Gerdab.IR | گرداب

عذرخواهی روزنامه معروف بخاطر جعل خبر

تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۳۹۵

روزنامه گاردین با اذعان به ساختگی بودن چندین گزارش یک خبرنگار این روزنامه، مجبور به عذرخواهی و حذف شماری از گزارش‌های این خبرنگار از خروجی شد.

به گزارش گرداب، روزنامه گاردین روز پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای به ساختگی بودن چندین گزارش منتشر شده در این روزنامه اذعان کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که شماری از افرادی که نام آن‌ها در گزارش‌های روزنامه گاردین به عنوان منبع خبر ذکر شده بود، اعلام کردند که مصاحبه‌ای با این روزنامه نداشته‌اند و اظهاراتی نقل شده از آن‌ها، جعلی هستند.

روزنامه گاردین می‌گوید این گزارش‌های جعلی را یک خبرنگار آزاد به نام «جوزف مایتون» برای این روزنامه ارسال کرده است. مایتون از سال 2009 زمانی که در مصر مستقر بوده با گاردین همکاری داشته و این همکاری تا ماه می 2015 که وی در کالیفرنیا ساکن شده، ادامه یافته است.

در بیانیه گاردین عنوان شده است که بعد از ادعاهای مطرح‌شده در مورد ساختگی بودن گزارش‌های مایتون، این روزنامه فرد مستقلی را برای «راستی‌آزمایی» گزارش‌های مایتون استخدام کرده و این فرد به بررسی تمام گزارش‌های سال‌های گذشته این خبرنگار پرداخته و در پایان متوجه شده است که بسیاری از نقل قول‌های ذکر شده در گزارش‌های او قطعا جعلی یا دستکم مشکوک هستند.

به نوشته گاردین، هرچند مایتون ساختگی بودن گزارش‌هایش را رد کرده، اما با وجود درخواست روزنامه، مدارکی که واقعی بودن مصاحبه‌هایش را ثابت کند، ارائه نکرده است.

در پی مشخص شدن جعلی بودن این مصاحبه‌ها، گاردین 12 گزارش مایتون را از خروجی خود حذف کرده است.

گاردین همچنین از افرادی که نقل قول‌های نادرستی به آن‌ها منتسب شده و همچنین از مخاطبان خود عذرخواهی کرده و وعده داده است که از این پس نظارت بیشتری بر فعالیت خبرنگاران آزادی که با این روزنامه همکاری می‌کنند داشته باشد.