Gerdab.IR | گرداب

واکنش فیس‌بوک به ردیابی کاربرانش

تاریخ انتشار : ۱۰ تير ۱۳۹۵

مدیران فیس بوک در روزهای اخیر با بحران دیگری در زمینه بی توجهی به حریم شخصی کاربران مواجه شده اند. آنان متهم به ردگیری موقعیت مکانی کاربران برای پیشنهاد دوستانی جدید به آنان هستند.

به گزارش گرداب به نقل از کامپلکس، منتقدان فیس بوک می گویند این شرکت داده های مربوط به محل استقرار فیزیکی هر کاربر را به طور مرتب جمع آوری می کند تا افرادی را که در نزدیکی هر کاربر قرار دارند برای دوستی به وی معرفی کند.

انچه که بر خشم کاربران افزوده این است که سخنگوی فیس بوک اظهار داشته این شرکت قبلا از اطلاعات یاد شده برای پیشنهاد دوستان جدید به هر فرد استفاده می کرد، اما دیگر چنین کاری نمی کند.

برخی کاربران فیس بوک می گویند این شرکت هنوز رفتار خود را در این زمینه تغییر نداده و هر بار که آنان به محل جدیدی رفته و افراد تازه ای را ملاقات می کنند شاهد پیشنهاد شدن آنها برای دوستی با خود در فیس بوک هستند. در یک مورد جالب مردی که به ملاقات تعدادی نوجوان که قصد خودکشی داشتند رفته بود، روز بعد تصاویر آنها را به عنوان پیشنهادات فیس بوک برای دوستی در حساب شخصی خود مشاهده کرد. این در حالی بود که این افراد هیچ اطلاعات تماسی رد و بدل نکرده بودند.

با این حال سخنگوی فیس بوک اصرار دارد که این روند متوقف شده است. وی افزوده که نمایش نمایه افراد برای دوستی، بر مبنای دوستان دوجانبه، کار، شبکه دوستی، فهرست تماس ها و تحصیلات افراد صورت می گیرد و اطلاعات موقعیت مکانی از این مجموعه حذف شده است.

کارشناسان امنیتی به کاربران فیس بوک توصیه کرده اند برای راحتی خیال وارد بخش تنطیمات حریم شخصی این شبکه اجتماعی شده و گزینه عدم به اشتراک گذاری اطلاعات موقعیت مکانی خود با فیس بوک را انتخاب کنند.