Gerdab.IR | گرداب

حمله بدافزار اندرویدی به ۱۰ میلیون گوشی

تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۳۹۵

شرکت‌های امنیتی Checkpoint و Lookout از افزایش ناگهانی تعداد گوشی‌های آلوده به بدافزاری اندرویدی موسوم به HummingBad خبر داده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از ایندیپندنت، بدافزار یاد شده بیش از ۱۰ میلیون گوشی در نقاط مختلف جهان را آلوده کرده است. این بدافزار که یک rootkit است خودش را در عمق سیستم عامل اندروید نصب می‌کند تا از شناسایی خود جلوگیری کند و به سرعت کنترل کامل گوشی را در دست می گیرد.

HummingBad سپس برنامه های همراهی را بر روی گوشی های آلوده شده نصب می‌کند و از رفتارهای کاربران در زمان گشت و گذار در اینترنت جاسوسی می کند. این بدافزار از طریق ایجاد کلیک‌های قلابی بر روی اگهی های آنلاین و دیگر رفتارهای مشابه حدود 300 هزار دلار در ماه برای طراحش درآمد به ارمغان می آورد.

این بدافزار به خصوص بر روی نسخه های قدیمی آندروید به خوبی عمل می کند و لذا کاربران برای درامان ماندن از خطرات احتمالی ضروری است که آخرین نسخه از اندروید را بر روی گوشی های خود نصب کنند. بخش عمده آلودگی های ناشی از فعالیت های این بدافزار مربوط به چین، هند، اندونزی و فیلیپین است.

کارشناسان امنیتی هشدار می دهند که طراحان این بدافزار در هفته های اخیر روش های جدیدی برای توزیع آن یافته اند و لذا سرعت انتشار آن به شدت افزایش یافته است.