نشریه، در سازمان ملل برای اطمینان حاصل کردن از اجرای تحریم ها توسط کشورها یک کمیته ویژه وجود دارد. یکی از مسئولیت های این کمیته، اطمینان حاصل کردن از این است که همه کشورها قوانین کشوری خود را در جهت اجرای تحریم ها تغییر دهند و به اطلاع کمیته برسانند.

در آخرین قطعنامه شورای امنیت علیه تهران، شصت روز به کشورها مهلت داده شد تا گزارش خود را ارائه کنند اما با وجود اینکه این مهلت چند هفته پیش به پایان رسید، تنها سی و دو کشور از صد و نود و دو کشور گزارش خود را تا هفته گذشته ارائه کرده اند.

فارین پالیسی در ادامه می نویسد: این وضع نشان می دهد که فقط هفده درصد کشورها از تغییر قوانین خود علیه تهران گزارش داده اند و البته شماری از کشورهایی هم که به کمیته تحریم های سازمان ملل گزارش ارائه کرده اند، گزارششان شامل نوشته‌هایی است که فاقد اطلاعات مفید است.

این نشریه برجسته عرصه روابط بین المللی، در پایان می افزاید: در چنین شرایطی رعایت قطعنامه تحریم های ایران یک استثنا خواهد بود.

اذعان به بی اعتنایی كشورها به تحریم های ایران در حالی مطرح می شود كه مخالفت كشورها با اعمال فشارهای اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران در حال افزایش است.

در تازه ترین اعتراض به تحریم ها روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت: بانک های اماراتی به شدت با تشدید فشارهای مالی ضد ایران مخالف اند و علاقه ای به همراهی با آمریکا در این زمینه ندارند.

موضع گیری بانک های اماراتی در حالی است كه پیش از آن نیز ضاحی خلفان" رئیس پلیس دبی مخالفت ضمنی خود را با محدود کردن تجارت با ایران اعلام کرده بود.

به نوشته روزنامه فایننشال تایمز شرکت های اماراتی در دبی ، فجیره و راس الخیمه با توجه به رکود کنونی اوضاع اقتصادی شان از پیامدها و ضررهای محدود شدن تجارت با ایران به شدت نگران اند چرا که 400 هزار شهروند ایرانی در امارات زندگی می کنند و روابط محکم اقتصادی با این کشور دارند.

این در حالی است كه نمایندگان آمریکا همچنان با سفر به کشورهای چین، ژاپن، کره‌جنوبی و برخی کشورهای عربی درصدد ترغیب این کشورها برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران هستند.

به گفته معاون خزانه‌داری آمریکا تحریم‌ها علیه ایران در صورتی کارساز خواهند بود که کشورهای زیادی در این راه با هم همراه شوند.

آمارها نشان می دهد تجارت خارجی ایران با برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان هم در ماه های اخیر بیش از 10 درصد رشد داشته است.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز این هفته در دیدار صدها نفر از کارآفرینان خاطرنشان کردند: « ملت و مسئولان، بدون تردید این تحریم ها را نیز دور می زنند و همچون سه دهه گذشته تحریم ها را ناکام می گذارند و به کار و پیشرفت و بالندگی ادامه می دهند.»

دور جدید تحریم‌های كنگره آمریكا و اتحادیه اروپا بر علیه ایران، شامل ممنوعیت سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز و اعمال برخی محدودیت‌ها در بخش‌های کشتیرانی و بانکداری است كه با هدف وارد کردن فشار بر جمهوری اسلامی برای تغییر در برنامه های هسته ای تصویب شده است .
 
منبع: شبکه خبر