Gerdab.IR | گرداب

ابزار رایگان برای مقابله با باج گیرها

تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۵

بدافزارهای باج گیر دسترسی به اطلاعاتتان را بلوک می‌کند یا معمولا کامپیوتر شما را غیر فعال می کند. این افراد برای برگرداندن سیستم شما به حال قبل درخواست باج می کنند.

به گزارش گرداب به نقل از کسپرسکی آنلاین، بدافزارهای باج گیر به یکی از مشکل ساز ترین و شایع ترین بدافزارها  تبدیل شده اند.

کاربر در هنگام کار با رایانه خود یک پنجره مشاهده می کند به این معنی که «کامپیوتر شما قفل شده است. این مبلغ را به حساب پرداخت کنید و ما قفل کامپیوتر شما را باز خواهیم کرد. »

کاربر قربانی یک باج افزار به نام قفل کننده شده است. این نرم افزار مخرب، دسترسی به اطلاعاتتان را بلوک می کند یا معمولا کامپیوتر شما را غیر فعال می کند. این افراد برای برگرداندن سیستم شما به حال قبل درخواست باج می کنند.

اما اگر باج پرداخت شود، هیچ تضمینی برای برگشت فایل های شما و فعالیت قبل کامپیوتر وجود نخواهد داشت.

برای این مورد نمونه ای وجود دارد; نصب  Kaspersky WindowsUnlocker که ابزاری رایگان از مجموعه Kaspersky Rescue Disk 10 است، این نرم افزار های تخصصی به منظور بررسی و درمان رایانه های شخصی آلوده است.

مزیت اصلی دیسک نجات کسپرسکی و بازکننده قفل ویندوز، به طور خاص این است که می تواند به طور مستقل روی سیستم عامل عمل کند، درگیری با نرم افزارهای مخرب معمولا فرآیند سیستم عامل را مختل می کند. وقتی که کامپیوتر قفل می شود، برای دانلود دیسک نجات کسپرسکی و ساخت دیسک بوت به کامپیوتر دیگری نیاز دارید.

در اینجا چگونگی کار با آن را آموزش می دهیم:

Kaspersky Rescue Disk 10 را دانلود کنید.

یک استارت آپ دیسک ایجاد کنید ( این لینک را برای دستورالعمل کامل دنبال کنید) شما می توانید از یک CD/DVD یا یک USB(فلش) برای ایجاد یک استارت آپ دیسک استفاده کنید.
دیسک بوت را داخل کامپیوتر آسیب دیده قرار دهید.

همین طور که کامپیوتر را روشن می کنید به منوی بوت بروید. در آغاز استارت آپ، کامپیوتر به کلیدی اشاره می کند که کلیک روی آن به منوی بوت متصل می شود the drive. containing Kaspersky Rescue Disk 10 را انتخاب کنید. منتظر بمانید تا نصب به صورت کامل انجام گیرد.
برنامه کمکی  Kaspersky WindowsUnlocker را اجرا کنید. برای این روی دکمه "K” در گوشه سمت پایین کلیک کنید. در منو گزینه "Terminal" را انتخاب کنید، Windowsunlocker را تایپ کنید و Enter بزنید.

گزینه اول که "Unlock Windows" را در منو انتخاب کنید. در حال حاضر بازکننده قفل ویندوز، سیستم شما را از قفل باج افزاری پاکسازی کرده است.

هنگامی که این فرآیند کامل انجام گیرد، سیستم شما باز خواهد شد. با این حال هنوز هم ممکن است اثراتی از قفل کننده یا باج افزار وجود داشته باشد. برای خلاص شدن از آن ها و سایر نرم افزار های مخرب و ویروس ها کل سیستم خود را چک کنید. شما می توانید برخی از پارامتر های زیر را اجرا کنید:

پارامترهایی را برای چک کردن ویروس تنظیم کنید. دو تنظیم کلیدی وجود دارد، عملیاتی که سیستم تهدیدات را شناسایی و پیدا می کند و شی هایی که نیاز است را چک می کند. اگر شما مطمئن نیستید به تنظیمات پیش فرض بسنده کنید.
تنظیم پارامترهایی برای آپدیت. دیسک نجات کسپرسکی نیاز به آپدیت داده های آنتی ویروس دارد و در اینجا شما می توانید منابع را بروزرسانی کنید.
تنظیم پارامترهای اضافی. آنها به طور معمول در حال گزارش و راه های ذخیره سازی اشیاء آلوده می شوند.
یک گزارش برای چک و آپدیت ها ایجاد کنید.

در آخر، آمار عملکرد برنامه را چک کنید.

دیسک نجات کسپرسکی می تواند در بسیاری از موارد به شما کمک کند اما به معنای محافظت همیشگی از دستگاه نیست. برای اینکه در برابر قفل کننده ها، ویروس ها و انواع مختلف باج افزار ها بتوانیم به شما کمک کنیم، توصیه می کنیم برنامه ای که به صورت اتوماتیک سیستم شما را چک می کند را نصب کنید.