Gerdab.IR | گرداب

ناکامی توئیتری آمریکا در ارتباط با ایران

تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۵

پایگاه توئیپلماسی در گزارشی نوشت وقتی وزارت خارجه آمریکا در سال 2013 به امید برقراری روابط با ایران در فضای توییتری، حساب کاربری «حسن روحانی» و «محمد جواد ظریف» را دنبال کرد و از جانب آنها پاسخی دریافت نکرد، هر دو را آنفالو کرد.

به گزارش گرداب، پایگاه «توئیپلماسی» در گزارشی به فعالیت‌های رهبران جهان در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر اشاره کرد و نوشت که در سال گذشته، محبوب‌ترین رهبران جهان در شبکه‌های اجتماعی همچنان مخاطبان خود را افزایش داده‌اند و «مائوریسیو ماکری» رئیس‌جمهوری آرژانتین، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا و «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در سال گذشته میلادی، تأثیر چشمگیری در توییتر و فیس‌بوک داشتند.

طبق این گزارش، ارتباطات رسانه‌های اجتماعی اوباما حتی از طریق حساب کاربری توییتری‌اش با حروف اختصاری @POTUS و صفحه فیس‌بوک وی بسیار شخصی‌تر شده است و اولین رئیس‌جمهور عصر رسانه‌های اجتماعی است که قرار است در ژانویه 2017 با حدود 137 میلیون طرفدار، دنبال‌کننده و مشترکین کاخ سفید را ترک کند.

تیم تحقیقاتی  Burson-Marsteller 793 حساب کاربری توییتری متعلق به رؤسای کشور و دولت در 173 کشور را شناسایی کردند که این تعداد 90 درصد از تمامی کشورهای عضو سازمان ملل را تشکیل می‌دادند که مجموع دنبال‌کنندگان (followers) این حساب‌های کاربری به 324 میلیون نفر می‌رسید. تمامی کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی در شبکه اجتماعی حضور دارند و این در حالی است که برخی حساب‌ها همچون نایب‌السلطنه کشور «سن مارینو» غیرفعال است.

طبق این گزارش، فیس‌بوک دومین شبکه محبوب در میان رهبران کشورهای جهان است و بیشترین مخاطب را در این شبکه اجتماعی دارا هستند. روسای دولت و وزرای خارجه 169 کشور در فیس‌بوک فعال هستند که 88 درصد از این تعداد از کشورهای عضو سازمان ملل می‌باشند. 537 صفحه فیس‌بوک، مجموع مخاطب 255 میلیونی دارند که این صفحات را پسندیده‌اند (likes).

بر اساس این گزارش، به طور میانگین، صفحات فیس‌بوک از حساب‌های توییتری محبوبیت بیشتری دارند و به طور میانگین به ازای هر 31 هزار لایک در یک صفحه فیس‌بوک، 14 هزار نفر هر حساب کاربری توییتر را دنبال می‌کنند.

توئیپلماسی در بخشی از گزارش خود نوشت که «عبدالله بن زاید» وزر خارجه امارات متحده عربی دومین وزیر خارجه‌ای محسوب می‌شود که با سه میلیون دنبال‌کننده (فالوئر)، بشترین فالوئرها را در صفحه توییتر دارد و حتی «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با 1.3 میلیون فالوئر، در فضای توییتر بعد از وزیر خارجه امارات قرار دارد.

طبق این گزارش، حساب کاربری @POTUS که متعلق به رئیس‌جمهوری آمریکا است، اثرگذارترین حساب کاربری است که هر رهبر جهان می‌تواند داشته باشد زیرا به طور میانگین هر توییت، 12 هزار و 350 بار ریتوییت شده است و به طور میانگین هر توییت 19 هزار و 600 بار لایک شده است.

*پادشاه عربستان بعد از اوباما تأثیر‌گذارترین شخصیت سیاسی در شبکه توییتر است

طبق این گزارش، حساب کاربری «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان دومین شخصیت سیاسی تأثیرگذار در توییتر است و به طور میانگین هر توییت صفحه وی 9 هزار و 986 مرتبه ریتوییت می‌شود.

