Gerdab.IR | گرداب

اثبات آسیب‌پذیری رایانه‌ ۵ شرکت بزرگ

تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

برخی نرم افزارهای نصب شده به طور پیش فرض بر روی رایانه‌‌های شخصی ساخت شرکت های ایسر، ایسوس، دل، اچ پی و لنووو باعث آسیب پذیری آنها در برابر هکرها می‌شود.

به گزارش گرداب به نقل از پی سی مگ، بعد از افشای وجود چند حفره امنیتی بر روی رایانه های شخصی ساخت دل و لنوو در سال 2015 حالا مشخص شده که آسیب پذیری های دیگری هنوز در برخی نرم افزارهای نصب شده به طور پیش فرض در رایانه های ساخت پنج شرکت که نامشان ذکر شد وجود دارد و دامنه مشکل گسترده تر از میزانی است که قبلا تصور می شد.

محققان موسسه امنیتی Duo با بررسی برخی لپ تاپ ها و رایانه های شخصی ساخت ایسر، ایسوس، دل، اچ پی و لنووو، از امکان سرقت داده های کاربران در حین تبادل از طریق شبکه های اطلاع رسانی و اینترنت خبر داده اند.

نرم افزارهایی که شرکت های رایانه ای به طور پیش فرض و اجباری بر روی محصولات خود نصب می کنند bloatware نام دارد و معمولا هدف از نصب آنها تامین برخی منافع تجاری و وادار کردن کاربران به انجام برخی امور از این طریق است. در اکثر مواقع این نرم افزارها به گونه ای طراحی می شوند که پاک کردن آنها از روی رایانه شخصی دشوار یا غیرممکن باشد.

اولین آسیب پذیری ها از این دست در برخی نرم افزارهای bloatware ایسر و اچ پی شناسایی شد. در مورد شرکت دل آسیب پذیری گواهی eDellRoot ممکن است برای کاربران مشکلاتی به وجود آورد. اگر چه دل برای حل این مشکل ابزاری عرضه کرده، اما هنوز هم از گواهی موجود در تولیدات جدید خود استفاده می کند. شرکت های امنیتی به کاربران توصیه می کنند به هر نحو ممکن این نرم افزارهای غیرضروری و مشکل آفرین را از روی رایانه های خریداری شده پاک کنند.