Gerdab.IR | گرداب

ادامه پیامد درز اطلاعات مشترکان ایرانسل

تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۳۹۵

دو سال پس از شنود سیم‌کارت این بار افشای مشخصات مشترکان گریبان‌ اپراتور دوم موبایل را گرفته است. اگرچه وزارت ارتباطات به جای اپراتور اعلام کرده که ربات تلگرامی مسدود شده اما هنوز در اختیار سوء استفاده کنندگان قرار دارد.

به گزارش گرداب، صبح دیروز وزارت ارتباطات از وجود و مسدود شدن ربات تلگرامی افشاکننده مشخصات مشترکان ایرانسل خبر داد.

طبق اعلام وزارت ارتباطات این ربات بر پایه اطلاعاتی که سه سال پیش از این اپراتور به سرقت رفته فعال شده بود.

محمدرضا فرنقی‌زاد سخنگوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره به فارس، گفت: سه سال پیش بخشی از اطلاعات دیتا بیس ایرانسل لو رفت و اکنون شخصی با استناد به این پایگاه داده اقدام به راه‌اندازی رباتی کرده بود که با ارائه شماره تلفن، مشخصات دارنده سیمکارت ارائه می‌شد.

اگرچه اعلام می شود لو رفتن اطلاعات مشترکان ایرانسل مربوط به 3 سال پیش است اما از 3 سال پیش تاکنون توضیحی در رد یا تایید این موضوع ازسوی مدیران ایرانسل ارائه نشده است.

اما نقص امنیتی پیش از این نیز درباره این اپراتور ایجاد شده بود.

اواخر سال 93 و حدود دو سال پیش خبر جاسوسی‌ از سیم‌کارت‌های جمالتوی ایرانسل افشا شد.

فوربس و اینترسپت گزارش دادند که دو سازمان جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات دولت انگلیس با هک کردن شرکت هلندی Gematlo بزرگترین و مشهورترین سازنده سیم کارت در دنیا و سرقت کدهای رمزگذاری داده های سیم کارت ها توانسته اند از سال 2010 به بعد مکالمات میلیون ها مشترک موبایل در سراسر جهان را مورد استراق سمع قرار دهند.

بر اساس اطلاعات موجود در یکی از اسناد افشا شده که مربوط به یک دوره سه ماهه جاسوسی بود، بیشترین میزان سرقت اطلاعات از ایمیل های یاهو و جیمیل کارکنان هواووی صورت گرفته بود و  ایمیل‌های یاهو و جیمیل کارکنان شرکت MTN Irancell دومین هدف جاسوسی جذاب آمریکا و انگلیس محسوب می شدند.

اکنون این سوال مطرح است که به چه دلیل موضوعات امنیتی به دفعات گریبان گیر یک اپراتور می شود؟

در این جریان وزارت ارتباطات به جای اپراتور در مقام پاسخ گویی برآمده و بابت اطلاعات درز شده به مشترکان اطمینان خاطر می دهد. وعده ای که باید از زبان اپراتور و در جایگاه مطلع داده شود که در تماس خبرنگار فارس با این اپراتور هنوز پاسخی مبنی بر تصمیم به پاسخ گویی به مشترک بدست نیامده است.

اما هنوز موضوع مهم، عواقب لو رفتن این اطلاعات است. زیرا اگر چه اکنون وزارت ارتباطات ربات تلگرامی افشاکننده مشخصات مشترکان ایرانسل را مسدود کرده اما صورت مساله باقی است و هنوز اطلاعات دیتابیس بخشی از مشترکان ایرانسل در اختیار عده‌ای سودجو وجود دارد و ممکن است در هر زمان با شکل دیگری بار دیگر در دسترس قرار گیرد.