Gerdab.IR | گرداب

پایان برخی تحریم‌های گوگل بر ضد ایران

تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵

گوگل با تغییر در برخی سیاست‌های خصمانه خود علیه کاربران ایرانی دسترسی آنان به برخی خدمات خود که تا به حال ممکن نبوده را امکان‌پذیر کرده است.

به گزارش گرداب، از جمله خدمات مهم گوگل که دسترسی به آنها از داخل ایران و با آدرس‌های IP کشورمان ممکن شده می‌توان به گوگل انالیتیکس اشاره کرد که ابزاری رایگان برای دسترسی مدیران سایت‌ها به آمار تفکیکی بازدید است. تا پیش از این استفاده از analytics.google.com از داخل ایران تنها با نرم افزارهای ضدفیلتر ممکن بود.

یکی دیگر از خدمات گوگل که بعد از رفع تحریم های ظالمانه از روز شنبه از داخل ایران در دسترس قرار گرفته می توان به console.developers.google.com اشاره کرد که به توسعه دهندگان امکان می دهد رابط های کاربری و اجزای داخلی برنامه ها و خدمات محبوب گوگل مانند نقشه، یوتیوب و ... را مشاهده و بررسی کنند.

Polymer نام خدمات دیگر باز شده برای تعریف و تغییر شکل برخی مولفه های وب سایت هاست که گوگل در دسترس کاربران ایرانی قرار می دهد. خدمات کلود گوگل به نشانی cloud.google.com و سرویس برنامه های همراه این شرکت به نشانی apps.google.com هم از این به بعد برای کاربران ایرانی قابل استفاده است.

البته این شرکت هنوز همه مشکلاتی را که بر سر راه استفاده کاربران داخل ایران از خدمات خود وجود دارد برطرف نکرده است. به عنوان مثال اگر چه دسترسی به سایت waze.com ممکن شده، اما برنامه همراه آن هنوز به درستی از داخل ایران قابل استفاده نیست. ویز یک نرم‌افزار بررسی ترافیک و مسیریابی بر مبنای سامانه موقعیت‌یاب جهانی یا جی پی اس است که از سیستم ناوبری ترن‌بای‌ترن استفاده می‌کند.