Gerdab.IR | گرداب

پس لرزه های یک تصمیم؛

خروج از اتحادیه اروپا شرکت‌های فناوری انگلیس را به خاک سیاه نشاند

تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۳۹۵

پس از رای مردم انگلیس به خروج این کشور از اتحادیه اروپا ارزش سهام تقریبا تمام شرکت‌های فناوری در جزیره مذکور کاهش یافته است.

به گزارش گرداب به نقل از کامپیوتینگ، تنها شرکتی که از این سقوط دسته جمعی جان به در برده، ARM است که به علت ساخت بخش اعظم تراشه های مورد استفاده در گوشی های هوشمند سهم زیادی از بازار را در اختیار دارد.

با کاهش به طور متوسط هشت درصدی ارزش سهام شرکت‌های فناوری ارزش صدشرکت برتر تجاری در انگلیس 120 میلیارد پوند کاهش یافته،امری که پایه‌های اقتصادی انگلیس را به لرزه درآورده است.

جالب اینکه حتی غول‌های مخابراتی در انگلیس هم که بازار مستحکمی داشته‌اند از این رای مردم ضرر کرده اند. شرکت مخابراتی BT شاهد نزول 9.73 درصدی ارزش سهام خود بوده و وودافون هم سقوط 3.35 درصدی را ثبت کرده است. ارزش سهام TalkTalk هم 12 درصد کاهش یافته است. Softcat، Sage و Micro Focus هم به ترتیب از نزول 13.65، 3.11 و 7.70 درصدی ارزش سهام خود خبر داده اند.

ARM تنها شرکت انگلیسی است که ارزش سهام آن در روز گذشته 0.39 درصد افزایش یافت. البته این شرکت در ماه های گذشته شاهد صعود 14 درصدی درآمد و افزایش 15 درصدی ارزش سهام خود بوده است و لذا این صعود اندک برای آن موفقیتی به حساب نمی آید.

رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپایی به معنای ضرورت بازنگری در قوانین حفاظت از داده های این کشور هم خواهد بود و البته باید در تعداد زیادی از قوانین مرتبط با فناوری اطلاعات در این کشور هم بازنگری شود.