Gerdab.IR | گرداب

رئیس پلیس فتا خبر داد:

حمله سایبری یک موسسه کنکوری به سایت سازمان سنجش

تاریخ انتشار : ۲۴ تير ۱۳۹۵

رئیس پلیس فتا از مراجعه غیرقانونی یک موسسه کنکوری معروف به پنل شخصی 2000 دانشجوی کارشناسی ارشد در سایت سازمان سنجش خبر داد.

حمله سایبری یک موسسه کنکوری به سایت سازمان سنجشبه گزارش گرداب؛ رئیس پلیس فتای تهران بزرگ، سرهنگ محمدمهدی کاکوان گفت: چندی پیش و درحالی‌که کمتر از دو روز تا مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد باقی‌مانده بود حدود 50 نفر از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 95 به پلیس فتا مراجعه و اعلام کردند که امکان دسترسی به پنل شخصی‌شان در سایت سازمان سنجش وجود ندارد و این امکان برایشان مسدود شده است.

وی بابیان اینکه با توجه به حساسیت موضوع بلافاصله تیمی از کارآگاهان پلیس فتا رسیدگی به این موضوع را در دستور کار خود قراردادند، اظهار کرد: شاکیان گمان می‌کردند که حسابشان از سوی افرادی هک شده باشد اما در بررسی‌های بعدی مشخص شد که سازمان سنجش اقدام به انسداد پنل نتایج کنکور این افراد کرده است.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ درباره چرایی این اقدام از سوی سازمان سنجش گفت: مسئولان سازمان سنجش متوجه شده بودند که افرادی ناشناس قصد ورود غیرمجاز به پنل شخصی 2000 نفر از متقاضیان شرکت در کنکور ارشد رادارند و به همین دلیل حساب این افراد را مسدود کرده بودند که در پیگیری‌های پلیس فتا مشخص شد که یکی از موسسه‌های آموزش کنکور قصد داشته تا به شکل غیرمجاز وارد حساب شاگردان خود شده و از رتبه‌های آنان باخبر شود.

کاکوان بابیان اینکه با پیگیری پلیس و هوشیاری سازمان سنجش این اقدام ناکام ماند، ادامه داد: مجدداً برای این افراد کد رهگیری و رمز عبور صادر شد و آنان در موعد مقرر نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کردند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ بابیان اینکه با تحقیقات پلیسی این موسسه کنکوری که از مؤسسات مطرح در زمینه کنکور ارشد به‌حساب می‌آید شناسایی شد، افزود: هفته گذشته برای مسئول مربوطه در این موسسه احضاریه‌ای صادر شد و این فرد به پلیس فتا مراجعه و اعلام کرد که قصد داشته از این طریق از رتبه دانشجویان و شاگردان این موسسه باخبر شود.

وی ادامه داد: همچنین در تحقیقات بیشتر مشخص شد که مسئولان این موسسه اطلاعات شخصی داوطلبان هنگام ثبت‌نام یا در طول کلاس را از آنان گرفته اما بدون اخذ اجازه یا اطلاع دادن به دانشجویان وارد حسابشان شده است.

کاکوان اضافه کرد: افراد متخلف امروز برای ادامه روند رسیدگی به جرم به دادسرای ناحیه 31 جرائم جنایی منتقل شدند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با تأکید بر اینکه مؤسسات کنکوری حق ورود به‌حساب و پنل شخصی شرکت‌کنندگان در آزمون کارشناسی ارشد را ندارند، گفت: دانشجویان نیز باید هوشیار باشند که اطلاعات خود را تحت هیچ عنوان در اختیار این مؤسسات قرار ندهند؛ چراکه برخی از این مؤسسات ممکن است علاوه بر اینکه از رتبه داوطلب باخبر می‌شوند در فرآیند انتخاب رشته داوطلبان نیز دخالت کنند؛ بنابراین این اقدام کاملاً خلاف قانون بوده و مشمول مجازات خواهد بود.