*ترفند مقامات صهیونیستی برای اعمال نفوذ از طرق توییتر

توئیپلماسی گزارش داد که وزارت خارجه رژیم صهیونیستی مهارت زیادی در شناسایی افراد تأثیرگذار و نشر پیام‌هایش به مخاطب جهانی دارد. وزارت خارجه اسرائیل به طور مداوم افراد تأثیرگذار کلیدی را شناسایی می‌کند و به طور مداوم از صهیونیست‌های خارج‌نشین می‌خواهد تا از طریق کمپین ارسال پیام مستقیم، توییت‌های خاص را برجسته‌ کنند.

کمپین #اسرائیل مرا ریتوییت کرده است (#IsraelRetweetedMe) در مه 2016 به راه افتاد. در این کمپین از کاربران توییتری خواسته می‌شود در فضای توییتر به رژیم صهیونیستی ابراز علاقه کنند و به بهترین توییت‌ها با مجموع ریتوییت 152 حساب رسمی مقامات دیپلماتیک اسرائیل، پاداش داده می‌شود و مجموع مخاطبان جهانی به بیش از یک میلیون فالوئر می‌رسد.

طبق این گزارش، بیش از 240 کاربر توییتر که حس دلسوزی و همراهی با اسرائیل دارند برای شرکت در این کمپین ثبت‌نام کرده است و هشتگ اسرائیل مرا رییتوییت کرده است، به یک میدان نبرد در درگیری فلسطینیان-صهیونیست‌ها تبدیل شده است.

این گزارش سپس در بخشی نوشت وزارت خارجه آمریکا از توییتر برای بازبرقراری روابط با همتای کوبایی خود در 26 مه 2015 استفاده کرد و وزارت خارج کوبا هفت ساعت بعد، حساب کاربری وزارت خارجه آمریکا را دنبال (فالو) کرد و دو ماه بعد از آن روابط بین کوبا و آمریکا مجدداً از سرگرفته شد.

*واکنش وزارت خارجه آمریکا به بی‌اعتنایی روحانی و ظریف در توییتر

در سپتامبر 2013، وزارت خارجه آمریکا 36 وزارت خارجه دیگر و همچنین حساب کاربری رئیس‌جمهوری ایران @HassanRouhani و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران @JZarif را بعنوان تلاشی برای برقراری روابط بین ایران و آمریکا در فضای توییتر، دنبال کرد اما از آنجایی که هیچ‌یک از دو حساب مذکور در پاسخ متقابل حساب کاربری وزارت خارجه آمریکا را دنبال نکردند، وزارت خارجه آمریکا هر دو حساب را آنفالو کرد.

بعلاوه آنکه وزارت خارجه آمریکا به صورت یکجانبه 157 رهبر جهان از جمله 54 وزیر خارجه کشورهای دیگر را در توییتر فالو کرد اما هیچ‌یک از آنها وزارت خارجه آمریکا را دنبال نکردند و در حال حاضر هیچ ارتباط توییتری دوجانبه بین وزارت خارجه آمریکا و روسیه وجود ندارد.

طبق این گزارش، تمامی دولت‌های گروه 20 حساب توییتری رسمی دارند و 6 نفر از رهبران گروه 7 نیز حساب توییتری شخصی دارند. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان تنها رهبر گروه 7 است که از این شبکه اجتماعی اجتناب می‌کند و بااینحال تعداد اندکی از رهبران جهان هستند که توییت‌ها را در حساب‌های کاربری‌اشان می‌نویسند.

«توماس هندریک ایلوس» رئیس‌جمهوری استونی و «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا، «ادگار رینکوویچ» وزیر خارجه لتونی، «ارنا زولبرگ» نخست‌وزیر نروژ از جمله استثنائاتی هستند که اعتراف کردند که نمی‌توانند به درستی زبان رایج توییتری را بخوانند و همین امر موجب می‌شود که به صورت گهگاه دچار اغلاط املایی در فضای توییتری شوند.

جان کری به طور مداوم از کارکنان خود می‌خواهد پسورد حساب کاربری توییتری‌اش را در اختیارش قرار دهند اما تیم رسانه‌های اجتماعی وی تمایلی ندارند که به وی دسترسی به حساب‌ کاربری‌اش را بدهند تا از این طریق او را از برخی از توییت‌های منفی‌تر که موجب بروز خشم کاربران مهم توییتری می‌شود، در امان نگه دارند.