Gerdab.IR | گرداب

ورود چینی‌ها به بانکداری ایران

تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۵

یک فعال سیستم بانکداری گفت: علی‌رغم رفع تحریم‌ها شرکت‌های اروپایی فقط حاضر به فروش نرم‌افزار به ایران هستند و انتقال دانش فنی به ایران را نمی پذیرند.

به گزارش گرداب، در حالی که در پسابرجام انتظار می‌رود پای شرکت‌ های اروپایی و آمریکایی به بازارهای مختلف  ایران باز شود، یک شرکت ایرانی فناوری اطلاعات اخیراً یک سیستم بانکداری متمرکز الکترونیکی از چین به ایران آورده و درصدد فروش آن به بانک‌های کشور است.

این شرکت ایرانی جزو شرکت‌های دانش‌بنیان است و تولید بومی دانش بنیان یکی از انتظارات اولیه از این نوع شرکت ها است. از این رو تلاش برای تولید یک سیستم بانکداری بومی توسط این شرکت بیشتر از واردات محصول خارجی انتظار می رفت.

همچنان که در حال حاضر نیز در ایران چند مجموعه دانش‌بنیان داخلی در زمینه تولید CORE BANKING (سیستم نرم‌افزار جامع بانکداری) فعالیت می‌کنند. این شرکت ها برای فروش محصولات خود به بانک‌های کشور با مشکل عدم اطمینان مدیران به محصول ایرانی و رقابت سخت با محصولات خارجی مواجه‌اند.

اکنون مدیرعامل شرکت ایرانی وارد کننده این محصول چینی درباره چرایی ورود یک محصول از چین به بازار بانکداری کشور، توضیح می دهد: در پسابرجام نیز اروپایی‌ها با ایران کار نمی‌کنند. شرکت‌های اروپایی مایل به فروش نرم‌افزار بانکداری به ایران هستند اما به انتقال دانش فنی و بومی‌سازی راضی نمی‌شوند. علاوه بر این جنس چینی الزاما بد نیست.

وی مدعی شد: مزیت ورود این محصول خارجی به کشور در انتقال دانش فی و بومی سازی دانش است. این سیستم با هدف بومی‌سازی،‌ نصب و راه‌اندازی، واگذاری کد منبع (Soorce code) به همراه انتقال دانش توسعه و نگهداری و پشتیبانی کامل ارائه می‌شود.