Gerdab.IR | گرداب

شکل گیری جبهه متحد اسلامی تنها راه مقابله با دشمنان

تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۸۹

حضرت آیت الله خامنه ای، با اشاره به بیداری روز افزون امت اسلامی، آگاهی و هوشیاری مسلمانان در قبال مسئله فلسطین را یك نمونه از این بیداری دانستند و فرمودند: «امروز ملت بزرگ ایران در میان ملتهای مسلمان الگوست و با هوشیاری كامل متوجه تحولات جهانی و مسائل دنیای اسلام است.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز جمعه در دیدار مسئولان نظام، سفرای كشورهای اسلامی و جمعی از قشرهای مختلف مردم، بزرگترین درس عید سعید فطر را اتحاد دنیای اسلام دانستند و تأكید كردند: «ملتهای مسلمان باید روز بروز به یكدیگر نزدیك شوند و بیش از پیش در جهت وحدت گام بردارند زیرا تنها راه مقابله با جبهه دشمنان اسلام، شكل گیری جبهه متحد امت اسلامی است.»

به گزارش گرداب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، مشروح سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است:
 
بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحيم‌
تبريك عرض مي‌كنيم اين عيد بزرگ و عيد سعيد را به شما حضار محترم، مسئولان كشور، سفراى محترم كشورهاى اسلامى و به همه‌ ملت ايران و به امت اسلامى. و اميدواريم خداوند متعال به بركت تضرع و انابه‌اى كه ملت مؤمن و امت مسلمان در طول ماه رمضان و در اين روز به پيشگاه پروردگار عالم عرض كردند، رحمت خود را، لطف خود را، حمايت خود را، هدايت خود را، بر همه‌ اين امت بزرگ نازل فرمايد.

مظهر عيد بودنِ اين عيد سعيد، تعبد است، عبادت است، صفوف مستحكم نماز است. در همه‌ دنياى اسلام، امروز مردم در صفوف واحدِ نماز جماعت ايستادند و خشوع كردند در مقابل پروردگار. اين يك پيوند معنوى و قلبى ميان امت مسلمان است. همين صفِّ واحد بايد بين امت اسلامى تشكيل بشود براى مواجهه‌ با مسائل مهم جهان، كه بسيارى از آنها مرتبطِ با امت اسلامى و با سرنوشت امت اسلامى است.

اين دلها اگر با يكديگر متحد شد، اگر اختلاف‌انگيزى‌هاى ساخته‌ دست دشمنان امت اسلامى و دشمنان اسلام از ميان برداشته شد، آنوقت دستها و قدمها و توانها و فكرها هم در يك جهت واحد قرار مي‌گيرد و در مواجهه‌ با جبهه‌ عظيمِ مقابل با اسلام و امت اسلامى از خود كارائى نشان خواهد داد.

اين يك حقيقتى است كه امروز در مقابل اسلام و مسلمين، جبهه‌اى وجود دارد. از زبانشان خارج شد - در واقع از دستشان در رفت - و اسم جنگ صليبى را چند سال قبل آوردند. اين معناش اين است كه امت اسلامى به صورت واحدى مواجه است با تهديد دشمنان. خطاست اگر خيال كنيم كه دشمنان اسلام و مسلمين، اين بخشِ از دنياى اسلام را دشمن مي‌د‌‌ارند، آن بخشِ از دنياى اسلام را دوست مي دارند؛ اينجور نيست. آنها با امت اسلام مخالفند؛ چون در ذات اسلام، در جوهر اسلام، ايستادگىِ در مقابل زورگويان و سلطه‌طلبان وجود دارد. با اسلام مواجه‌اند، با اسلام مقابلند. اين وظيفه‌ ماست؛ وظيفه‌ همه‌ دنياى اسلام است.

و ما امروز مشاهده مي كنيم كه خوشبختانه بسيارى از ملتها به حقايقى آشنا شدند و پى بردند كه شايد در ده‌ها سال گذشته اين حقايق براى آنها روشن نبود. امروز مسئله‌ فلسطين براى دنياى اسلام يك مسئله‌ زنده است. قصد دشمنان فلسطين اين نبود؛ آنها مي‌خواستند اين مسئله را به انزواء بياندازند، اصلاً كشورى به نام فلسطين فراموش شود، از صحنه‌ جغرافيا حذف شود؛ قصدشان اين بود. امروز خوشبختانه ملتهاى اسلام با آگاهى، با هوشيارى، به اين مسئله اهتمام مى‌ورزند. بعضى از دولتها همكارى مي‌كنند، بعضى از دولتها هم كوتاهى مي‌كنند؛ لكن ملتها همه مي‌خواهند اين را و اين به نتيجه خواهد رسيد بدون شك؛ و مسائل گوناگون دنياى اسلام.

اين يك درس بزرگ فطر است؛ دستهاى در هم گره‌خورده‌ برادران مسلمان در همه‌ كشورهاى اسلامى. همه بايد در اين جهت كار كنند؛ همه‌مان بايد در اين جهت كار كنيم. و اين، ان‌شاءاللَّه پيش خواهد رفت. و آن روزى كه ملت مسلمان - با اين عرض و طول عظيم، با اين عمق فراوان - وارد مسائل جهانى به صورت يكپارچه بشود، مسلّماً مسائل مورد ابتلاى ملت مسلمان به سود آنها حل خواهد شد؛ برخلاف امروز كه اختلافها و تشتتها و دودستگى‌هائى كه در دنياى اسلام هست، نمي‌گذارد اين اتفاق بيافتد؛ لكن روزبه‌روز ان‌شاءاللَّه نزديك مي‌شويم به اتحاد امت اسلامى.

و ملت عزيز ما خوشبختانه يك الگوست در اين جهت؛ يك نمونه است. ملت ما بيدار است؛ ملت ما متحد است؛ ملت ما مسائل جهانى را با علاقه و دلسوزى دنبال مي‌كند؛ به مسائل دنياى اسلام مى‌پردازد؛ درباره‌ آنها موضع مي‌گيرد، كه يك نمونه‌ از آن، همين راهپيمائى عظيم روز قدس است كه در سرتاسر كشور - در همه‌ شهرها، در بسيارى از روستاها حتى - مردم اجتماع كردند، راه افتادند، شعار دادند به نفع برادران مسلمانشان كه هرگز آنها را نه ديده‌اند و نه از نزديك مى‌شناسند؛ لكن مسئله‌ آنها را مسئله‌ خودشان به حساب مى‌آورند. اين به بركت ايمان است؛ به بركت بيدارى اسلامى است. و اين، آن راهى است كه امام بزرگوار ما - كه رحمت و رضوان خدا بر او باد - پيش پاى ما گذاشت و ما اين راه را طى مي‌كنيم و تهديدها و مخالفتها و خصومتها و غرض‌ورزى‌ها و نانجيبانه عمل‌كردن‌هائى كه انسان مشاهده مي‌كند در بخشهاى مختلف آن جبهه‌ گسترده، نخواهد توانست اين ملت را از اين راه باز بدارد.

اميدواريم خداوند متعال بركات خود را، رحمت خود را بر شما ملت عزيز، بيش از پيش نازل فرمايد و الطاف خود را شامل حال همه‌ شما بكند و اميدواريم كه خداوند متعال روزبه‌روز درهاى فرج را به روى امت اسلامى باز كند.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‌