Gerdab.IR | گرداب

جزئیات زیان‌رسانی به فناوری داخلی

تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۳۹۵

جزئیات تخلف یک شرکت پتروشیمی که از استفاده کالاهای داخلی ممانعت کرده و بهره گیری از محصولات خارجی هلندی را در پیش گرفته، منتشر شد.

به گزارش گرداب، مهدی ضیغمی، در نشست خبری «تشریح اقدامات و ارائه مستندات مربوط به برخی از شرکت های بزرگ در عدم استفاده از محصولات داخلی» گفت: اخیرا تخلفی از سوی شرکت پتروشیمی غدیر در راستای عدم استفاده از محصولات داخلی صورت گرفته که لازم است مدارک این تخلف فاش شود.

وی ادامه داد: با بررسی هایی که ستاد توسعه فناوری نانو در خصوص تخلفات این شرکت انجام داده به این نتیجه رسیدیم که با وجود تولید محصول داخل، این شرکت اقدام به خرید محصول مشابه خارجی کرده است.

مسئول حوزه نفت و انرژی ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه این محصول «نانوکاتالیست» است که در یک شرکت دانش بنیان به تولید می رسد و شرکت های پتروشیمی دیگری از این محصول استفاده می کنند، گفت: نانوکاتالیست «اوپسی کلوراسیون»، توسط محققان کشور تولید شده و تائیدیه‌ نانو مقیاس صنعتی را از سوی ستاد دریافت کرده است. از این نانوکاتالیست در فرایند تولید PVC می توان بهره برد.

وی با بیان اینکه مخاطبان اصلی استفاده از این کاتالیست، شرکت های پتروشیمی هستند، اظهار داشت: شرکت های پتروشیمی اروند، غدیر و آبادان شرکت هایی هستند که می توانند از این نانوکاتالیست استفاده کنند؛ نیاز به این کاتالیست در هر دوره برای مجتمع پتروشیمی اروند ۱۰۰ تن، برای مجتمع پتروشیمی آبادان ۳۰ تن و برای پتروشیمی غدیر ۱۸ تن است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ و ۹۲، این نانوکاتالیست به پتروشیمی غدیر ارائه شد که پس از طی تست‌ها و ارزیابی‌های مورد نظر و همچنین تست راکتوری مورد تائید این پتروشیمی قرار گرفت.

ضیغمی با بیان اینکه شرکت پتروشیمی غدیر یک دوره این نانو کاتالیست تولید داخل را خریداری کرد و برای دور دوم نیز قراردادی با تولید کننده نانوکاتالیست منعقد کرد.

مدرک تایید نانوکاتالیست تولید داخل توسط پتروشیمی غدیر

وی با بیان اینکه قرار دوم با تغییر مدیر عامل شرکت غدیر همزمان بود، ادامه داد: مدیر عامل جدید خرید دوباره نانوکاتالیست داخلی را متوقف و اقدام به خرید خارجی از یک شرکت هلندی کرد.

ضیغمی با تاکید بر اینکه این محصول به پتروشیمی آبادان و اروند نیز معرفی شده که در پتروشیمی آبادان ۲۰ تن از این محصول پس از انجام تست‌ها و کسب نتایج مطلوب، ‌خریداری شده است، بیان کرد: در این حین، پتروشیمی غدیر از خرید نانوکاتالیست تولید داخلی امتناع کرد و این در حالی بود که  ۳۰ درصد از قیمت تمام شده کالا به شرکت تولیدکننده پرداخت شد.

وی اظهار داشت: بر اساس این قرارداد، پتروشیمی غدیر باید ۷۰ درصد قیمت تمام شده کالا را به شرکت تولید کننده پرداخت می‌کرد که از این میزان تنها ۳۰ درصد آن محقق شد.

ضیغمی گفت: رقم قرارداد بین پتروشیمی غدیر با شرکت دانش‌بنیان تولید کننده نانوکاتالیست سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده که باید  ۷۰ درصد این میزان به عنوان پیش پرداخت به شرکت تولیدکننده پرداخت می‌شد؛ ولی عملا ۳۰ درصد از آن محقق شده است.

وی با بیان اینکه شرکت های خارجی از ترفند دامپینگ یا شکست قیمت نمونه خارجی استفاده کرده اند، عنوان کرد: با وجود اینکه دوسال از این نانوکاتالیست در شرکت پتروشیمی غدیر مورد استفاده قرار می گرفته ولی طی اقداماتی غیر قابل توجیه درصدد آمدند تا ناکارآمدی این محصول داخلی را اثبات کنند.

مدرک تایید نانوکاتالیست داخلی بر اساس ارزیابی ها

وی افزود: مدارک انجام تست های ارزیابی نانوکاتالیست موجود است اما پتروشیمی غدیر با وجود این تست ها، ناکارآمدی نانو کاتالیست را دلیل بر خرید نمونه خارجی می داند اما اینگونه نیست و ضروری است به این تخلف رسیدگی شود.

مسئول حوزه نفت و انرژی ستاد توسعه فناوری نانو اما این محصول بعد از ارزیابی های زیادی روانه بازار شده است، عنوان کرد: خرید این نانوکاتالیست ها تنها یکی از موارد تخلفی است که با امتناع از خرید داخل، محصول خارجی خریداری کرده اند؛ این موضوع باعث می شود که اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان محقق نشود.

ضیغمی با اشاره به دیگر تخلف در این زمینه گفت: در حال حاضر یکی از شرکت ها اقدام به تولید فیلترهایی برای توربین های کمپرسور می کند؛ اما با این حال، پالایشگاهی  اقدام به خرید های خارجی می کند.

وی افزود: البته تذکراتی به این شرکت داده شده و در صورتی که به خرید خارجی خود ادامه دهد آنرا رسانه ای خواهیم کرد.