Gerdab.IR | گرداب

آیت‌لله آملی لاریجانی در شبکه یک:

فضای مجازی بستر کلانی برای وقوع جرم شده است/ لزوم ایجاد "فضای مجازیِ موازی"

تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۳۹۵

رئیس قوه قضائیه در برنامه نگاه یک در خصوص ضرورت کاهش طلاق توافقی، برخورد قاطع با متخلفان درون قوه قضاییه، فضای مجازی فعالیت ۱۲ قاضی به ازای هر صد هزار نفر، نظارت بر دستگاه قضا، آموزش قضات و مفاسد اقتصادی سخن گفت.

گروه سیاست گرداب: گفت‌وگوی تلویزیونی آیت الله آملی لاریجانی در پنجمین روز از هفته قوه قضاییه از طریق شبکه یک سیما پخش شد.

ایشان در بخشی از این گفت و گو تلویزیونی با مردم در خصوص فضای مجازی و جرایمی که در این بستر رخ می‌دهد، گفت: فضای مجازی بحث مفصلی است و از منظرهای مختلف قابل بحث است و فقط مختص به قوه قضاییه نیست. مثلا بحث‌های روانشناسی دارد که چه تاثیراتی بر افراد بگذارد و چه کارهای اجتماعی می‌توان انجام داد و در خانواده‌ها چه تاثیری می‌گذارد؛ اما در زمینه وقوع جرم و پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضائیه می‌باشد.

وی افزود: فضای مجازی بستر کلانی برای وقوع جرم شده است، گاهی کلاهبرداری‌هایی در فاضی مجازی انجام می‌شود، اسرار خانواده‌ها در آن افشا می‌شود، توهین به افراد، شایعه پراکنی و تشویش اذهان عمومی صورت می‌گیرد که این‌ها بستر جرم است.

رئیس دستگاه قضا افزود: اگر در بستر دیگری این اتفاقات رخ می‌داد به شدت برخورد می‌کردیم؛ مثلا اگر در وسیله نقلیه یا خانه‌ای این جرائم رخ می‌داد به طور شدیدی با آن برخورد می‌کردیم؛ اما متاسفانه در فضای مجازی این طور نیست و اگر اصلاح و پیشگیری نشود خطرناک است.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: اما فضای مجازی یک بستر مناسب مثبت هم است و همیشه منفی نیست؛ مثلا ارتباطات مردم را تسریع می‌کند، بنابراین باید با ظرافت عمل کرد. در واقع با یک بستر دو وجهی مواجهه هستیم که اگر جرم است باید برخورد کنیم، البته با مخابرات صحبت هایی در این زمینه انجام شده است.

آیت الله آملی لاریجانی در خصوص اقدام در کاهش این جرائم در فضای مجازی گفت: بهترین کار این است که فضای مجازی موازی و پالایش شده ایجاد کنیم. این اقدام بسیار خوبی است که هنوز به طور کامل انجام نشده است و باید نسبت به آن توجه داشت. بسیاری از این سرورها در خارج از کشور است و اطلاعات از کشور از این طریق خارج می‌شود. در هر حال مسئله فضای مجازی مسئله دشواری است؛ اما از راه‌های مختلفی می‌توان برخورد کرد تا گسترش نیابد.